Türkiye'deki ve İngiltere'deki iş sağlığı ve güvenliği teftiş sistemlerinin karşılaştırılması
The comparison of occupational health and safety systems in Turkey and in England
  1. Tez No: 152155
  2. Yazar: MEHMET NURİ GÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
TÜRKİYE'DEKİ VE İNGİLTERE'DEKİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEFTİŞ SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Sanayileşme ile birlikte ortaya çıkan problemlerin birisi de çalışanların sağlık ve güvenliğinin korunması gerekliliğidir. Dünyada iş sağlığı ve güvenliği sorunu günümüzde üzerine düşülen ciddi bir konudur. İş sağlığı ve güvenliği sorununun makul bir düzeye indirilmesi, etkin bir teftiş sisteminin varlığı ile mümkün oiabilir. İş sağlığı ve güvenliği bir işyerinde çevresel etkiler de göz. önünde tutularak, işin yürütülmesi ile ilgili oluşan tehlikelerden, muhtemel risklerden, sağlığa zarar verebilecek durumlardan işyerinde korunmak ve daha iyi bir çalışma ortamı oluşturmak için yapılan metotlu çalışmalar olarak ifade edilebilir. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı oldukça geniş kapsamlıdır. Anayasa, yasalar, tüzük ve yönetmeliklerin dışında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak uluslararası sözleşmeler de mevcuttur. Son olarak yürürlüğe giren 4857 sayılı yeni İş Kanunu, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatını sağlıklı bir zemine oturtmuş ve yeni çağdaş normlar getirmiştir. Türkiye'de çalışma hayatının düzenlenmesi, denetimi ve izlenmesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın görevidir. İş sağlığı ve güvenliği teftişleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanhğı'na bağlı İş Teftiş Kurulu tarafından yapılmaktadır. Bu teftişler İş Teftiş Kurulu'na bağlı teknik iş müfettişlerince yapılmaktadır. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili direkt veya dolaylı olarak görevleri bulunan başka devlet kuruluşları da bulunmaktadır. Bunlar İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi, Sosyal Sigortalar Kurumu olarak sayılabilir. Fakat bu kurumlar arasında istenilen ve etkin düzeyde bir eşgüdüm bulunmamaktadır. İngiltere, iş sağlığı ve güvenliği standartları bakımından Avrupa'nın önde gelen ülkelerindendir. İngiltere'de iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının omurgasını 1974 tarihli“İşyerlerinde Sağlık ve Güvenlik Kanunu (Health and Safety at Work Act 1974)”ile şekillendirmiştir. Bu kanun gereğince kurulan İş Sağlığı ve Güvenliği Komisyonu (Health and Safety Commission) ve onun operasyonel kolu olan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (Health and Safety Executive) iş sağlığı ve güvenliği konusunda denetim yapan yetkili kuruluşlardır. Ayrıca yerel otoriteler de bu kanunun kendisine görev verdiği işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği denetimleri yapmaktadır. Yapılan tez çalışması sekiz bölümden oluşmaktadır. Tez çalışmasında her iki tükenin iş sağlığı ve güvenliği teftiş sistemleri incelenmiş ve akabinde teftiş sistemlerinin mukayesesi yapılmıştır. Tezin ilk bölümünde iş sağlığı ve güvenliğinin tanımı yapılıp iş sağlığı ve güvenliğinin tarihçesi anlatılmıştır.İkinci bölümde iş teftişinin temel özellikleri ve amacı ele alınmıştır. Üçüncü bölüm, Türkiye'deki iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının mevcut durumunun ele alındığı bölümdür. Dördüncü bölümde ise Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği konusundaki devlet denetimi tüm yanlarıyla ortaya konulmuştur. Tezin beşinci bölümünde de İngiltere'deki iş sağlığı ve güvenliği teftiş sistemi incelenmiştir. Her iki ülkenin teftiş sistemlerinin karşılaştırılması altıncı bölümde yapılmıştır. Ülkemiz için önemli bir risk faktörü olan depremin de iş sağlığı ve güvenliği üzerinde etkileri olduğu muhakkaktır. Tezin yedinci bölümünde deprem - iş sağlığı ve güvenliği etkileşimi üzerinde durularak, olası bir depremde iş sağlığı ve güvenliğinin bu olaydan en az şekilde etkilenmesi için yapılması gerekenler hakkında önerilerde bulunulmuştur. Tez çalışması sekizinci bölüm olan sonuç ve öneriler ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF OCCUPATIONAL HEALTH AND SAFETY INSPECTION SYSTEMS IN TURKEY AND IN ENGLAND SUMMARY One of the problems that come out with the industrialization is the requirement of protecting labor health and safety. Nowadays in the world, the problem of occupational health and safety is a serious matter to be considered. Lowering the problem of occupational health and safety to an acceptable level could be possible by having an effective inspection system. Occupational health and safety in a workplace by also considering environmental effects can be expressed as being protected from hazards occur when processing, probable risks and the situations that may endanger health, and as making systematical studies to get better work conditions. In our country the law and regulations of occupational health and safety have a very wide range. Except the domestic laws and regulations there are also international contracts about the topic. The new Work Act (4857) that come out recently, sets the occupational health and safety regulations in a better level and brings new contemporary norms. Regulating, inspecting and monitoring the working conditions are the duty of Labour and Social Security Ministry in Turkey. The inspections are performed by The Labor Inspection Board, vvhich is a department of Labor and Social Security Ministry. Technical labor inspectors who are the special officials of Labor Inspection Board carry out these inspections. In our country there area also other state departments, that has direct or indirect duties about occupational health and safety.“Occupational Health and Safety Executive”,“Labor and Social Security Education and Research Center”and“Social Security Establishment”can be considered in them. But the coordination between these establishments is not at the required and effective level. England is a distinguishable country in Europe as considering the occupational health and safety. The framework of health and safety regulations have been shaped by the Health and Safety Commission that is set up under 1 974 Act and its operational arm Health and Safety Executive have responsibility on inspection about occupational health and safety. By the way, Local Authorities also have responsibilities to inspect occupational health and safety at workplaces where the 1974 Act gives duty to. This thesis consists of eight chapters. Through out the thesis occupational health and safety inspection systems of two countries are examined and subsequently these systems are compared. In the first chapter the definition of occupational health and safety is mentioned and its historical account is briefed. In the second chapter the outline and aims of labor inspection is studied.The present status of occupational heaith and safety in Turkey is detailed in the third chapter. In the fourth chapter state inspection on occupational health and safety in Turkey is put forward with its all sides. The occupational health and safety inspection system in England is examined in the fifth chapter. It is clear that; earthquake is an important risk factor for our country and has distinguishable affects on occupational health and safety. In the seventh chapter of this thesis the interaction between earthquake and occupational health and safety is studied and suggestions on minimizing the effects of a probable earthquake occurrence on occupational health and safety are given. The comparison of inspection systems between two countries is made in seventh chapter. Chapter eight, conclusion and suggestions complete the thesis.