Türk hazır giyim endüstrisinde tasarım ve markalaşma deneyimleri
Design and branding experiences in Turkish fashion industry
  1. Tez No: 152189
  2. Yazar: BİLKAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tarihin başlangıcından bu yana giysiler örtünme ihtiyacının dışında, süslenme ve insanları diğerlerinden farklılaştıran bir araç olarak da kullanılmıştır. Moda, insanların giyinmenin verdiği zevki almaları, ve yenilik isteğinin işlevsel etmenleri ikinci sıraya indirmesiyle başlar. İnsanları başkalarından ayırırken bir yandan da hangi sosyal gruba ait olduklarını gösterir. Aynı ve tekrarlanan hareketlere karşı bireyin duyduğu bıkkınlık ve buna dayalı olarak gelişen yenilenme güdüsünme kendini moda olarak gösterir. Moda yalnız belirli bir görünüş alanında değil, tüm görünüş alanında meydana gelen kökten değişimi ifade eder. Moda aynı zamanda çok büyük de bir endüstridir. Küçük büyük bir çok firma bu endüstriden pay alabilmek için uğraşmaktadırlar. Gelişmiş ülkelerde bu endüstri, üretimden çok tasarım ve pazarlama yönündedir. Bunun sebebi, bu ülkelerde üretim maliyetlerinin yüksek olması ve firmaların üretimlerini ucuz maledilebilecekleri ülkelerde yaptırmalarıdır. Ucuz üretim maliyetleri olan ülkelerin başında Çin, Hindistan ve Pakistan gibi ülkeler gelmektedir. Dünya Ticaret Örgütü'nün tekstil ürünlerine uyguladığı kotalar, bazı ülkelerin gelişmiş ülkelere ihracatını sınırlamakta idi. Ne var ki 2005 yılı itibariyle kotaların kalkacak olması başta Çin olmak üzere, bir çok ucuz üretim yapan ülkenin büyük firmalar tarafından tercih edilmesini sağlayacaktır. Türkiye de, Çin kadar olmasa da ucuz sayılabilecek bir üretim ülkesidir. Fakat Çin, Türkiye'den daha ucuz olduğu ve üretim kalitelerinin giderek artmakta olmasından ötürü, Türkiye'de üretim yaptıran firmaların Çin'e kaymasına yol açmıştır. 2005'den sonra durum daha da kötüye gidecektir. Türkiye'nin en büyük ihracat sektörü olan tekstil ve hazır giyim sektörünü bekleyen, yukarıda bahsi geçen bu tehlike, üretici firmaları farklı çözümler bulmaya zorlamaktadır. Bu tez çalışmasında hazır giyim endüstrisini refaha ulaştıracak çözümün tasarım ve markalaşma olduğu üzerinde durulmaktadır. Marka, belirli bir satıcı grubunun hizmet veya ürününü belirlemeye yarayan isim, terim, sembol, veya özel bir tasarım veya bu faktörlerin bir kombinasyonudur. Marka aynı zamanda bir firmanın ürün ve hizmetlerini rakiplerin ürün ve hizmetlerinden ayırmaktır [4]. Bu ayırımın özünde farklılık, dolayısı ile tasarım yatmaktadır. Tasarım biçimsel olarak şekle sokmanın yanında aynı zamanda düşünsel olarak bir planlama sürecidir. Marka yaratmayı başarmış firmalar, ürünlerini üretim maliyetlerinin çok üzerinde fiyatlarda satabilmektedir. Markalaşma süreci uzun, pahalı ve zor bir süreçtir.Tez çalışmasının vaka analizi bölümünde, Türk hazır giyim endüstrisinde tasarıma önem vererek markalaşmayı başarmış iki firma ve bu firmaların markalaşma süreçleri, tasarımın markalaşmadaki önemini vurgulamak için incelenmiştir. Elde edilen bulgular tasarımın markalaşma sürecindeki rolünü gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
From the very beginning of history, clothes were used not just for covering the body but also for being different from others and being stylish. Fashion starts where people enjoy dressing and where desire for change supresses functionality. It forms a difference between people and also points out to which social group they belong. Boredom that people feel, which is caused by routines, creates renewed motivation that shows itself as fashion. Fashion is a change of one's look, not just in a particular part but in the whole. Fashion at the same time is a very large industry. Many companies, large or small, work for a share of that industry market. In developed countries, this industry is mainly focused on design and marketing rather than production. The reason for this is high labor costs, the result being a shift in production to countries which have low labor costs. The main countries with the lowest labor costs are China, India and Pakistan. Quotas that the World Trade Organization dictated on textile products limited the export of some countries to developed countries. By the year 2005, quotas will be released and countries which have low labor costs, such as China, will be preferred by large companies for production. Though not as cheap as China, Turkey also has a production capacity with low labor cost. China can produce products cheaper than Turkey while having an increase in quality. As a result, companies that have production in Turkey have started to shift their production to China. After 2005, that situation will deteriorate. This danger affecting the clothing sector, which forms the largest export industry of Turkey, will push producers to search for alternative solutions to the problem. The study will show that design and branding are the main solutions to the issue which the clothing industry is now facing. A brand is a unique and identifiable symbol, association, name or trademark or a combination of these terms, to define the products or services of a certain seller group. It also serves to differentiate competitors' products and services. Differentiation and design lies beneath this distinction. Design is not just stylistic shaping; it is also a considered planning period. Companies that create successful brands can easily sell their products with the prices much higher than its cost. The branding process itself is a long, costly and a tough period.In the case study section of this thesis, two clothing companies which have accomplished branding process successfully by paying enough attention to design have been analyzed in order to emphasize the importance of design in the branding process. Results obtained showed the importance of design in the branding process.