Kurum kimliğinin oluşumunda endüstriyel tasarımın rolü
The role of industrial product design in the formation of corporate identity
  1. Tez No: 152190
  2. Yazar: DİLEK AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Kurum kimliğinin geçmişini incelediğimizde bu kavramın insanların bir yere ait olma duygusuna dayandığım görürüz. Bunun sonucunda da ortaya çıkan orduları, devletleri, üniformaları, bayrakları da kurum kimliği materyalleri olarak kabul edebiliriz. Ticaret, imalat ve sanayileşmenin gelişmesiyle birlikte kimlik kavramı da büyük gelişme göstermiştir. Bu gelişim incelenirken özelliklerine göre dört döneme ayrılmıştır; geleneksel dönem, marka tekniği dönemi, ikinci dünya savaşı sonrası dönem (tasarım dönemi), stratejik dönem. Geleneksel dönem Birinci Dünya Savaşı'nın sonuna kadar olan süredir. Bu dönemde kuruluşun kimliğim belirleyen, kuruluşun sahibi veya kurucusu olmuştur. Marka Tekniği Dönemi iki dünya savaşı arasındaki süredir. Marka tekniği döneminde kuruluşun kimliği ürünle ya da markayla ve onun tarzı, niteliği ve ambalajıyla vurgulanmaya çalışılmıştır. İkinci Dünya Savaşı Sonrası Dönem (Tasarım Dönemi) pazarlama ile tasarımdan oluşan bir kurum kimliğini ifade etmekteydi. Stratejik Dönem 1970'lerin sonundan günümüze kadar süren dönemdir. Bu dönemde kurumun kendi görünümü ile uyumlu olması sağlanmaya çalışılmıştır. Türkiye'deki kurum kimliği çalışmaları da Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda Mustafa Kemal Atatürk'ün yeni kuruluşları açmasıyla başlamıştır. Atatürk'ün önderliğinde kurulan Sümerbank, Şişecam ve Petrol Ofisi halen varlığım sürdüren kuruluşlardır. Kurum kimliğini, firmanın tüketiciyle arasında bağ kurarken kullandığı her türlü materyal, iletişim şekli, tasarımları ve verdiği diğer hizmetler olarak tanımlayabiliriz. Kurumlar verdikleri hizmetlere ve organizasyonel yapılarına göre farklılıklar göstermektedirler. Kurum kimliği yapılan monolitik kimlik, desteklenmiş kimlik, marka kimliği ve ürün kimliği olmak üzere dört bölümde incelenir. Monolitik (tekli) kimliğin esas önemi; kuruluş tarafından ortaya konulan her türlü ürün ve hizmetin aynı isim, stil, nitelik ve karaktere sahip olmasıdır. Desteklenmiş kimliğe sahip firmalar geniş bir faaliyet alanında hizmette bulunurlar; üretim, toptan satış, perakende satış, ve bir ürünün her şeyi ile kendi bünyelerinde üretilmesi vs. Marka kimliği, 19. yüzyılın ortasında teknolojinin hızla gelişmesi, okur-yazar sayısının artışı ve yaşam standartlarının yükselmesiyle ortaya çıkmıştır. Marka kimliğinde amaç müşteriye sunulan, rakiplerinden farkı olmayan bir ürüne reklam ve ilginç bir ambalajla farklı bir özellik vermeye çalışmaktır. Ürün kimliği; bir ürünün tasarlanması, üretilmesi, kalitesi, görünümü, ambalajı, adı, markası, pazardaki payı, reklamı, sunumudur. Ürün kimliğinin güçlü olduğu firmalarda kurum kimliği üründen çıkmaktadır. Kurum kimliği stratejisi bir kuruluşun tüm iletişim faaliyetlerini kullanarak, kurum içinde bir bütünleşme ve kurum dışmda da yüksek bir imaja sahip olma çabalarını içermektedir. Kurum kimliği kavramı, kaynağım endüstriyel tasarımcılardan almış ixbir terimdir. Büyük Ekonomik Kriz'den hemen önce, 1927'de giderek büyüyen rekabetçi bir piyasada faaliyet gösteren reklamcı ve üreticiler, ürünlerin görünüş ve sunumlarının biçimlendirilmesinin ve değiştirilmesinin tüketici talebini artıracağını öne sürmeye başladılar. Bu eğilim yeni bir grup yarattı: Endüstri Ürünleri Tasarımcıları. Kapsamı ne olursa olsun kimlik projeleri, şirket içi tasarım ekibi, grafik tasarım şirketleri, stratejik kimlik ve iletişim danışmanlıkları, reklam ajansının çalışmasıyla ortaya çıkar. Bu çalışmada incelenen, ve ideal firma olarak kabul edilen Braun firması; endüstriyel tasarımın kurum kimliğinde etkili olduğu bir firmadır. 1921 yılında kurulan firma, The Gillette Company, Oral-B ve Fransız Silk Epil firmalarını bünyesine katmış ve ürünlerinde“form fonksiyonu izler”tasarım felsefesini uygulamaya devam etmiştir. Braun tasarımlarında, maddeyi, elemanları, yüzeyleri ve renkleri bir uyum içinde biraraya getirmek amaçlanır. Ülkemizde endüstriyel tasarımın firma kimliğini etkilediği kurumlardan olan Paşabahçe, Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk'ün Türkiye İş Bankası'na cam ev eşyası üretme görevini vermesiyle kurulmuştur. Son yıllarda, Paşabahçe Konsept Mağazaları adı altında“Yaşam”ve“Butik”adlı mağazalarıyla yeni bir döneme kapılarını açmıştır. Bu yenilikler firmanın yönetiminden, logolarına, ürünlerinin tasarımına, çalışanlarının üniformalarına kadar her türlü alanda uygulanmıştır. Mağazalarda, klasik Paşabahçe ürünlerinin dışında, ev ve sofra eşyasını tamamlayıcı diğer ürünler de bulunmaktadır. Amaç tüketiciye tüm mutfak ve ev eşyasını aynı yerden temin etme olanağım sunmaktır. Bu çalışmada incelenen bir diğer firma da Türkiye'deki başarılı kuruluşlardan biri olan Arçelik'tir. Firma lisanslı ürünler üretmeye başladığı andan itibaren tasarımlarının da özgün olmasına dikkat etmiştir. Firmanın kimliğindeki sağlamlık ve güvenilirlik gibi değerler ürünlerini de etkilemiştir. Yurtdışında kurum kimliğiyle ilgili, firmaların yaptığı çalışmalar incelendiğinde, Braun firmasında da olduğu gibi tasarımın kimliği etkileyen bir ayrıcalık olduğu gözlemlenmektedir. Endüstriyel tasarım firmanın, tüketiciye kendisini tanıtması için bir araç haline gelmektedir. Sunulan tasarım aym zamanda bir kimliktir. Ülkemizdeki firmalar gözlemlendiğinde, endüstriyel ürün tasarımının gittikçe daha da önemli olduğunu görülmektedir. Firmalar pazardaki diğer firmalarla aralarındaki rekabette ürün tasarımını ayrıcalık olarak kullanmaktadırlar. Özellikle beyaz eşya sektörü gibi teknolojinin ön planda olduğu firmalarda, endüstriyel tasarım önemli bir rol oynamaktadır. Lisanslı ürünlerin uygulandığı tasarımlar da elbette özgün ve firmanın çizgisine uygun olmalıdır. Sonuç olarak, ürünün işlevselliği, görüntüsü, rengi, kullanılan malzeme ve hatta ambalajına kadar ortaya koyulan tasarım firmanın kişiliğini de yansıtmaktadır. Bu nedenle firmanın en başta tüketici olmak üzere çalışanlarından, rakiplerine kadar herkes tarafından algılanacak olan kimliğini tanıtmakta kullandığı araçları iyi düzenlemelidir. Kurumun kimliğini yansıtmakta ise üretim yapan firmalar için ürün birinci araçtır. Ürün, insanlar için firmanın kendisidir, çünkü o firmanın insanlarla iletişim kuran kısmıdır. Ürünün başarısı firmanın başarısı olacağından ürün tasarımının firma kimliğini en iyi ve en doğru şekilde yansıtması şarttır. İyi tasarlanmış ve firmanın kişiliğiyle uyumlu bir ürün kurum kimliğini de başarılı kılar. x
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF INDUSTRIAL PRODUCT DESIGN IN THE FORMATION OF CORPORATE IDENTITY SUMMARY When we study the history of corporate identity we can see that this concept is based on the human sense of“belonging to somewhere”. Hence we can accept the armies, states, uniforms and flags as the materials of corporate identity. By the development of trade, production and industrialisation, the concept of corporate identity also developed. While studying this development, it is separated into 4 terms; traditional term, the term of brand technique, the term after 2nd World War (design term), strategic term. Traditional term was the period that took to the end of the 1st World War. In this term, the person that identified the company's identity was the owner or the founder of the firm. The term of brand technique was the period between two world wars. In this period the corporate identity was tried to be emphasised by the product or brand and its style, packaging and quality. The term after 2nd World War (design term) was expressing a corporate identity that consisted of design and marketing. Strategic term was the term that has been taken today since the end of 1970's. In this term, it was tried to be provide a harmony with corporate and its appearance. The study of corporate identity in Turkey begins with the establishment of the foundations by Mustafa Kemal attack. The foundations Sümerbank, Şişecam and Petrol Ofisi which were established by the leadership of Atatürk are still carrying on their existence. We can define corporate identity as the materials, communication style, designs and the other services that were used by company while making a connection with consumers. Corporate differs from each other according to the services they serve and their organisational structure. The structures of corporate identity study in 4 section as monolithic, endorsed, branded identity and product identity. The main importance of monolithic identity is; every product and service that is served by company have the same name, style, quality and character. The companies that have endorsed identity serve in a very large field of activity; such as production, wholesale, retail sales and produce every part of the product in their structure. Branding identity takes place with the rapid development of technology, the increase xiin the number of literate and the increase in the life standards. The aim in the branding identity is; by advertisement and packaging, giving a different property to a product served to the consumer, which isn't different from its rivals. Product identity is the design, production, quality, appearance, name, brand, portion in the market, advertisement and the presentetion of the product. The companies, in which the product identity is strong, the corporate identity comes from the product. Corporate identity strategies include the efforts of becoming a united whole in the corporate and having a best image outside the company by using all communication activities of the company. Corporate identity is a concept, which is originated from the industrial product designers. Before the Big Economic Crisis, the advertisers and the producers, who got active in a gradually growing competitive market in 1927, proposed that shaping and changing the appearance and presentation of products could increase the consumer's demands. This tendency created a new group; Industrial Product Designers. In any case the scope of the identity project is; it can be formed by in-house design team's, graphic design company's, consultant of strategic identity and communication and advertisement agents, working together. Braun, the company that was researched in this study and accepted as an ideal company, is a firm in which industrial design affects the corporate identity. The company that was established in 1921, add The Gillette Company, Oral-B and French Silk Epil to his structure and continues to apply the design philosophy of“form follows function”on his products. Braun aims at bringing material, elements, surfaces and colours together in a harmony. Paşabahçe, one of the companies in our country in which design affects the corporate identity, was established by Atatürk' s charging Türkiye İş Bankası with producing glass housewares in early years of the Republic. Last years Paşabahçe open its doors to a new term by“Live”and“Boutique”stores under the name of Concept Stores. These innovations applied in every parts of the company, from management to its logos, product's designs, uniforms of the staffs etc. In stores, except classical Paşabahçe products, also the other equipments that complete the houseware and tableware are existing. The aim is providing consumer getting every kitchen and housewares in the same place. The other company that was researched in this study is Arçelik, which is one of successful companies in Turkey. Company pay attention to its designs originality since it began to produce licensed products. The values such as strength and reliability also affect its products. As we researched the foreign company's studies about corporate identity, we can observe that design is a privilege that is affecting identity as it is in Braun. Industrial product design is becoming a tool for company, for introducing itself to consumer. The design presented by company is also an identity. If we observe the companies in our country, we can realise that industrial product design is becoming more important. Firms are using product design as a privilege in the competition between their rivals in the market. Especially in the white household appliances sector, in which technology is the most urgent thing, industrial design have an important role. Also the design that is applied in the licensed product has to be unique and suitable for company's style. xiiBy the result, the design from product's functionality, appearance, colour, the material used and even package, also reflects the company's character. Hence, the company has to organise the tools carefully, that is used in introducing the identity which will be perceived by everyone, firstly by consumers then by its staff to the rivals. While reflecting corporate identity, product is the main element for the company's that are making production. Product is company's itself for people, because it's the part of firm that is communicating with people. The success of the product will be the success of the company. For this reason the product design have to reflect the corporate identity in a best way and properly. The product that is well designed and harmonious with the firm's character makes the corporate identity successful. xin