Kültürün mimarlık üzerindeki etkisinin incelenmesi: Japon kültürü ve ando örneği
A research about the effect of the culture on architecture: Japanese culture and ando sample
- Tez No: 152188
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN HACIHASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Kültür- mimarlık ilişkisi insanoğlunun yaşadığı tarihsel evrim süreci içerisinde yapay çevrede yarattığı sembollerle ve sembollere yüklediği anlamlarla etkisini her dönemde göstermiştir. Mimari çevrede karşılaştığımız ürünlerdeki simgesel anlamların irdelendiği“Kültürün mimarlık üzerindeki etkisinin incelenmesi: Japon kültürü ve Ando örneği”adlı çalışmada göstergebilime dayalı yöntemler kullanılmaktadır. Bu kapsamda tezin biçimlenmesinde izlenilen yöntem, konunun belirlenmesiyle kaynak ve literatür araştırmasının yapılması, göstergebilim-mimarlık- kültür ilişkisinin örneklerle somutlaştırılarak irdelenmesi, Japon kültürü ve Japon mimarlığına damgasını vurmuş bir mimar olan Tadao Ando'nun binalarının simgesel anlam taşıyan değişkenlere bağlı olarak incelendiği örnek çalışmanın incelenmesi ve sonucun tartışılmasından oluşmaktadır. İnsanoğlunun çevresiyle iletişim kurmaya başladığı dönemden bugüne gelen süreçte, toplumların değerlerini çeşitli sembollerle çevrelerine ilettiği görülmektedir. Kültür her topluma özgü soyut bir kavram olduğundan insan-çevre iletişiminde farklılıkların olması kaçınılmazdır. Çalışmada bu farklılıkların yapay çevreye yansımasının incelenmesi, kültürün simgelerle iletişim kurduğu boyutu inceleyen bir bilim olan göstergebilime dayalı yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Kuramsal ve örnek çalışma bölümleri tezin genel yapısını oluşturan iki bölümdür. Kuramsal bölümde, mimarlık sanatının iletişimde kullandığı ve göstergebilimin temel kavramları olan dil, anlam ve simge kavramları açıklanarak mimariyle ilişkisi örneklerle somutlaştırılmıştır. Mimari alanda simgesel anlam taşıyan ve yorumcunun algılayabilmesi açısından göze yönelik göstergelerin irdelendiği yapı biçimlenişi, mekansal biçimleniş, malzeme kullanımı, ışık kullanımı ve renk kullanımı olan beş değişken açıklanmaktadır. Bunun yanı sıra kültür kavramı ve özellikleri, göstergebilim-kültür ilişkisi, kültürün mimari çevreye simgesel anlamlar ileterek yansıması açıklanmaktadır. Örnek çalışma bölümünün anlaşılabilirliğini sağlamak için kuramsal çalışma bölümünde açıklanan kavramlar, farklı kültürlerde mimarlık alanında somut olarak görülen eserlerle irdelenmektedir. DCÖrnek çalışma bölümünde ise kuramsal bölümde bahsedilen kültür kavramını somut olarak görebileceğimiz bir toplum irdelenmektedir. Japon kültürü geleneksel yaklaşımı ve süreklilik özellikleri ile doğu kültürünün genel karakteristiğini oluşturan en önemli temsilcilerindendir. Japon kültürünü oluşturan toplumsal, sosyal, coğrafi ve sanatsal özellikler açısından irdelenerek geleneksel mekanlarda kullanılan kriterlerin oluşumu gözlenmektedir. Japon mimarlığında son yüzyıllarda geleneksel yaklaşımı kullandığı teknoloji ile biçimlendiren tavrıyla meslektaşlarından farklı bir kategoride konumlandırılan Tadao Ando ve simgesel anlam taşıyan değişkenlere bağlı olarak dört grupta incelenen yapıları örnek olarak belirlenmektedir. Mimarın yapılarında kültürel göstergeleri ne sıklıkta kullandığı incelenerek kültür-mimari mekan iletişiminin vurgulanması amaçlanmaktadır. Binalarda gözlemlenen göze yönelik göstergeler, simgesel anlam taşıyan beş değişkene bağlı olarak incelenmektedir. Mimarın yapı biçimlenişinden renk kullanımına binalarında kullandığı öğelerin geleneksel mekan kriterlerinde incelediğimiz kültürel göstergeleri ne derecede çağrıştırdığı analiz edilmekte ve tablolar halinde gösterilmektedir. Çalışmada mimarın kendi kültürüne özgü elemanları sıklıkla kullandığı görülmektedir. Toplumlar yarattıkları semboller varolduğu sürece devamlılıklarını sürdürmektedirler. Semboller ve simgesel anlam taşıyan yapay çevre elemanlarının tümü kültürün gelecek sürekliliği ve korunabilmesi açısından önemli faktörler arasında bulunmaktadır. Bireyin doğayla iletişiminde araç olarak kullandığı toplumsal kültür, zaman ve teknoloji ilerledikçe uygarlığın devamlılığı açısından önem kazanmaktadır. Çalışma kapsamında mimari çevrede kültür etkisinin öneminin vurgulanmasının gerekli olduğu düşünülmektedir. Ayrıca yapay çevredeki ürünlerin şekillenmesinde rolü olan mimar, şehir plancısı, peyzaj mimarı ve grafik tasarımcısı gibi yaratıcılar açısından kültür malzemesinin önemi vurgulanmak istenmektedir. X
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ABOUT THE EFFECT OF THE CULTURE ON ARCHITECTURE: JAPANESE CULTURE AND ANDO SAMPLE SUMMARY The culture-architecture relation showed its effect in every period with the symbols and the meanings attributed to the symbols in the historical evolution process that mankind experienced. The methods, which are based on semiotics are used in the study named“A research about the effect of culture on architecture: Japanese culture and Ando Sample”, which symbolic meanings in the products that we meet in architectural surroundings are examined in. In this frame, the method followed for the formalization of this thesis is formed from: determination of the subject and researching source and literature, examining of semiology-architecture-culture relation by concretizing with examples, examining the work in which the buildings of Tadao Ando, who is an architecture that has made mark on Japanese culture and architecture, are examined depending upon the variables containing symbolic meanings. It is seen that societies transmit their culture to their surroundings by various symbols in the process from the period that mankind have begun communicating with their surroundings until today. Due to the fact that culture is a concept peculiar to each society, it is unavoidable that there are differences in human-surroundings communication. The examination of the reflection of these differences to the artificial surroundings is realized by the methods based on semiology, which is a science examining the dimension that culture communicates by symbols. Theoretical and sample study parts are the two parts which form the general structure of the thesis. By explaining the concepts of language, meaning and symbol, which are used by the art of architecture in communication and are the basic concepts of semiology, their relation with architecture is concretized with the examples in the theoretical part. The five varieties that are building configuration, spatial configuration, materials, the nature of illumination and colour, which carry XIsymbolic meanings in built environment and by which the visual indicators are examined from the angle of commentator's perception. Furthermore, the concept of culture an its characteristics, semiology-culture relation, the reflection of culture by transmitting symbolic meanings to the architectural surroundings. The concepts, which are explained in the theoretical study part to obtain the comprehensibility of sample study part, are examined with the works which are considered as concrete in the architecture in different cultures. As for the sample study section, a society in which we can realize the culture concept, that is mentioned in the theoretical part concretely, is examined in this part. Japanese culture is one of the most important' representatives of the East culture which forms its common characteristics with its traditional approach and continuity charactersitics. The formation of criteria, which are used at the traditional places, are observed by examining the social, geographical and artistic characterstics that forms the Japanese culture. Tadao Ando, who takes part in a different category from his colleagues with his manner that forms traditional approach with the technology he uses, and his buildings, which are examined in four groups depending upon the variables that contain symbolic meanings, are determined as samples at Japanese architecture. It is aimed to emphasize culture-architecture-place communication by examining how frequently does the architecture uses cultural indicators at his structures. The visual indicators observed at buildings are examined depending upon five varieties carrying symbolic meaning. How far the elements which are used by the architects at his buildings from building configuration to colour associate the cultural indicators, which we examined at the general place criteria, are analyzed and showed with tables. It is seen that architecture used the elements which are peculiar to his culture frequently. The societies keep up their continuity throughout the symbols they created exists. Symbols and all of the surrounding elements that contain symbolic meaning are from important factors from the angle of future continuity and protection of culture. The importance of social culture, which individual uses as means of communication with nature, increases from the angle of the continuation of the civilization as time and technology develops. It is thought that the importance of the culture effect at the architectural surroundings must be emphasized in the frame of this study. Furthermore it is intended to emphasize the importance of culture materials from the angle of creators such as architect, city planner, landscape architect and graphic designer which play a role in forming the products in the artificial surroundings. XII