'Turistik ürün' kavramı, Türkiye'de pazarlama sorunları ve tasarımın önemi
The concept of 'souvenir', marketing problems in Turkey and the importance design
- Tez No: 152191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ŞATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
“TURİSTİK ÜRÜN”KAVRAMI, TÜRKİYE'DE PAZARLAMA SORUNLARI ve TASARIMIN ÖNEMİ ÖZET Turistlerin ilgisini çeken, alıcısına satm aldığı ülkeyi ve özelliklerini anımsatan nitelikteki ürünlerin tamamı“turistik ürünler”olarak tanımlanmaktadır. Bir başka deyişle, üretildiği ülkenin yaşam biçimlerini, kültürünü, alışkanlıklarını, doğal güzelliklerini, gelenek ve göreneklerini tanıtan nitelikte olan her türlü nesneler“turistik ürünler”dir. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan, temel ihtiyaçların karşılanması amacıyla ortaya çıkan ve bugünkü turistik ürün sektörünün önemli bir kısmım oluşturan el sanatı ürünler, Osmanlı Dönemi'nde oldukça önemli sayılan bir sanat alam iken, teknolojiye ayak uydurarak kendi başına bir endüstri dalı olabilen türlerinin yanı sıra; bu gün bazı alanlardaki son temsücilerinin hayatta kalma savaşı verdiği görülmektedir. Varlığını sürdürebilen az sayıdaki geleneksel el sanatları, çağdaş anlamda gelişebilmeleri açısından yetersiz kalmakta ve kültür değerlerini yitirmeksizin eş anlamlı çağdaş gelişimde önem kazanamamaktadır.Az sayıdaki bazı üretici ve satıcı kurumların bu alanda başardı olduğu söylenebilir Türkiye'ye ait olan örneklerin tasarım ve üretim çalışmalarım çoğunlukla yöresel ustaların veya atölye ustalarının gerçekleştirdiği turistik ürün sektörü, en önemli sorun olan eğitimsizlik engeli nedeniyle, gelişime oldukça kapalı görünmektedir. Genel olarak“Türkiye'de sektörün gelinmemesinin nedenlerini ve tasarımın sektördeki önemini”ortaya koymak amacıyla hazırlanan bu araştırma, ülkeye gelen turistlerin en fazla ziyaret ettikleri bölgeler olması bakımından araştırma alam olarak belirlenen Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı ve Sultanahmet (Arasta Çarşısı ve çevresi)'te gerçekleştirilen anketler ile desteklenmiş ve sektörün içinde bulunduğu durum kullanıcılar (turistler) ve dükkan sahipleri (satıcılar) bakış açılarıyla değerlendirilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar, literatür araştırmasını destekleyici nitelikte olmuştur. xn
Özet (Çeviri)
THE CONCEPT OF“SOUVENIR”, MARKETING PROBLEMS in TURKEY and THE IMPORTANCE OF DESIGN SUMMARY All of the products which attract tourists' attention and make customers remember the chracteristics of the country where they bought them, are called“souvenirs”. In other words, all of the objects which have the ability to present the life styles, culture, habits, natural beauties and tradition of the country, are called“souvenirs”. The products of handicrafts, whose past were based on centuries ago and which occured for respond to basic needs, are the important part of today's souvenir sector. Although they were a fairly important art arena in the period of Ottoman, it is seen that their last representatives give the war of survival today, in addition to the their species which adapt themselves according to the technology to be an industrial division by themselves. A few of existent traditional handicrafts are not enough to improve themselves for the meaning of contemporary and not acquire importance for synonymous of contemporary improvement with not loosing cultural values. It can be said that a few of some producer and seller institutions are successful in this arena. The work of design and production of Turkey's samples of the souvenir sector, which is mostly carried out by local master workmen or atelier master workmen, is seen to be closed to the improvement because of the uneducation handicap. This research, which was prepared to put forward“the reasons of why the sector cannot develop in Turkey and the importance of design in the sector”, is supported with the questionnaires which were applicated in Grand Bazaar, Spice Bazaar and Sultanahmet (Arasta Bazaar and its area) -because these places are visited most by tourists- and so the situation of the sector for today is tried to be evaluated from the point of view of users (tourists) and the owners of the shops (sellers). As a conclusion, the results are supported by the literature review. xni