Plakaların yorulması
Fatigue of plates
  1. Tez No: 152192
  2. Yazar: TOLGA ORHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZİYA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
PLAKALARIN YORULMASI ÖZET Yapmış olduğum bu çalışmada en genel tanımıyla kompozit plakaların yorulması incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümlerinde genel anlamda kompozit malzemeler tanıtılmış, onların yapısal davranışları incelenmeye çalışılmıştır. Daha sonra kompozit malzemelerin yorulma mekanizmaları hakkında incelemeler yapılarak, kompozit malzemelerin metallerin yorulma mekanizmalarından farklı yönleri ortaya konulmuştur. Yorulma mekanizması hakkında genel bilgilere sahip olduktan sonra, yorulma modellemesi üzerinde durulmuş ve“artakalan rijitlik”modeli üzerine çalışmalar yapılmıştır. Yapılan analitik çalışmaların ardından“Ansys 8.0 Workbench”analiz programı kullanılarak oluşturulan kompozit plaka modelinin yorulma-ömür analizleri yapılarak elde edilen veriler,“artakalan rijitlik”hasar modeliyle karşılaştırılmıştır. Anlatılan çalışmalara ek olarak da farklı kompozit plaka boyutları ve yükleme durumları altında çeşitli yorulma-ömür analizleri yapılmıştır. Tüm yapılan analizlerde, katmanları oluşturan fiberlerin yönlenmelerine bağlı olarak oluşturulan farklı katmanlara sahip kompozit örnekleri kullanılmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
FATIGUE OF PLATES SUMMARY In this study, fatigue behaviour of composite plates is studied. In the first parts of the study, the composite materials are defined, and we got the information about their properties. In addition to this, the fatigue damage progress is presented and we realize the differences between metals and composites. Moreover some damage models are introduced and we choose one of them that is called“residual stiffness model”. Then this model is presented in details. The aim is to get some calculations about the fatigue life by using the“residual stiffness model”. At the end of the study, a computer analysis programme which is called“ Ansy s 8.0 Workbench”was used and the results of this programme were compared with our solution results to get an accurate conclusions. Xlll