Farklı malzemelerin Sr-90 beta kaynağı karşısındaki davranışı
Behaviour of different materials against Sr-90 beta source
  1. Tez No: 152196
  2. Yazar: GÜLCE ÖĞRÜÇ ILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERİL TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET FARKLI MALZEMELERİN Sr-90 BETA KAYNAĞI KARŞISINDAKİ DAVRANIŞI Bu çalışmada, farklı malzemelerin, Sr-90 Beta Kaynağı karşısındaki davranışlarının incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla üçü metal (Kurşun, Alüminyum, Bakır) ikisi organik yapıda (Polieitlen, Parafin) beş farklı malzemeyle bir dizi deney yapılmıştır. Böylelikle, hem uygulamada sıkça kullanılan mazlemelerle çalışılmış ve hem de metal ve organik malzemelere ilişkin araştırma yapılması mümkün olabilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda, elde edilen grafiklerin kalınlıkla azalagiden bir değişim gösterdiği, birbiriyle ve literatürdeki genel grafik karakteristiğiyle uyumlu olduğu görülmüştür. Kurşunla yapılan deneylerde beta parçacıklarının ürettiği frenleme tipi X-ışmlarmdan kaynaklanan piksel bölgeler gözlemlenebilmiştir. Yoğunlukları kesin olarak bilinen Kurşun, Alüminyum ve Bakır malzemeler için deneysel ve hesaplamalı olarak bulunan kalınlık yoğunlukları ÇK) belirlenerek irdelemeye gidilmiştir. Böylelikle çalışılan beş farklı malzemenin uygulamada sıkça kullanılan bir beta radyoizotopu olan Sr-90 karşısındaki davranışları deneysel olarak incelenerek değerlendirilmiş ve irdelenerek uygulamaya yönelik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY BEHAVIOUR OF DIFFERENT MATERIALS AGAINST Sr-90 BETA SOURCE In this study, the objective is to examine the behaviour of various materials against Sr-90 beta source. For this counsel, a series of experiments were carried out with five different materials which two of them have organic (Paraffin, Polyethylene) and three of them have metalic(Lead, Aluminium, Copper) structure. In this manner, both the study of often used materials in practice and a research relevant to metals and organic materials has been made. As a result of these experiments it has been observed that the graphics indicate a change that decreases with thickness and look to be consistent with eachother and the characteristics of graphics in literature. The peak regions caused by Bremsstrahlung type X-Rays that are produced by beta particles have been observed in experiments with lead. The experimental and calculated values of thickness density ÇK) were determined and evaluated for accurately known density values of Lead, Aluminium and Copper. Consequently, the behaviour of five different materials against the frequently used beta radioisotope, Sr-90, was experimentaly evaluated and a study relevant to application was performed.