Akaryakıt ve LPG istasyonlarında kamu güvenliği açısından yapı ve yapım denetimi
Inspection of the buildings and the construction of the petrol and LPG stations for public safety
  1. Tez No: 152195
  2. Yazar: SEDEF YUVAKUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE ÖZÜEKREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
AKARYAKIT VE LPG İSTASYONLARINDA KAMU GÜVENLİĞİ AÇISINDAN YAPI VE YAPIM DENETİMİ ÖZET Bu tez çalışmasında,“Akaryakıt ve LPG istasyonlarında kamu güvenliği açısından yapı ve yapım denetimi”konusu ele alınmaktadır. Bu araştırma kapsamında akaryakıt ve LPG istasyonlarında gerçekleşme ihtimali yüksek olan riskler incelenmekte, kamunun zarar görmesine neden olan risklerin belirlenip bunlara karşı alınması gereken önlemlerin saptanmasına çalışılmaktadır. Bölüm 1 ' de kamunun, kamu sağlığı ve güvenliğinin tanımlanması ve kamuyu tehdit eden risklerin saptanmasına çalışılmıştır. Akaryakıt ve LPG istasyonlarının denetimlerinin gerektiği gibi yapılmaması durumunda kamuyu tehdit eden en önemli tehlike kaynaklarından biri olduğuna değinilmiş, bunun nedenleri saptanmış ve bu konuda sorumluluk sahibi olan kişi ve kuruluşlardan bahsedilmiştir. Çalışmanın amacının anlatıldığı bu bölümde, çalışmanın şekillenmesinde önemli rol oynayan sınırlamalar belirtilmiştir. Çalışmanın yürütülmesinde literatür araştırması, kişisel görüşme ve alan çalışması yöntemlerinden yararlanılmıştır. Akaryakıt ve LPG istasyonlarında kamu sağlığı ve güvenliğini tehdit eden risklerin verdiği zararları üç evrede incelemek doğru olacaktır. Bu üç evre Bölüm 2'te tasarım ve yapım hazırlığı evresi, şantiyenin hazırlanması ve yapım evresi, kullanma evresi başlıkları altında toplanmıştır. Her evrede çevreye zarar verme ihtimali olan farklı tehlike kaynakları ve bu tehlike kaynaklarının verecekleri zarara karşı alınması gereken farklı emniyet önlemleri bulunmaktadır. Bu tehlike kaynakları ancak yetkili kişilerin ve çevre halkın yeterince bilinçlendirilmesi ve üzerine düşenleri eksiksiz yapması halinde etkisini yitirmektedir. Bölüm 3'te yapılmış olan alan çalışması ve elde edilen sonuçlar anlatılmıştır. İstanbul ili sınırları içinde faaliyet göstermekte olan iki büyük akaryakıt şirketinin yapım ve kullanım aşamasındaki 72 adet akaryakıt ve LPG istasyonu incelenmiş ve bu istasyonlarda karşılaşılan öncelikli tehlike kaynakları belirlenmeye çalışılmıştır. Amaç bu öncelikli tehlike kaynaklarının ortaya çıkarılması yoluyla, bu tehlike kaynaklarına karşı alınması gereken öncelikli emniyet önlemlerinin belirlenmesi ve İstanbul' da akaryakıt ve LPG istasyonlarının bulunduğu çevrede yaşayan halkın ve çevrenin sağlığının ve güvenliğinin sağlanabilmesi için çözüm önerisinde bulunmaktır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise alan çalışması sonucu elde edilen veriler incelenmiş ve İstanbul'daki mevcut durumla ilgili fikir edinilmeye çalışılmıştır. Bu konudaki eksikler belirtilmiş ve alınması gereken önlemlerden bahsedilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
INSPECTION OF THE BUILDINGS AND THE CONSTRUCTION OF THE PETROL AND LPG STATIONS FOR PUBLIC SAFETY SUMMARY In this thesis, the subject of“Inspection of the buildings and the construction of the petrol and LPG stations for public safety”is dwelled upon. In this study, the risks that can very possibly occur in petrol and LPG stations are analyzed, and after determining the risks that can be harmful for the public safety, it is attempted to decide upon the measures to avoid such risks. In the first chapter, the terms, public, public health and public safety are defined and it is intended to determine the risks that are threatening the public. It is mentioned that when the inspections of petrol and LPG stations are not properly undertaken, they are one of the most dangerous sources, threatening the public. Accordingly, the reasons for that is provided and the responsible persons and institutions are specified. In this chapter, the aim of the study is explained, together with the important limitations that have played an important role in determining its final shape. Literature survey, interview, and field surveys are the methods employed in the research. It would be meaningful to examine the harms inflicted by the risks, which are threatening the public health and safety, within three phases. These three phases, in Chapter 2, are gathered under the titles of, phase of preparation for design and construction, phase of arranging the work site and construction, phase of operation. In each phase, the different sources of danger that may inflict harms upon the environment are analyzed, and different safety measures in order to avoid such harms originating from different sources of danger are provided. These sources of danger lose their influence only after responsible persons and the people living in the area gain consciousness about the issue and perform their duties completely In Chapter 3, the field survey that has been undertaken and the results obtained are discussed. 72 number of petrol and LPG stations, of two large petrol companies operaing within the borders of the city of Istanbul, which are either operating or under construction are investigated and the primary sources of danger in those stations are attemted to be determined. The aim is, by determining the primary sources of danger, to decide upon the primary safety measures and to offer solutions for the ensurement of the health and safety of both the surrounding environment and the people around petrol and LPG stations. In the conclusion chapter of the study the data obtained as a result of the field survey is examined and it is attempted to get an idea about the current situation in Istanbul. The deficiencies considering the subject are underlined and the necessary measures to be taken are mentioned. vııı