Bina kabuğunda paslanmaz çelik kullanımının sürdürülebilirlik açısından incelenmesi
Study of the use stainless steel in building envelope in point of sustainability
- Tez No: 152229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
BİNA KABUĞUNDA PASLANMAZ ÇELİK KULLANIMININ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK AÇISINDAN İNCELENMESİ ÖZET Çalışmada, koruyucu bir tabaka gerektirmeyen ve uzun yıllar boyunca hizmet verebilen bir yapı malzemesi olan paslanmaz çeliğin, bina kabuğunda kullanılarak daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir kabuk oluşturabileceği hedeflenmiştir. Türkiye'de mimaride paslanmaz çeliğin kullanımı kısıtlıdır. Bina kabuğunda ise çok daha azdır. Buna karşın son yıllar içerisinde dünya ve Türkiye'de birbirine parallel olarak kullanımı diğer yapı malzemelerine gore daha büyük oranlarda artış göstermektedir. Gelecek yıllarda, alüminyum giydirme cephelerin kullanılmaya başlanması benzeri yoğun bir taleple karşılaşılması olasıdır. Ayrıca Türkiye'nin gerekli hammaddelere sahip olması nedeni ile paslanmaz çelik üretme gibi bir potansiyeli bulunmaktadır. Konunun seçilmesinde amaç, yukarıdaki nedenlere de dayanaraktan, yoğun bir tüketim gerçekleşmeden önce, malzemenin; günümüzün bakış açısı olan sürdürülebilirlik bakımından incelenmesinde, avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesinde fayda bulunmasıdır. Dört bölümden oluşan çalışmada, giriş bölümünde konunun seçilme nedenleri, kapsam ve işlenişi ortaya konmuştur. İkinci bölümde, sürdürülebilirlik kavramı anlatılmış, dünyada bu konuda yapılan çalışmalar özetlenmiştir. Sürdürülebilirliğin alt kavramları olarak ekoloji,,insan sağlığı, ekonomi, kullanım ömrü, performans, fonksiyonellik ve estetik olarak belirlenmiştir. Bu kavramların değerlendirilmesinde kullanılan hayat boyu değerlendirme, hayat boyu maliyetler ve kullanım ömrü planlaması yöntemleri tarif edilmiştir. Bina kabuğu tanımlanarak, yapıda kullanımı yüz yıllık bir geçmişe sahip bulunan paslanmaz çeliğin tarihte bina kabuğunda kullanıldığı bazı yapılardan örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde, paslanmaz çeliğin elde edilmesi, kimyasal, fiziksel, mekanik özellikleri, ticari boyutlandırmaları ve işleme teknikleri gibi temel özellikleri verilmiş. Daha sonra önceki bölümde belirlenen sürdürülebilirlik kriterlerine göre bina kabuğunda paslanmaz çelik kullanımı incelenmiştir. Anlatım sırasında değerlendirme yöntemlerine dayanarak yapılmış çalışmalardan örnekler verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, önceki bölümde yapılan incelemelerin sonucu olarak özetlemeler yapılmış, malzeme ile ilgili avantaj ve dezavantaj olabilecek durumlar ortaya konmuştur. Ayrıca çalışmada eksik kalan noktalar belirtilmiş ve konunun devamı niteliğinde yapılabilecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur. IX
Özet (Çeviri)
STUDY OF THE USE OF STAINLESS STEEL IN BUILDING ENVELOPE IN POINT OF SUSTAINABILITY SUMMARY In the study, it is aimed to built healthier and more long lasting envelope with the use of stainless steel as a material that is durable and free of a protective coating. Despite, the use of stainless steel in architecture is limited in Turkey, also more less in the building envelope, the use of this material in the world and Turkey has shown a parallel increase more than the other construction materials in the last few years. There is a possibility of increase in the demand as seen in the usage of aluminium in curtain walls in the following years. Besides, having sufficient amount of raw materials Turkey has also the potential to produce stainless steel. Depending on the above reasons, selection of the topic is to examine the material in point of sustainability as a todays' in point of view and to determine advantages and disadvantages, before a high densed consumption has occurred. As it is a four-sectioned study, the first section gives the reasons for choosing the topic, the scope and the process. In the second section, the concept of sustainability has been told and continuing studies on that subject in the world is summarized. Ecology, human health, economy, service life, performance, functionality and aesthetics are assigned to be the sub- concepts of sustainability. The definition of building envelope has been given, and examples for the use of stainless steel in the building envelope from the history as it has a hundred year past in building construction, has been given. In the third section, the basic properties like production, chemical, physical, mechanical properties, commercial product ranges and processing techniques has been given. Persuingly, depending on the sustainability criterias set in the preceding section, the use of stainless steel in the building envelope is studied. Examples on the basis of evaluation methods has been given in the text. In the conclusion, summaries from the evaluation of other sections has been done and advantageous and disadvantageous situations has been given for the material. Also missing points from the work is pointed out and suggestions for the future studies that will depend on that work has been given. X