IMO ve Türk Boğazları
IMO and the Turkish Straits
  1. Tez No: 152249
  2. Yazar: BARIŞ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
IMO VE TURK BOĞAZLARI ÖZET Bu çalışma, Türk Boğazları konusunda, uluslararası platformlarda yakın geçmişte seyir ve çevre güvenliği alanında elde edilen kazanımların/kayıpların irdelenmesi, gelecek dönemler de kazanımların daha ileriye taşınarak muhafaza edilebilmesi ve kayıpların en aza indirilebilmesi maksadıyla yapılmıştır. Çalışmada Türk Boğazları'nın tabi olduğu hukuki rejim, Boğazlar üzerinde Türkiye'nin egemenlik yetkisi, Uluslararası Denizcilik örgütü, Türkiye'nin Boğazlarda seyir ve çevre güvenliği için uygulamaya soktuğu düzenlemeler ve Uluslararası Denizcilik örgütünde Türk Boğazları üzerine yapılan tartışmalar hakkında kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Türkiye tarafından uygulamaya konulmuş ulusal düzenlemelerin Trafik Ayırım Düzenini belirleyen kısmının kabul edilmesi için IMO'ya teklif edilmesi ile başlayan süreçte, IMO'da alınan kararların, diğer ülkeler ve sivil toplum örgütleri tarafından yapılan sunumların ve yapılan çalışmaların, ulusal düzenlemelerimizde ne oranda yer bulduğu değerlendirilerek, Türk Boğazlan'nda uzun yıllardır sağlanmaya çalışılan deniz ve çevre güvenliğinin bu tartışmalar sonrası değiştirilen tüzük ve uygulamalardan ne ölçüde etkilendiği üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonuç bölümünde ise Türk Boğazları konusunda, uluslararası platformlarda gündeme gelebilecek konularla ilgili olarak göz önünde bulundurulabilecek öneriler sunulmuştur, öneriler yapılmakta olup olmadığına bakılmaksızın eleştiri kapsamında değil, fikirler olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
IMO AND THE TURKISH STRAITS SUMMARY The purpose of this study is to search the gains and losses of the Turkish Straits in the arena of the environmental protection and navigational safety in the international platforms to carry the gains to the near future and to maintain it that way and the aim of decreasing the losses. In this study, a wide research in the legal regime of the Turkish Straits, the sovereignty power of Turkey on the Straits, IMO, the regulations applied for the safety of navigation and the environment protection, and the constant debates in its field on Turkish Straits in IMO have been made. In this process that has been proposed to IMO for the national applications, the acceptance of determinig the Traffic Seperation Order put in by Turkey, the decisions, and the presentations of the other countries and the civil society organizations, and the studies in IMO, by having in mind the importance in the national regulations have been questioned how it makes the impact on the rules and regulations after the constant arguments on the safety of navigation and the protection of the environment on Turkish Straits for many years. In the conclusion, for the Turkish Straits, the sugestions about the situations and the problems can be faced in the international platforms are represented. Suggestions do not have the aspect of the criticizing, neglecting if it is in practise or not. XI