Golf anchored real estate developments and performing the feasibility analysis
Golf temalı gayrimenkul geliştirme projeleri ve fizibilite analizi
  1. Tez No: 152250
  2. Yazar: SEVİ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDİA DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Türkiye Ekonomisi geçen on yılm kronik sorunlarını geride bırakma sürecindedir. AB adaylığı ile birlikte düzelen ekonomik göstergelerin emlak piyasası üzerindeki olumlu etkisini göstermesi beklenmektedir. Ekonomik ortam daha istikrarlı hale geldikçe ve Türkiye piyasasına yeni finansal enstrümanlar girdikçe, uzun vadeli yatırım imkanları artmaktadır. Buna ek olarak, Yabancıların mülk edinme hakkıyla ilgili yeni düzenlemelerin yabancı yatırımcıları da çekmesi beklenmektedir. Yüksek kira ve doluluk oranlan ile çok karlı olan istanbul ticari emlak pazarı, bugün, arz fazlası ve uygun arazi kıtlığı sorunları ile karşı karşıyadır. Bu durum yerel geliştiricileri İstanbul dışı yatırımlara itmektedir. Tam bu noktada, golfe artan ilgiyi de hesaba katarsak, golf parkuru ve sitesi geliştiriciler için cazip bir fırsat olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Bodrum'da master planlı bir golf sahası ve sitesi sunmaktır. Bodrum, çok popüler bir tatil beldesi olarak, Anadolu'nun batısında, Ege Denizi 'nin kıyısında Yunan Adaları 'na bir geçiş noktasında konumlanmıştır. Batı Anadolu, tarım, turizm, endüstri ve doğal kaynaklar açısından zengindir. Ayrıca, şehirleşme, ekonomi, eğitim, altyapı, yaşam standartları ve özel sector yatırım miktarı açısından da iyi durumdadır. Bodrum Yarımadası, yeşil ile mavinin buluştuğu, tarihsel olarak çok zengin ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri büyüleyen bir cennettir. Bazıları için, Bodrum sınırsız eğlencenin merkezi iken, başkaları için huzur ve sükunetin veya mistik maceraların yeri olabilmektedir. Ama kesin olan bir şey varsa, Bodrum, Türk Rivierasınm St. Tropez'idir. Bodrum emlak piyasası oldukça gelişmiştir. Piyasada asıl olarak yazlık ev, resort otel ve perakendecilik baskındır. Bodrum birçok Türk zenginine yazın ev sahipliği yapmaktadır. Vita Park Golf Resort, uluslararası havaalanı ve şehir merkezi arasında çok kolay ulaşılabilir bir noktadadır. Az bulunan bitki ve hayvan türleri ile çevrelenmiştir. İki vadi ve etraftaki yamaçlardan oluşmaktadır. Özel bir girişimci tarafından geliştirilen Vita Park Golf Resort'un tasan takımı DeVictor Langham, Peacock & Lewis ve Land Design South gibi ünlü isimlerden oluşmaktadır. Vita Park golf sahası ve ek binalan (Kulüp evi, hotel, apartmanlar, villalar, alışveriş merkezi) yerli ve yabancı golfçülerin tüm yıl boyunca kullanımına imkan verecek ve onların“mükemmel bir kışlık ortam”tanımına uyacak şekilde geliştirilmektedir. Asıl hedef kitle ise Kuzey Avrupalılardır. Vita Park Golf Resort projesinin fizibilite çalışması ayn bölümlerde golf parkuru, perakendecilik, turizm ve konut amaçlı kullanımlarını gösterecek şekilde sunulmaktadır. Aynca tüm projenin konsolide finansal analizi de sunulmaktadır. Fizibilite analizi sırasında uygulanan metot geliştirme metodudur. Bu metoda göre, bölgenin güncel kira ve satış fiyatları, diğer gelir kalemleri ve piyasadaki en soninşaat giderleri bulunmuş ve projeye uyarlanmıştır. Net gelir ve gider nakit akışları hesaplanmış ve net bugünkü değer ve içverim oranı analizi bu nakit akışlarına uygulanmıştır. Çalışma, rekabet analizi için Kalite Evi (House of Quality Method) ve Kalite Fonksiyonu Uyarlaması (Quality Function Deployment) ile son bulmaktadır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkish Economy is in a phase of recovery from the chronic troubles of the previous decade. The current positive developments such as being a candidate of EU, recent economical and social reforms and improving macro economical figures are soon expected to show their impact on the property market as well. As the economical conjuncture becomes more and more stable and attempts of adaptation of new financing vehicles to the Turkish market are being realized, possibilities of long-term investment increase. Furthermore, recent regulations governing acquisition of property by foreigners is expected to draw the international investors. Today, the commercial property market in Istanbul, which has been the most profitable with highest rates and occupancies, is expected to face the situation of oversupply along with the lack of suitable land. This situation may probably turn the key local developers to the investments outside Istanbul. At this point, considering increasing interest on golf, the golf course and community developments could be very attractive in the current market conditions. The object of this study is to introduce and evaluate a master planned golf course and community in Bodrum, Turkey. Bodrum, a very popular Turkish resort town, is located in Western Turkey on the shores of the Aegean Sea on the gateway to the Greek islands. Western Turkey is rich in natural resources, agriculture, industry and tourism revenues. The region is also very much developed in terms of economy, education, infrastructure, private sector investments, standards of living and urbanization. The peninsula of Bodrum is a heavenly place, which fascinates travelers from entire world with the beauty of its small bays, the shades of different greens and blues and an unimaginable wealth of history. To some visitors, Bodrum is a town of crazy entertainment, to some others it is a peninsula of peace and tranquility, and to others it is a heaven of mystic adventures. But unmistakably, Bodrum is the St. Tropez of the Turkish Riviera. The real estate market of Bodrum is pretty much developed. The market primarily consists of second home developments, resort hotels and retail properties. Bodrum is an attractive investment opportunity for many upscale locals for their summer residences. Vita Park Golf Resort is located between the international airport and Bodrum town center with very good road connections. Flora and fauna of rare species surround the whole site. The site consists of two valleys and surrounding slopes. A private investor is developing Vita Park Golf Resort and on board the design team are well-recognized names such as DeVictor Langham, Peacock & Lewis and Land Design South. Vita Park Golf Course and attached developments (club house, hotel, apartments, villas, shopping center) is being developed for year round use of local and international golfers who will regard this region“as a perfect winter refuge for golfers”. The main international target will be North Europeans. xiiFeasibility Study of the Vita Park Golf Resort Project has been performed in separate sections, including division of the usages such as golf course, retail, tourism and residential. A final consolidated financial analysis of the aggregated proposed project is also provided. The method used for feasibility analysis is the development method. In this method, the going lease and sales rates for the region, other revenue types and the market updated cost of the construction have been determined and are adjusted to the proposed project. Net income and expense cash flows are calculated and NPV and IRR analysis is applied on the net cash flow. The study has been completed with the application of house of quality method of quality function deployment process for competitive analysis. Xlll