Kuantum mekaniğinde yol integralleri
  1. Tez No: 15224
  2. Yazar: İSMAİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, kuantum mekaniğin çeşitli problemleri yol integral yöntemi ile çözülebilirliği gösterilmiştir. İlk olarak, Feynman yol integral formiilasyonu kuramsal olarak incelendi. Sonra genel kuadratik Lagraniyenler incelendi ve yayicx türetildi. Yol integral yöntemi yeni zaman kavramı ve noktasal kanonik dönüşümler altında incelendi. Son olarak bağlı yol integraller ele alındı ve iyi bilinen kuantum mekaniksel sis tem incelendi. Ayrıca Coulomb problemi noktasal kanonik dönüşümler kullanılarak çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it is shown that the various problems of Quantum Mechanics can he solved by the method of the path- integrals. At the first step, the Peynman path-integral formalism is theoretically examined. In the second one, general quadratic Lagrangians are examined and propagator is derived. Under the point- canonical transformation and new-time concept the path- integral formalism is examined. Finally, constrained path- integral s and well- known Quantum mechanical systems are examined. For instance, Coulomb problems is solved by using the point-canonic transformation.