The effects of humic acid doses application on the forage yield and yield characteristics of silage corn (zea mays L.) cultivars.
Hümik asit doz uygulamasının silaj mısır (zea mays L.) çeşitlerinin yem verimi ve verim özellikleri üzerine etkileri.
  1. Tez No: 979930
  2. Yazar: ZAIN ALABDEEN ADAM ABDALLA ADAM ZAIN ALABDEEN ADAM ABDALLA ADAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalişmada humik asit doz uygulamalarının silajlık mısır (Zea mays L.) çeşitlerinin verim ve bazı tarımsal özellikleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi araştırma ve uygulama alanında 2022 ve 2023 yıllarında yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede ana parselleri mısır çeşitleri (M17GS01, Hido, LG Turuva ve PR31Y43) alt parselleri ise dört farklı hümik asit dozu (0.0, 2,5, 5.0 ve 10 kg ha-1) oluşturmuştur. Çalışma ile çiçeklenme gün sayısı, bitki boyu, bitkide yaprak sayısı, bitkide koçan sayısı, yaprak alan indeksi, yaprak oranı, sap çapı, sap oranı, koçan oranı, kuru madde oranı, yeşil ot verimi ve kuru madde verimleri incelenmiştir. İki yıllık veriler değerlendirildiğinde en yüksek yeşil ot verimi (75.10 t ha-1) ve kuru madde verimi (21.00 t ha-1) LG Turuva çeşidinde saptanmıştır. En yüksek yeşil ve kuru madde verimi 10.0 kg ha-1 humik asit doz uygulama koşullarında tespit edilmiştir. Bu çalişma sonucunda, Niğde ili ve benzer çevre koşullarında birim alandan yüksek düzeyde silajlik mısır üretimi için, LG Turuva çeşidinin 10.0 kg/ha humik asit doz uygulama koşullarında yetiştirilmesinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of humic acid dose applications on the yield and some agronomic traits of silage corn (Zea mays L.) cultivars. The research was conducted in the research and application area of the Faculty of Agricultural Sciences and Technologies, Niğde Ömer Halisdemir University, in 2022 and 2023. The experiment was set up in a Randomized Complete Block Design with Split Plot. The main plots in the experiment were composed of corn cultivars (M17GS01, Hido, LG Turuva and PR31Y43), and the subplots were composed of four different humic acid doses (0.0, 2.5, 5.0 and 10 kg ha-1). Days of 50% flowering, plant height, number of leaves per plant, number of cobs per plant, leaf area index, plant/plant/leaf ratio, stem diameter, plant/plant/stem ratio, plant/plant/cob ratio, dry matter ratio, fresh forage yield and dry matter yields were investigated. When two years of data were evaluated, the highest fresh forage yield (75.10 t ha-1) and dry matter yield (21.00 t ha-1) were determined in the cultivar LG Turuva. The highest fresh and dry matter yields were determined under humic acid application conditions of 10.0 kg ha-1. This study concluded that for high silage corn production per unit area in Niğde province and similar environmental conditions, growing the LG Turuva under humic acid application conditions of 10.0 kg ha-1 would be suitable.