Evaluation of ERP implamentation using quality function deployment
Kurumsal kaynak planlaması uygulamasının kalite fonksiyonu yayılımı kullanılarak değerlendirilmesi
- Tez No: 152261
- Danışmanlar: PROF.DR. SITKI GÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI UYGULAMASININ KALİTE FONKSİYONU YAYILIMI KULLANILARAK DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Kurumsal kaynak planlaması, üretim, satış, fınans, pazarlama ve insan kaynakları gibi farklı iş alanlarının bilgisayar sistemlerini birleştiren ve bu iş alanlarının tek bir veri tabanı üzerinden işletilmesini sağlayan iş destek yazılımlarının şirketlere kazandırılmasına yönelik bir yaklaşımdır. Kalite fonksiyonu yayılımı, müşteri isteklerini, mühendislik diline çevirmeye çalışan bir ürün kalitesi dizaynı yaklaşımıdır. Müşteri istekleri genellikle“neler”diye adlandırılmakta ya da kalite fonksiyonu yayılımının eninde sonunda geliştirmeyi amaçladıkları olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca, bu“neler”in nasıl karşılanacağını belirleyecek olan“nasıllar”m ya da dizayn ihtiyaçlarının da belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, bir kurumsal kaynak planlaması sisteminin uygulanmasıyla kazanılan iş faydaları ile, başarılı bir kurumsal kaynak planlaması uygulaması için gerekli olan organizasyonel yapı faktörleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Kalite evindeki mantığa benzer olarak, organizasyonel kalite evinde, iş faydaları“neler”i, organizasyonel yapı faktörleri ise“nasıllar”ı oluşturmaktadır. Kurumsal kaynak planlaması uygulanmasıyla elde edilecek iş faydalarının diğer bir deyişle“neler”in, organizasyona“nasıl”kazandırılacağını, organizasyonel yapı faktörleri gösterecektir. Bu çalışmanın sonuçlarını kullanarak, bir şirket, hangi iş faydasının hangi organizasyonel yapı faktörü tarafından etkilendiğini görebilecek ve organizasyonunu bu sonuçlara göre yeniden düzenleyebilecektir. Ayrıca, organizasyonel yapı faktörleri arasındaki ilişkiler de bu kalite evi sayesinde açığa çıkabilecektir. Bu organizasyonel kalite evine bakarak, bir şirket, elde etmek istediği iş faydasına göre hangi organizasyonel değişikleri yapması gerektiğine karar verebilecektir. vııı
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF ERP IMPLEMENTATION USING QUALITY FUNCTION DEPLOYMENT SUMMARY Enterprise Resource Planning (ERP) is an approach to the provision of business support software that enables companies to combine the computer systems of different areas of the business, such as production, sales, finance, marketing, human resources, and run these business areas off a single database. Quality Function Deployment (QFD) can be described as an approach to product quality design, which attempts to translate the voice of the customer into the language of the engineer. The customer's wants are often called the“whats”, or what QFD is ultimately supposed to improve. Furthermore it is necessary to determine the“hows”or the design requirements that will determine how the“whats”are to be fulfilled. In this study, the purpose is to explain the relationships between the business benefits, which are gained by applying an ERP system and the organizational framework factors, which are necessary for a successful ERP implementation. In the organizational house of quality, like the logic of the house of quality, business benefits are the“whats”, and the organizational framework factors are the“hows”. Utilizing the results of this study, a company will know, which business benefit is affected by which organizational framework factor, and the relationships which are among the organizational framework factors. Looking at this organizational house of quality, a company can determine, which organizational changes must be done to have a business benefit or benefits. IX