Çevre algılama ve kentsel kimlik: Haliç üzerine bir yöntem önerisi
Urban identity and environmental perception: A case study for Haliç
  1. Tez No: 152295
  2. Yazar: BUKET ÖNEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KILINÇASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÇEVRE ALGILAMA VE KENTSEL KİMLİK: HALİÇ ÜZERİNE BİR YÖNTEM ÖNERİSİ ÖZET Şehirler, insanların yerleşme, konutsal rahatlık, işyeri, yeniden yapılanma ve eğlence ihtiyaçlarını karşılayan yerlerdir. Sosyal ve kültürel değerler bir şehrin sürekli gelişme içerisinde olan en önemli özellikleridir. Bu bağlamda kentsel kimlik, şehirlerin birer canlı varlık olarak hayatta kalabilmesi ve kentlilere yaşanılabilecek bir ortam sağlanması açısından hayati önem taşımaktadır. Bir Dünya metropolü olan İstanbul, doğal güzellikleri, tarihi ve arkeolojik mirası ve sosyo-kültürel yaşamıyla eşsiz bir şehirdir. Bu özellikler şehre zengin bir kimlik oluşturmakla beraber aynı zamanda güçlü bir kentsel imaj da kazandırmaktadır. Şehrin fiziksel öğelerinin oluşturduğu silueti ve tarihi mimarisi son derece etkileyicidir. İstanbul Boğazında bir körfez olan Haliç, kentin fiziksel yapısının önemli bir öğesidir ve istanbul'un tarihi ve kültürel değerlerinin şekillenmesinde önemli bir rol oynar. İstanbul metropolünün akıllarda kalıcı görüntüsünün bir parçası olarak Haliç, kimliğini oluşturan güçlü öğeler ile bir alt bölge özelliğini taşır. Bu öğeler doğal, kültürel ve sosyal çevre ile ilgili veriler ile isimlendirilebilir. Haliç alt bölgesine değerlendirmek, turistik potansiyelin, sunulan kentsel hizmetlerin kalitesinin ve alt bölgeye ait kimliğe yapılan yatırımların titizlikle gözden geçirilmesiyle gerçekleştirilebilir. Son 30 yılda yerel yönetimler, bölgenin geliştirilmesi için sık sık uyguladıkları yaklaşımlarda bölgenin kimliği hakkında bir araştırma yapmamışlardır. Bu çalışmanın temel amaçlarından birisi, bölgenin gelecekte gerçekleştirilecek geliştirilme sürecine ve bölge planlama çalışmalarına bir temel oluşturmak için, kimliği oluşturan öğelere kapsamlı bir yatırım yapılmasını sağlamaktır. Çalışmanın bir başka önemli amacı da İstanbul'un tarihi bir alt bölgesinin tanımının ve sınır belirlemesinin yapılmasıdır. Bu çalışmanın sonucunda elde edilecekler, Haliç bölgesinin kimliğini oluşturan fiziksel, kültürel, ve sosyal öğeleri açıklamaya, bölgenin ekonomik tabanını genişletmeye yönelik planlan yapmak için ne gibi atılımların gerçekleştirilmesi gerektiğini kararlaştırmaya yardımcı olacaktır. Birinci bölüm, tezin giriş bölümü olup, böyle bir çalışmanın yapılmasının gerekliliğini ve araştırma sürecinde kullanılan metod ve analizleri içermektedir. Tezin ikinci bölümünde, çevre algılama ve kentsel kimlik konularıyla ilgili temel teoriler ve hakkında yazılanlar üzerinde yoğunlaşılmıştır. Üçüncü bölümde Haliç bölgesinin tarihsel gelişimi, kentsel kimliğin oluşma aşaması göz önüne alınarak incelenmiştir. Bu inceleme İstanbul un başkent olduğu Roma, Bizans, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerini kapsamakladır. Dördüncü bölümde Haliç bölgesinin kimliğini oluşturan öğeler; doğal çevre, sosyo kültürel yapı, kentsel çalışmalar ve bölgeler, tarihi mimari gibi birçok bağlamda incelenmiş ve analiz edilmiştir. Beşinci bölüm Haliç bölgesinin sınır belirleme çalışmasını içermektedir. Daha önce gözden geçirilen çevre algılama ve kentsel kimlik teorilerine ait kavramların kullanılmasıyla bölgesel sınırların analizi gerçekleştirilmiştir. Topografyayla ilgili sınır ve engeller, sosyo-kültürel kalıplar, yerel yönetimler, erişebilirlik hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Sonuç ve değerlendirme altıncı bölümdedir. IX
Özet (Çeviri)
URBAN IDENTITY AND ENVIRONMENTAL PERCEPTION: A CASE STUDY FOR HALIC SUMMARY Cities are places where human needs such as: settlement, residential accommodation, work places, recreation and entertainment are satisfied, services are provided. Social and cultural aspects of the city are the most important features and are in a continuous development. Urban identity in this respect is very vital for cities in order to survive as a living organism and provide livable environment for the urbanites. As a world metropolis Istanbul is a unique city with her natural environment, historical and archeological heritage and with her very vivid socio-cultural life. These features provide a rich identity and at the same time allow for a powerful urban image. Her silhouette created by physical elements and historical buildings is very impressive. Golden Horn being a gulf along the Bosphorus is an important element of the urban physical structure and has a special role in the historical and cultural life of Istanbul. Within the comprehensive image of the metropolitan Istanbul, it is a sub- region with strong elements of identity. These elements can be identified by the data related to the natural, cultural and human environment. Golden Horn sub-region should be evaluated after a meticulous assessment of the touristic potential, qualify of urban services provided and a comprehensive investigation on the sub-regional identify. During the last two decades local governments have frequently displayed a fragmented approach in the preparation of area developmental plans without any research on identity. One of the main objectives of this study is to provide a comprehensive investigation on the identity elements in order to constitute a base for future improvement and physical planning studies. Another important aim of the study is the definition or delimitation of an historical sub-region of Istanbul. The end products of this study will help to determine the policies and plans to enhance the economic base of the area, to define the physical, cultural and social elements of the identity of the Golden Horn region. The first section is the introduction to the dissertation and contains the need for such a study and methods used for many analyses which have been used during the research. In the second section of the dissertation, sections are focused primarily to the review of the literature and main theories dealing with the subject matters of environmental perception and urban identity. In the third section the historical development of the Golden Horn Region has been examined in regards to the formation of the urban identity of the Golden Horn Region. This examination covered the periods of Roman, Byzantine, Ottoman in which Istanbul has been the capital city and Turkish Republic Period. In the fourth part, the elemente, which constitute the identity of the Golden Horn Region, have been analyzed in many respects:e.g. natural environment, socio- cultural structure, urban functions and districts, historical architecture and styles. The fifth part contains the delimitation study of the Golden Horn Region. Using the concepts of environmental perception and theories of urban identity revised earlier an analysis of regional edges has been conducted. Many limits and edges related to topography, socio-cultural patterns, local governments, accessibility and visual as well as skyline have been defined. Conclusions and evaluations are in the sixth section.