İnce inşaat yapı malzemeleri üreten firmaların organizasyon yapılarının incelenmesiyle ortak bir şemanın oluşturulması ve bu şemanın örnek bir firma üzerindeki uyumluluğu
A proposal of a common organization chart in the light of appraisal of organizations of existing construction material that used in finishing works manufacturing companies and conformity of such organization chart on a model company
- Tez No: 152304
- Danışmanlar: DR. AKIN ERİŞKON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
İNCE İNŞAAT YAPI MALZEMELERİ ÜRETEN FİRMALARIN ORGANİZASYON YAPILARININ İNCELENMESİYLE ORTAK BİR ŞEMANIN OLUŞTURULMASI VE BU ŞEMANIN ÖRNEK BİR FİRMA ÜZERİNDEKİ UYUMLULUĞU ÖZET Bu çalışmanın amacı; organizasyonel olarak yapılanma içerisine girecek ince inşaat yapı malzemeleri üreten firmalara, ortak bir şema ile kaynak sağlamaktır. Aynı zamanda bu kaynak, şirketlere, işleyen yapılarını kontrol edebilecek bir ortam da sağlamaktadır. Organizasyonların doğuşu, insanlığın doğuşundan daha eski dönemlere dayanmaktadır. Doğada, hayvanların da işbölümü yaptıklarına rastlamaktayız. Bu kadar eskilere dayanan bir olgunun günümüze kadar gelirken birtakım değişikliklere uğradığını söylemek mümkündür. Bu da günümüzde kullanılan organizasyonların ileride de değişikliğe uğrayacağının bir kanıtıdır. Günümüzde de görülmektedir ki bir çok firma organizasyon hatalarından dolayı aksaklıklar yaşamaktadır. Firmalar, bu aksaklıkları gidermek üzere organizasyonel yapılanma içerisine girmektedir. Yapılanma sırasında firmalar, başka örnek firmaların organizasyonel yapılarından yararlanmaktadırlar. Bu noktada çalışmamız, firmalar için bir kaynak niteliği taşımaktadır. Bu çalışmada ortak şemanın oluşumundan önce organizasyon tarihinden, doğuşundan, geliştirilen teorilerden detaylı bir şekilde söz edilmektedir. Bu, ilerideki bölümlerde oluşturulacak ortak şemanın hangi teoriyi desteklediğini görmemizi sağlamaktadır. Ardından çalışmamızda organizasyonların türleri ve bu organizasyonların yönetim, yönetici gibi kavramları ile nasıl farklılık gösterdikleri incelenmiştir. Tüm kavramlardan detaylı bir şekilde bahsedilmiş organizasyonlar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca firmaların sahip oldukları organizasyon şemalarının türleri araştırılmıştır, örgüt içerisindeki koordinasyonların değişik şekilde gösterilmesi sonucu oluşan farklı organizasyon şeması türleri, detaylı bir şekilde incelenmiştir. Eğer bir şirket yeni bir organizasyon yapısı içerisine giriyor ise veya kurulu olan bir firma, organizasyonel değişiklik kararı aldıysa bu firmanın hangi aşamalardan geçmesi gerektiği, ISO Kalite Standartları incelenmiş ve bu standardın, firmaların organizasyon yapılan üzerine etkileri ve yaptırımları irdelenmiştir. Bu çalışmada anlatılmıştır. Tüm aşamalar“neden”“niçin”leriyle beraber incelenmiş ve araştırılmıştır. Tüm bu çalışmaların ardından Türkiye koşullarında, ince inşaat yapı malzemeleri üreten piyasa başarısı sağlamış firmaların organizasyon şemaları incelenmiştir, incelemeler sonucu istatistiki değerler ile ortak şemaya ulaşılmıştır. Ortak şemanın, bu bölümden önceki araştırmaları ile karşılaştırmaları yapılarak şema üzerinde küçük çapta değişiklikler yapılmış ve revize edilmiştir. Bu haliyle de ortak şema, son şeklini almıştır. Son bölümde de yine Türkiye pazarında bulunan, yükselişi sayesinde belirli saygınlığa ulaşan bir Türk firmasının başarılı sayılan organizasyon şeması ileçalışma sonucu elde edilen ortak şemanın karşılaştırması yapılmıştır. Karşılaştırma sonucu uyuşan yerler dile getirildiği gibi uyuşmayan bölümler ve departmanlar irdelenmiştir. İrdelemeler sonucu ortak şema ile uyumluluk göstermeyen yerlere, sebepleriyle birlikte öneriler getirilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma ile bir ortak şema oluşturulmuştur. Oluşturulan ortak şema mutlak suretle zamana dayalı olarak güncelleştirilmelidir. Güncelleştirilmediği taktirde değişen çevre koşullan neticesinde eski bir yapı halini alacaktır. xl
Özet (Çeviri)
A PROPOSAL OF A COMMON ORGANIZATION CHART IN THE LIGHT OF APPRAISAL OF ORGANIZATIONS OF EXISTING CONSTRUCTION MATERIAL THAT USED IN FINISHING WORKS MANUFACTURING COMPANIES AND CONFORMITY OF SUCH ORGANIZATION CHART ON A MODEL COMPANY SUMMARY The purpose of this study is to provide a reference by proposing a common organization chart for the companies producing construction materials that used in finishing works, which will undergo a process of re-organization. At the same time, this reference also provides the companies the required conditions in order to enable them to check the already running structures. The birth of the organizations date back to the era before the emergence of human kind. In wild life, we observe the animals organizing among themselves. It is likely that a phenomenon appeared so old is bound to change in the course of its historical evolution. This is also an evidence of the fact that the contemporary organizations will also experience some changes in the future. It is also another bare fact, specific to our times, that there are so many shortcomings in many companies, mainly attributable to their organizational failures. The companies keep looking for organizational restructuring in their attempts to get rid of such flaws. In the course of such organizational attempts, the companies take the advantage of the organizational structures of other companies, as well. At this point, this study provides reference for such companies. Prior proposing a common organization chart in this regard, information is provided on the history of the organization, its birth and the theories that have been developed since then.The sections that follow provide the common organization chart basis for the proposed model as well. This will be followed by the types of the organization and the concept of the management and the manager, together with their eventual evolutions. The results of the investigations performed on such concepts together with their influences on the organization are provided in detail. Meanwhile, the types of the organizations generally adopted by the companies are also presented. The different types of the organization to the extent as classified within the framework of the coordination between the disciplines in a company are investigated in detail. Analyses are also provided for cases when a company decides to establish a new corporation or else, adopt a new organization in its attempt of restructuring within its existing operations. Investigation is made on the ISO Quality Standards to depict the influence and sanctions of such standards on the organizational structures of the companies. Finally, the organizational chatrs of companies that have succeded in market and producing construction materials under the prevailing conditions of Turkey are XIIinvestigated, following the analysis as outlined above. The results of the investigations are ended up with a common organization chart following the conclusion driven from the statistical appraisals. The common organization chart thus obtained is then modified in terms of the findings of the similar surveys by others. In its final form, the common organization chart is modified to the extent as to include all relevant considerations. In the final section, the comparison is made between the common organization chart obtained as a result of the study with the organization of that company operating in the local market, occupying a prominent place with it's success especially in the corporate structure, and mainly in it's method of organization. The result of the comparison reveals both portions that justifies to each other as well as conflicting portions, for which the relevant explanations are also provided. As a result, the study yields a common organization chart organization chart. Such organization chart should by all means be updated in terms of time dimension. If such updating is not made, it may soon turn out to be obsolete under the changing conditions. xlll