Elastik çubuk ve çerçeve sistemlerin burkulma yüklerinin varyasyonel türev ile incelenmesi
Buckling analysis of elastic bar and frame systems using with variational derivation
  1. Tez No: 152305
  2. Yazar: ARİF GÜRSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAL ERATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, öncelikle elastik çubukların burkulma problemleri varyasyonel türev ve sonlu fark yöntemi kullanılarak çözülmüştür. Daha sonra yarım çerçeve ve tam çerçeve sistemlerin burkulma hesaplan varyasyonel türev ve sonlu fark metodu kullanılarak yapılmışta. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu kısaca açıklanmış ve literatürde yapılan çalışmalar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, varyasyonel türevin tanımı yapılmış ve çubuk sistemlerin eleman matrisi elde edilmiştir. Varyasyonel türevin, sonlu fark yönteminden ayıran farklılıklar vurgulanmış ve sonlu eleman yöntemi ile ortak noktaları gösterilmiştir. Daha önce elde edilen fonksiyonele varyasyonel türev uygulanarak eksenel basınç yüküne maruz çubukların bölge ve sınır şartlarına ulaşılmıştır. Üçüncü bölümde, ikinci bölümde elde edilen eleman matrisi kullamlarak farklı mesnet tipleri için eleman sayıları arttırılarak yaklaşık burkulma yükleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar problemin kesin çözümü olan Euler halleri ve literatürde yapılan diğer çalışmalar ile karşılaştınlmıştır. Dördüncü bölümde, uygulamalar başlığı altında sürekli ve süreksiz değişken yük problemleri, sürekli ve süreksiz değişken kesit problemleri ve sürekli kiriş problemleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar literatürde daha önce yapılan çalışmalar ile karşılaştınlmıştır. Beşinci bölümde, yanm çerçeve ve tam çerçeve sistemlerin burkulma yükleri hesaplanmıştır. Elde edilen değerler literatürde daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştınlmıştır. Altıncı bölümde, bu çalışma hakkında kısa bir sonuç değerlendirmesi yapılmıştır. Ekler bölümünde ise bu çalışma yapılırken kullanılan Fortran yazılım programı ve programın işleyişi hakkında bilgi verilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, first of all the buckling problems of elastic bar have been solved by using variational derivation and finite difference methods. After that the buckling problems of half frame and complete frame have been solved using variational derivation and finite difference methods. This thesis consists of six parts. In the first part, the subject of the study has been explained. Some information has been given about past studies in buckling analysis in literature briefly. In the second part, the fundamental idea of the variational derivation and finite difference methods have been explained and the element matrix has been obtained which belongs to elastic bar system. The difference between variational derivation and finite difference method have been explained and the common points between variational derivation and finite element methods have stressed. Variational derivation has been applied into obtaining functional and then the region and the boundary conditions are found. In the thirth part, the approximate buckling forces including various support types with increasing element numbers have been calculated using the element matricies which are obtained in the second part. The results have been compared with the exact solution obtained from Euler type and the other studies done in literature. In the fourth part, problems of continuous and transient variable force, problems of continuous and transient variable cross-section and problems of continuous beam have been examined under the example title. The results of the problems have been compared with past investigations about these problems in literature. In the fifth part, the buckling force of the half frame and complete frame have been calculated. The results of the problems have been compared with past studies about these problems in literature. In the sixth and the last part, consequence evaluation of this study has been done briefly. In the appendix, a computer program is developed by using a software named Fortran. This computer program has been explained.