Betonarme prefabrike sistemlerinde dış cephe panelleri arasındaki derzlerin yalıtımı
Isolation of joints between external wall panels in reinforced concrete prefabricated systems
  1. Tez No: 152315
  2. Yazar: KIVANÇ GÜRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Yapı derzleri gerek geleneksel, gerekse endüstrileşmiş yapım tekniklerinde sıkça kullanılır. Geleneksel yapım sistemlerinde derz dizaynı önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaz. Bunun nedeni olarak, kullanılan bileşenlerin küçük boyutlarda olması, malzemelerin hata gizleme özelliklerinin olması ye yapı cephesinde koruyucu birtakım elemanların kullanılmasıdır. Oysa beton hazır bileşenlerden oluşan endüstrileşmiş yapım sistemlerinde, birleştirilecek elemanlar, nispeten daha büyük, ağır ve tolerans değerleri fazla olduğundan derz yapımı daha da önem kazanmıştır. Bu çalışma betonarme prefabrike sistemlerde dış cephe panelleri arasındaki derzlerin doğru bir şekilde yapılması ve yalıtılmasına bir kaynak oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır. Tezin 1. bölümünde bu amaç doğrultusunda tezin kapsamı ve izlenen yöntemler anlatılmıştır. Tezin 2.bölümünde yapımda endüstrileşme ve prefabrikasyon tanımlan yapılarak prefabrikasyon sınıflandırılmıştır. Ayrıca bu bölümde betonarme prefabrike sistemler tanıtılmıştır. Betonarme prefabrike sistemler yapım sektöründeki endüstrileşmenin bir sonucu olarak ortaya çıkmış bir yapım türüdür. Prefabrikasyonda amaç daha az işgücü ile daha kısa sürede, daha çok, daha kaliteli ve daha ucuz bir yapı üretimi gerçekleştirmektir. Betonarme prefabrike sistemlerde yapılar; yapı bileşenlerinin büyük bir kısmının veya tamamının fabrika ve atölyelerde üretildikten sonra şantiyelere taşınıp burada yapıyı meydana getirecek şekilde monte edilmesi ilkesine dayanır. Betonarme prefabrike sistemler; panel sistemler, iskelet sistemler, hücre sistemler ve bu sistemlerin bir arada kullanılabildiği karma sistemler olmak üzere sınıflandırılabilir. Tezin 3.bölümünde dış duvar kuruluş nitelikleriyle birlikte dış cephe panelleri özelliklerine göre sınıflandırılarak incelenmiştir. Betonarme prefabrike sistemlerde yapının dış kabuğunu oluşturan elemanlar dış cephe panelleridir. Dış etkiler altında kendilerinden beklenen görevleri yerine getirmesi beklenen cephe panelleri; kesit özelliklerine, boyutlarına ve statik niteliklerine göre farklı türlerde olabilirler. Bu çalışmada üzerinde duracağımız dış cephe panelleri beton esaslı olanlardır. Dış cephe panellerinin farklı karakterdeki özellikleri, panellerin kendi aralarındaki ve taşıyıcı sisteme birleşme detaylarında çeşitlilik göstermesine neden olur. XI3. bölümde derz tanımı da yapılarak derz türleri, derzlerden beklenen nitelikler ve derz tasarımından söz edilmiştir. Derz; yapı bileşenlerinin veya yapının, doğal, yapısal ve mekanik etkiler karşısındaki hareketlerinde, yapı ve yapı bileşenlerine zarar vermemesi için bırakılan boşluk veya aralıklardır. Derzler yapım nedenlerine göre hareket, iş ve birleşim derzleri olarak ayrılırlar. İki veya daha fazla prefabrike yapı elemanının birleşimlerinde bırakılan aralıklara birleşim derzi denir. Birleşim derzlerinin göstereceği performans, yapıdaki kritik işlemlerden biri olan derz yapımı için büyük önem taşımaktadır. Derz yapımında bırakılacak derz genişliğinin belirlenmesi için birleşen yapı elemanlarının boyut hataları ve gerekli tolerans değerleri hesaplanmalıdır. Dış cephe panelleri arasındaki birleşmelerdeki boyut hataları derzin görevini yerine getirememesine neden olacaktır. Tezin 4.bölümünde dış cepheleri etkileyen faktörler sıralanarak cephe panelleri yapı fiziği açısından incelenmiştir. Dış cephe panelleri ve aralarındaki birleşim derzleri sürekli doğal ve mekanik etkiler altındadırlar. Bu dış faktörler doğrultusunda gösterecekleri davranışların tanımlanması ve çözümlerinin belirlenmesi yapının ve kullanıcısının konforunun sağlanmasında önemli bir rol oynar. Tezin S.bölümünde prefabrike elemanlar arasındaki birleşim tekniklerine ve dış cephe panellerinin taşıyıcı sisteme bağlantılarına yer verilmiştir. Prefabrike elemanlar arasındaki birleşimler her biri farklı özellikteki ıslak, yan ıslak ve kuru(kaynaklı) birleşimler olmak üzere 3 şekilde yapılmaktadır. Dış cephe panelleri taşıyıcı sisteme bu birleşim teknikleriyle bağlanmaktadırlar. Birleşim derzleri hem taşıyıcı hem de koruyucu özellikte olmak zorundadır. Cephe panelleri arasındaki derzlerin koruyuculuk nitelikleri su, rüzgar ve yağmur geçişinin önlenmesi şeklinde olmaktadır. Tezin ö.bölümünde derz yapım teknikleri, derz yalıtım malzemeleri ve özellikleri tanıtılarak derz yalıtımı hakkında bilgiler verilmiştir. Prefabrike yapılarda dış cephe panelleri arasındaki derzlerin yalıtımı yapının kritik işlemlerinden biridir. Derz yalıtımının doğru yapılabilmesi için birleşen cephe panellerinin ve birleşim tekniğinin özellikleri, hangi derz tekniğinin yapılması gerektiği ve kullanılacak derz yalıtım malzemesinin özellikleri bilinmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde sağlıklı, kaliteli ve uzun ömürlü bir derz yapılır. Tezin 7. bölümünde Türkiye'den örneklerde incelenerek, dış cephe panelleri arasındaki birleşim derzlerindeki sorunlar tespit edilmiştir. Bu sorunların belirlenerek alınması gereken önlemlerin neler olabileceği konusuna ise tezin son bölümünde yer verilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
ISOLATION OF JOINTS BETWEEN EXTERNAL WALL PANELS IN REINFORCED CONCRETE PREFABRICATED SYSTEMS SUMMARY Construction joints frequently used in both of traditional and industrialised construction technics. The joint design is not an important problem in the traditional construction systems. The reason for this; to use small dimensional components, material-fault hiding characteristics and to use some preventive elements in the building elevation. However; joint design is much more important in the industrialised construction systems composed of prefabricated elements, because of big, heavy and high tolerance values. This study is prepared for, the correct forming and isolating of the joints between external wall panels in reinforced concrete prefabricated systems. For this purpose the contents and methods are described in the 1st chapter of thesis. In the 2nd chapter, prefabrication is classified by describing industrial construction and prefabrication. Also in this chapter reinforced concrete prefabricated systems are defined. Reinforced concrete prefabricated systems are introduced as the industrialised of the construction sector. The aim of the prefabrication is to use less man power with less time and to increase quality, quantity and cost effectiveness of the construction. The reinforced concrete prefabricated systems buildings are based on assembled construction components which are produced in factories and transported to construction sites. The reinforced concrete prefabricated system can be classified as panel systems, skeleton systems, celular systems and mixture of all these systems. In the 3rd chapter, the characteristics of external wall panels are examined with properties of external wall formation. In the reinforced concrete prefabricated systems, the outer covering is external wall panels. Under external circumstances the wall panels expected functions can be different by section properties, dimension and static properties. In this study we are working on external wall panels consisting of concrete. The difference of external wall panel's characteristic causes assortment between panel to panel and panel to bearing systems composition details. Joint types, joint properties and joint designs are mentioned by defining the joints. Joints are the cavities and spaces that are left for, not to harm construction components or XIIIbuildings from the movements of natural, structural and mechanical effects. According the construction reasons the joint are differentiated by movement, working and composition joints. Conjunction joints are described as the spaces between the union of two or more prefabricated construction elements. The performance of conjunction joints have great importance in the joint construction which is described as a critical process. Dimension errors and tolerance values must be calculated for the joint width in joint construction. The dimension errors between the external wall panels conjuntions will cause misf unction. In the 4th chapter, the factors effecting external wall panels are enumareted and wall panels are studied by construction pyhsics. External wall panels are conjunction joints are always under natural and mechanical influences. The constructions and owner's comfort can be provided by defining the behaviors and solutions throgh the external factors. In the 5th chapter, the conjunction technics between prefabricated elements and the connections between external wall panels and bearing systems are described. There are 3 different types of conjunctions between prefabricated elements, these types are wet, half wet and dry(welted) conjunctions. The external wall panels are connected to bearing systems with these conjunction technics. Conjunction joints must be not only constructive but also preventive.The protective properties of the joints between external wall panels must have water, wind and rain resistance. In the 6th chapter; joint isolation is described by defining joints construction technics, joint isolation materials and properties. The isolation of joints in a construction is a critical process between prefabricated construction's external wall panels. To make correct joints isolation the properties of joining wall panels and conjunction technics, a decision of a joint technic and properties of the joint isolation materials must be known. A succesfull, good quality and a long life joint can be constructed by using these properties describe above. In the 7th chapter, by examing the samples in Türkiye, we can see there are still some problems in conjunction joints between external wall panels. The determination of these problems and what the solution can be described in the last chapter. xiv