Çelik yapıların eleman ve bileşen düzeyinde incelenmesi
The evaluation of steel construction at the level of element and component
- Tez No: 152327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÇELİK YAPILARIN ELEMAN ve BİLEŞEN DÜZEYİNDE İNCELENMESİ ÖZET Gelişmiş ülkelerde, yapılarda çelik kullanımının geldiği nokta ve çeliğin mimariye katdığı gözardı edilemeyecek kadar büyük boyutlardadır. Bu gelişmeler ve gelinen nokta itibariyle, çelik yapı tasarlayan mimarlar artık tasarladıkları yapının detayları ile uğraşmak yerine bu işi ilgili yan disiplinlere devrederek yapılarını en iyi nasıl ifade edeceklerine yoğunlaşmaktadırlar. Mimarın başarılı bir yapı ortaya çıkarması ve yan disiplinlerle organize bir şekilde çalışması için; yapı taşıyıcı sistemleri, yapı malzemeleri, bütünleyici elemanlar ve bunlara ait detaylar hakkında belli bir bilgi seviyesinin üzerinde olması gerekmektedir. Ülkemizde büyük depremler sonrası, bugüne kadar hakkettiği ilgiyi görmeyen çelik ve çeliğin yapılarda kullanımı, endüstri yapılarından diğer yapı tiplerine doğru kaymaya başlamıştır. Bu olumlu gelişmenin aksine bu konu hakkında mimarların, mühendislerin ve denetleyici kurumların eksikleri ise gelecek için endişe vericidir. Bu çalışmada yukardaki kriterler de göz önünde tutularak; malzeme olarak çelik, taşıyıcısı çelik olan yapı sistemleri, çelik yapıların eleman ve bileşenleri detay olarak incelenmeye çalışılmış, daha önce uygulaması yapılmış olan bir yapının detayları analiz edilmiştir. ilk bölümde böyle bir çalışma yapma gereğinin neden duyulduğu, çalışmanın amacı, kapsam ve yöntemi anlatılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, taşıyıcı sistem malzemesi olarak çeliğin özellikleri ve yapı sistemlerinde kullanılan çeliğin avantaj ve dezavantajları gruplandırılarak anlatılmış, ayrıca yapılarda kullanılan hadde profillerinden ve Türkiye'de çelik üretiminden bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, çelik yapılar eleman ve bileşen düzeyinde incelenmiş ve bölümde çelik yapılarda elemanlar taşıyıcı sistem elemanları ve kabuk elemanları olarak ayrı ayrı anlatılmıştır. Taşıyıcı sistem elemanlarında her bir eleman ayrı ayrı incelendikten sonra bu elemanların birbirleriyle birleşimleri prensip detaylanda ortaya konularak anlatılmıştır. Kabuk elemanları kısmında ise bir kabuk elemanından beklenenlerden bahsedilmiş, ayrıca kabuk elemanları, duvar ve çatı elemanları olarak iki ayrı başlıkta incelenmiştir. Duvar elemanları kısmmda çelik yapılarda karşılaşılan duvarlar ve bunlara ait detaylar anlatılmış, çatı elemanlarında ise çelik yapıların üstünü örtmekte kullanılan çatı taşıyıcı sistemleri detayları ile birlikte incelenmiştir ve örtü malzemelerinden bahsedilmiştir.Dördüncü bölümde, Mimar Feyha Çınarlı ile çalıştığım dönemde Kemerburgaz köyünde yapılmış olan taşıyıcı sistemi çelik iskelet olan Sevsu-Hasan Esen evine ait detaylar tıpku üçüncü bölüme ait bölüm senaryosuna uygun bir şekilde aynı sırada incelenmiş ve ayrıca yapı, çelik yapıların daha iyi anlaşılması için nokta detayları aşamasından da detaylarla anlatılmıştır. Sonuç bölümünde ise tez çalışmasından genel olarak çıkarılması gereken sonuçlar, amaçlananlar ve tezin kapsamı doğrultusunda anlatılanlardan ortaya çıkanların bir değerlendirilmesi yapılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF STEEL CONSTRUCTION AT THE LEVEL OF ELEMENT AND COMPONENT SUMMARY In developed countries, the point reached by the use of steel in constructions and the contribution of steel to architecture are most vital. Considering these developments and the extent it has reached; architects who design steel construction focus on how to express their buildings better rather than dealing with the details and they pass this issue to the other related disciplines. In order to be able to build a successful construction and work with the related disciplines in an organized way; architects must have some knowledge beyond a certain level about construction bearing systems, construction materials, complementary elements and the details concerned. In our country after the devastating earthquakes, steel and its use in construction which have been deprived of the appreciation it deserves up until now is shifting from industrial constructions to the other building types. Despite this positive improvement, insufficient of profession architects, engineers and the supervising institutions are alarming for the future. In this study, taking into consideration the criteria above, steel as a material, construction systems with steel bearings, the elements and components of steel construction with steel frame are pointed out in detail and the details of a previously applied construction are analysed. In the first section, the reason for making such a research, the aim, the scope and the method of the study are given. In the second section, the properties of steel as a bearing system material and the advantages and disadvantages of steel used in construction systems are given in sub groups; and also the rolling mil profiles used in constructions and steel production in Turkey are mentioned. In the third section of this study, steel construction are studied at the level of element and component and the elements in steel constructions are given separately as bearing system elements and surface covering elements. After analysing each element in bearing system elements, the combination of these elements are given along with the details of principle. In surface covering elements, the expectations from surface element are told and surface covering elements are analysed under two sub-headings as wall and roof elements. In wall elements section, the walls encountered in steel constructions and the related details are mentioned; and in roof elements section, roof bearing systems which are used to cover up the steel constructions are studied in detail and also covering materials are mentioned as well. xuIn the fourth section, during the period when I worked together with architect Feyha Çınarlı, the details and the steel construction systems of Sevsu-Hasan Esen's house built in village Kemerburgaz; are analysed in the same order as the third section for more clear explanation to steel constructions, the construction is studied in the phase of joint details in detail, as well. In the final section, the conclusions that should be gathered from the overall thesis study, the objectives and an evaluation of the conclusions from what has been mentioned according to the scope of thesis. xm