Türk ayakkabı sanayii ve tasarım sorunu
Turkish footwear industry and design problem
  1. Tez No: 152328
  2. Yazar: DENİZ LEBLEBİCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİGAN BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
TURK AYAKKABI SANAYİİ ve TASARIM SORUNU ÖZET İnsanoğlunun gelişim tarihinde en önce keşfedilen şeylerden birinin ayağı dış etkenlere karşı korumak olduğu bilinmektedir. Ayakkabı temel ihtiyaç olarak kullanılmasının yanı sıra, özellikle güçlü ve otorite sahibi kişiler tarafından, çeşitlendirilerek kullanıldığı bilgisi, tarih boyunca ayakkabının bir statü sembolü olduğunun da göstergesidir. Tarih boyunca en sık rastlanan ayakkabı çeşitleri sandaletler, botlar ve çizmeler ile mokasen konstrüksüyonlu ayakkabılardır. Zengin bir deri ve ayakkabıcılık geçmişine sahip Türklerde ise bu ayakkabılar edik, başmak, çarık, yemeni gibi adlarla tanınmaktadır. Bugün“dış kıyafetle bütünlük sağlayan bir ayak giysisi haline gelmiş”ayakkabılar, gelişen teknoloji, üretim yöntemleri ve artan taleple zanaat ürününden endüstri ürününe dönüşmüştür. Türkiye'de 1950'li yıllardan itibaren sanayileşmeye başlayan ayakkabı sektörü yılda yaklaşık 300 milyon çift üretimi ile Avrupa'da İtalya'dan sonra ikinci büyük üretici olarak büyük bir ihracat potansiyeline sahiptir; fakat bu potansiyel değerlendirilememektedir. Bunun en büyük sebebi, ürün farklılaştırmasının sağlanamamasıyla piyasaya maliyet unsurunun egemen olmasıdır. Katma değeri düşük, ucuz ürünlerle yönelinerek dünya pazarlarında bir yer edinilmesi olanaksızdır. Çünkü, emek yoğun endüstri olan ayakkabı sanayiinde emeğin çok ucuz olduğu Uzakdoğu ülkeleri ile fiyat rekabetine girmek mümkün gözükmemektedir. Bu rekabet piyasasına girebilmek modaya duyarlı pazarın beklentilerine çok çabuk cevap verebilmeyi, kaliteli ürünler üretebilmeyi, ekonomik istikrarı, pazarlama desteğini, özgün ürün tasarımını ve markalaşmayı gerektirmektedir. Eğitimin en büyük sorun olduğu ayakkabı sektöründe markalaşmaya yönelik çabalar olsa da tasarım eksikliğine henüz bilinçli bir şekilde yaklaşılmamaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
TURKISH FOOTWEAR INDUSTRY and THE DESIGN PROBLEM SUMMARY People have been wearing shoes for years but the knowledge of who crafted the first shoe or where the creative act took place is lost in the history. Necessity made them invent some methods to protect their feet from the broken rocks, burning sands, and rough ground. We also know that shoes have always been status symbols as well. Sandals, boots and moccasins are the most known shoe types in the history. These types of footwear are called as edik, başmak, çarık or yemeni in Turkish culture which has a splendid history on the fields of leather and leather products. Today, with the design becoming more comfortable and suitable to the usage, materials chosen for the right occasions and the developing manufacturing technology; shoes, the most important part of the clothing, has evolved from the art and craft product to the industrial design product. The shoe industry of Turkey which had began industrialization in 50's has proceed a lot and become one of the most prominent industry of the country. Turkey is now the second largest producer in Europe following Italy, with a production capacity of 300 million pairs per year approximately. Although the industry has a large potential to export shoes with this production capasity, due to many factors this potential can not be used. The lack of product differentiation produced an environment where the price is a dominant factor. The sector can not find a place in the global markets with low quality, cheap material based finished products, because labour intensive footwear industry can not compete in price and manufacturing costs with Far East Countries. In this context to maintain its competitiveness, the manufacturers must respond to the trends in fashion, and should not ignore the requirement for high skill content, political stability, markting support, design and branding. Education is the most serious problem of the Turkish Footwear Industry, but there is a progress for branding and image development. Still there is a lack of design development activity caused by design unconsciousness.