Şehiriçi yolcu otobüsleri ve şoför mahali tasarımı konusunda bir araştırma: Mercedes-Benz örneği
A research about public transport bus and driver work station design: Mercedes-Benz case study
  1. Tez No: 152329
  2. Yazar: BARIŞ ERKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAN BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ŞEHİRIÇI YOLCU OTOBÜSLERİ VE ŞOFÖR MAHALI TASARIMI KONUSUNDA BİR ARAŞTIRMA: MERCEDES-BENZ ÖRNEĞİ ÖZET Gerek trafik sıkışıklığı, gerekse ekonomik açıdan verimli yolcu taşımacılığı gerçekleştirmek için kentlerde toplu taşımacılığı ön plana çıkaran uygulamalar başlatılmıştır. Bu çalışmaların amacı doluluk oranları yüksek taşıtların trafikte akışlarını hızlandırmaktır. Özellikle otobüslerin akışlarının özel otobüs yolları, otobüse özel şerit ayrılması, trafik sinyallerinde otobüse geçiş üstünlüğü tanınması gibi uygulamalarla hızlandırılması birçok kentte başarı ile gerçekleştirilmiştir. İstanbul'da diğer ülkelerin metropolleri gibi kentleşme ve ulaşım sorunları ile karşı karşıya kalmıştır. Kentteki toplu taşımacılığı geliştirmek için tedbirler ve yeni uygulamalar getirilerek, hızlı konforlu ve etkin bir yolcu taşımacılığı seviyesine ulaşılmalıdır. Bu nedenle İETT otobüs şoförlerinin beklentilerini iyi anlayabilmek önem taşımaktadır. Bu bağlamda Mercedes-Benz Türk A.Ş.' nin üretimi olan şehir içi toplu taşıma araçlarının kullanıcıları olan şoförlerin ve bu otobüslerin diğer kullanıcıları olan yolcuların daha konforlu ve güvenli yolculuk yapmalarını sağlamak amacıyla bir tasarım araştırması yapmak gerekmektedir. Mercedes-Benz şehiriçi yolcu otobüs şoförlerinin şoför mahali kullanımı konusundaki beklentilerini daha iyi anlayabilmek amacıyla ergonomik detaylar, güvenlik, sürücü stresi ve sağlığı konuları incelenmiştir. Mercedes-Benz Türk A.Ş.' nin talebi doğrultusunda bu otobüslerin şoförlerine yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Bu bağlamda, bu otobüslerde bazı tasarım iyileştirmelerinin gerekliliği ortaya çıkarılmıştır. Çalışma sonucunda şoför mahali tasarımı konusunda ortaya çıkan ana sorunlar, şoför mahali güvenliği, otobüs içi ve otobüs durak bildirişimlerinin yetersizlikleri olarak sıralanmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ABOUT PUBLIC TRANSPORT BUS AND DRIVER WORK STATION DESIGN: MERCEDES-BENZ CASE STUDY SUMMARY Whether traffic jam or economical way, in order to cope with productive public transport, new applications are being applied. The aim of these applications are to speed up the velocity of these vehicles while moving in the traffic. Especially for public busses, some new applications are being used such as; private bus paths, bus lanes, crossing priority and etc. These applications have been used succesfully in many big cities. Istanbul has many urbanization and traffic problems. In order to improve the public transport, it is needed new precautions and applications for rapidly and comfortable travel in the city. The rate of public busses in city transport will be always high in Istanbul. For this reason it is an importand necessity to take care the expectations of the İETT bus drivers. In that context, it is needed a design research about the public busses in order to understand the expectations and wishes of public bus drivers, who are the users of Mercedes-Benz busses. Ergonomic details, driver stress and health and driver safety were examined. Due to the requirement of Mercedes-Benz Turk A.Ş., it was done a public survey about public bus design and driver workstation design. The public survey was directed towards the drivers of busses. In that context, it was understood that İETT public bus workstation design needs some improvements. In this study, it was understood that the main problems -in order to improve the ergonomics of workstation design- are insufficiency of driver workstation safety, bus interior signs and bus station signs for the passengers.