Influences of buyer-supplier relationships and managers' conflict management styles on time and budget performances of construction projects
İnşaat projelerinin bütçe ve zaman performanslarına müşteri-tedarikçi ilişkileri ve proje yöneticilerinin problem çözümünde uyguladıkları yönetim şekillerinin etkileri
- Tez No: 152340
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT BASKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Konut inşaatlarının geliştirilmesi, ofis binalarının ve endüstriyel fabrikaların inşaası, ulusal altyapının restorasyonu ve diğer kamu binalarının inşaası gibi faaliyetler düşünüldüğünde inşaat sektörünün ulusal refahın sağlanmasında önemli bir rol oynadığı görülür. Diğer taraftan bir çok inşaat projesi uzun zaman ya da bütçe aşımları gibi ciddi yönetim problemleri yaşamaktadır. Bu sorunlara bir çözüm bulmak amacıyla yöneticiler şirket aktivitelerinin nasıl yönetildiğini mercek altına almaktadırlar. İnşaat endüstrisinin proje odaklı olmasında dolayı da, firma kaynaklarının daha iyi kontrolü ve kullanımını sağlamak amacıyla proje yönetimi konusuna eğilmişlerdir. Bu çalışmanın amacı müşteri-tedarikçi ilşkilerinin ve proje yöneticisinin çatışma yönetim tarzının inşaat projelerinin performansına etkilerini incelemektir. Çalışma bu açıdan bakıldığında zaman ve bütçe aşımlarının nedenlerini ortaya çıkarmaya yönelik ilk girişimdir. En çok kullanılan çatışma yönetim stili ve müşteri-tedarikçi ilişkisi tipi, ve ayrıca proje yöneticilerin tedarikçilerini değerlendirme sürecinde en çok önem verdikleri nokta da bu çalışma kapsamında belirlenmiştir. Buna ilave olarak, farklı müşteri- tedarikçi ilişkisi tiplerinin kullanılması durumunda proje performansının nasıl değiştiği de araştırılmıştır. Sonuçlar proje yöneticilerince en çok kullanılan çatışma yönetim tarzının işbirlikçi tarzda ve müşteri-tedarikçi ilişkisi formunun da rekabetçi formda olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca yöneticiler tedarikçilerinde en fazla teslim sözlerini tutma becerilerine önem vermektedir. Zaman aşımı bütçe aşımının en büyük nedeni olarak saptanmıştır. Bunun yanında, bir çatışma yönetimi tarzı olarak görmezden gelme bütçe performansını olumlu yönde etkilemektedir. Diğer taraftan proje yöneticisinin mevcut pozisyonda çalışma süresi bütçe performansını negatif yönde etkilemektedir. Süre arttıkça bütçe aşımı oranı da artmaktadır. Zaman aşımını etkileyen tek faktör ise bütçedeki aşım oranı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütçe aşım oranı arttıkça zaman asım oram da artacatır. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The construction industry plays a major role in national welfare, including the development of residential housing, office buildings and industrial plants, and the restoration of the nation's infrastructure and other public facilities. Many construction projects, on the other hand, have run into serious problems of management, such as cost overruns and long schedule delays. As part of the attempt to find a remedy, executives are taking a hard look at the ways corporate activities are being managed. Since construction industry is project-oriented, project management has been focused for the purpose of obtaining better control and use of existing resources of the firm. The purpose of this study is to examine the effects of buyer-supplier relationships and managers' conflict management styles on the performances of construction projects. This is the first study conducted to find out the causes of delays and cost overruns from this standpoint. The most frequently used conflict management style and buyer-supplier relationship form, and the criterion that managers give the most emphasis while evaluating their suppliers have been determined in this study. Furthermore, how performances of projects change with buyer-supplier relationship type have also been investigated. Results indicate that collaboration as a conflict management style and adversarial type of buyer-supplier relationship were mostly preferred by the project managers. The project managers also gave the most emphasis to their suppliers' ability to keep delivery promises while selecting them. It was shown that as the time slippage increases, budget overrun will also increase. Besides, cost overrun will decrease with increasing avoidance as a conflict management style. Project manager's working duration at current position, on the other hand, has a negative impact on budget performance. The only predictor of time performance is budget overrun. Time slippage will increase with increasing cost overrun. IX