Franchising pazarlama ve dağıtım sisteminde yeni yönetim çalışmaları
New management models in Franchising business
- Tez No: 152341
- Danışmanlar: PROF.DR. ATAÇ SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
FRANCHISING PAZARLAMA VE DAĞITIM SİSTEMİNDE YENİ YÖNETİM ÇALIŞMALARI ÖZET Bin dokuz yüz doksan altı yılında, perakende satışların %40'ı, franchise işine girmiş zincirler aracılığıyla gerçekleşti. Tahlil yapan bazı kişiler çağın değişiminde bu oranın % 50'ye varacağını tahmin etmektedir. Her köşe başını tutan, anne-babanm sahip olduğu işlerin yerine, bir zincirin yerel birimleri geçtikçe endüstriler peş peşe değişime uğradı. Zincirler; pek çok durumda bir tek zincir, aynı marka altında çeşitli yerlerde çalışan yüzlerce, hatta binlerce birimi ile zamanımıza hakim organizasyon biçimlerinden biridir. Yine de önemlerine rağmen zincirlerin nasıl işledikleri hakkında bilgimiz azdır. Bu gibi bir organizasyonu çalıştırmanın güçlükleri nedir? Bu gibi güçlükleri yenmek için ne gibi uygulamalar gelişmiştir? Bir zinciri yönetmek göründüğünden çok daha karmaşıktır. Dışarıdan bakan bir gözlemci için bir zincirdeki yerel birimler birbirinin aynı görünür. İstanbul' daki bir McDonald's, Paris 'teki bir McDonald's'a pek çok yönden benzer gibi gözükür. Ancak bu benzerlik görüntüsü altında tamamen değişik tipte iki birim bulunur -şirket ve franchise. Bir şirket biriminin yöneticisi, alışılagelmiş yönetim modelimize uygundur: amir otoritesini gösterir ve yönetici bu yönde ilerler. Buna karşılık franchise sahipleri kendilerini bağımsız iş adamları olarak ve zincirle ilişkilerini de iş ortakları arasındaki ilişki gibi görür. Lokanta zinciri KFC'de şirketin saha personeli, bu farkın yönetim yönünden ima ettiği söylemleri gösterir: zincir şirket elemanlarını“yönetirken”franchise sahipleriyle“iş yapar”. Endüstrinin sıklıkla tekrarlanan bir vecizesi çelişkiyi iyi belirtir:“Şirket elemanlarına söylersiniz, ama franchise sahiplerine satmanız gerekir”. Şirket ve franchise düzenlemeleri farklı yapılar, sistemler ve süreçler içerir ki bunların her birinin belirli zayıf ve güçlü yönleri vardır.Her ne kadar şirket ve franchise birimleri arasındaki fark, yönetici ve akademi üyelerini sıklıkla hangisinin daha iyi olduğunu saptamaya itmekteyse de bu çalışma farklı bir yol takip etmektedir. Şirket ve franchise organizasyonlarının, birince sahip olunmayan kuvvetleri diğeri sunar biçimde birbirini tamamlar özellikler içerdiklerini iddia etmekteyim. Hem şirket ham franchise birimlerinden oluşan zincirler -çoğul şekil olarak adlandırdığım bir organizasyon düzenlemesi- her bir tarafı diğerini etkileme sürecine sokan çeşitli süreçler vasıtasıyla bu tamamlayıcı özelliklerden yarar sağlayabilir ve sağlar da; bu nedenle zincirin toplam performansı güçlenir. Bu durumda yöneticilerin karşılaştığı zorluklar ya şirket ya da franchise birimini seçmek değil, yerine her ikisini kullanıp her bir birimin kuvvetlerini kaldıraç olarak kullanan ve zayıf taraflarını düzelten süreçleri sağlamaktır. Bu çalışmanın amacı çift yönlüdür. İlk olarak, bir lokanta zincirin nasıl teşkilatlanıp yönetildiği hakkında bir model sunmaktayım. Şirket ve franchise birimlerinin nasıl yönetildiğini vurgulamakta ve performansı etkileyen anahtar örgütlenme değişkenlerini tanımlamaktayım. Akademik yazınlar arasında bu şekilde bir anlayış bilhassa yoktur: bilim adamları, zincirlerin kendi veya franchise birimlerinin bir kez kurulduktan sonra nasıl yönetildiklerine değil, bunların birimlere sahip olmaları veya franchise vermeleri üzerine odaklanmıştır (Brickley ve Dark 1987; Caves ve Murphy 1976; Oxenfeldt ve Kelly 1969; Rubin 1978). Burada sunulan model, zincir organizasyonların birincil dört zorluğunu nasıl göğüslediklerini gösterir: (1) yeni birimler katmak, (2) birimler arasında standardizasyon sağlamak, (3) uygun olduğunda yerel olarak tepki vermek, (4) tehditler ve fırsatlar doğduğunda sistemi bir bütün olarak uyarlamak. Şirket ve franchise birimleri, her bir zorluğa değişik biçimde göğüs gerer, ancak burada verilen model, her iki düzenlemenin aynı anda kullanımının her zorluk karşısında zincirin yeteneğini nasıl artırdığını göstermektedir. Bu model, uygulayıcılarla kuramcıların zincir organizasyonların bünyesindeki davranış ve performansı etkileyen dinamikleri daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır. xıİkinci amaç birincisiyle örtüşür. Bu çalışma yeni bir organizasyon kategorisini açıklamaktadır: çoğul şekil (Bradach 1995). Çoğul şekil sadece lokanta endüstrisine özgü değildir; aslında birçok iş sektörü, burada açıklananlara uygun yapı ve süreç sergiler. Bilim adamları ve uygulayıcılar, çoğul şeklin kendine has özelliklerini göz ardı ederek organizasyonların uzun vadeli performanslarını açıklamaya yardımcı olacak önemli dinamikleri görmezden gelmiştir. Uyumsuz iç yapılarıyla çoğul şekil, organizasyonun performans ve davranışında çeşitlilik üretmesini sağlar. Bu uygulama yöneticilerin dengeli biçimde kontrol ve yenilik sunma gayretlerini yürütebilmeleri için temel niteliktedir. Çoğul biçim aynı zamanda, performans artıracak biçimde organizasyonun içinden ve dışından çoklu bilgi akışı sağlar. Bu düzenlemenin güzelliği, dinamiklerin organizasyon yapısına gömülü olmalanndadır; yani çoğul şekil, kendini düzeltme ve kendini yenilemeyi destekleyen bir karakter sağlar. xıı
Özet (Çeviri)
NEW MANAGEMENT MODELS IN FRANCHISING BUSINESS SUMMARY 40 % of retail sales were done by chains in franchising business in 1996. Some analysts assume that this will reach 50 %. As the local units of chains have started replacing family business, industries have been changing one by one. Chains using the same brand name are a sort of organization which control our time with their hundred even thousand units. Nevertheless despite their importance we do not have much knowledge about how they work. What are the difficulties of performing this sort of organization? What are the applications developed to overcome these difficulties? Managing this chain is more complicated that it is thought. An observer who is not in the business sees the local units in the chain all the same. A McDonald's in Istanbul looks similar to a McDonald's in Paris in a lot of ways. But beyond this similarity there are totally too different types of units - Company and Franchise. A manager of a company is a typical example of common management style. The chief shows his authority and managers follow this way. On the other hand franchise owners consider themselves as independent businessman and they consider their relationship with chains as their relationship with shareholders. The restaurant chain KFC's area staff states this difference like this: The chain 'manages' the company personnel and 'does business' with franchise owners. A well-known saying in industry reflects this conflict well:“You tell the company personnel but sell to the franchise owners”. The company and the franchise consist of different structures, systems and process and they each have good and bad points. Executives and the members of academy are usually focused on determining if the company or franchise is better, but this study is following a different way. I claim that company and franchise organizations have characteristics that complement each other. The chains that consist of both company and franchise units - an organization called“multi-shape”- can benefit from these complemental qualities with the help xinof an interactive process. So it is not a question to choose either company or franchise unit but to use both of them to supply processes that reinforces the weak points of each. This study has two aims. First I present you a model on how a restaurant chain is organized and managed. I would like to present how company and franchise units are managed and what the key organizational structure variables that affect performance are. We don't have such a perspective in academic literature. Scientists have focused on owning units and giving franchise rather than managerial subjects (Brickley and Dark 1987; Caves and Murphy 1976; Oxenfeldt and Kelly 1969; Rubin 1978). The model presented here shows how chain organizations deal with these 4 primary difficulties: 1. Adding new units, 2. Standardization among the units, 3. Showing local reaction when it is deemed, 4. Operating the system as a whole when threats or opportunities arouse. Company and franchise units deal with each difficulty with a different method, but the model presented here shows how using those two strengthens the chain against all difficulties. This model will help scientists and theorists understand the dynamics that affect behavior and performance of chain organization. The second aim overlaps the first one. This study explains a new organization category: Multi-shape (Bradach 1995). Multi-shape is not used only in restaurant industry but in lots of different business industries. Scientists and people who practices that in the field have ignored important dynamics that help explain the long-term performances of organizations as they do not give much importance to characteristics of multi-shape. The multi-shape with its own disharmonic inner structures enables the organization to create variety of performance and behavior. This application is very important for the executives to carry out their efforts, control and present improvements. The multi-shape also supplies multi information flow inside and outside of the organization, which increases the performance. The most beautiful part of this organization is that the dynamics are within the organizational structures. It means the multi-shape is sort of characteristics with self-correction and self-improvement. xiv