Yapı sistemlerinin deprem güvenliklerinin belirlenmesi için basitleştirilmiş bir yaklaşım
A simplified apporoach for seismic safety assessment of framed structures built in earthquake zones
- Tez No: 152355
 - Danışmanlar: PROF.DR. ERKAN ÖZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 170
Özet
YAPI SİSTEMLERİNİN DEPREM GÜVENLİKLERİNİN BELİRLENMESİ İÇİN BASİTLEŞTİRİLMİŞ BİR YAKLAŞIM ÖZET Deprem, dünya genelinde önemini koruyan, insanlığın ortak sorunlarından birisidir. Pek çok ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de bu soruna çözüm üretmek için çeşitli kuramsal ve deneysel çalışmalar yürütülmektedir. Deprem haşarıyla karşı karşıya olan yapı sayışırım çokluğu ve olası büyük depremler sonrasında ortaya çıkabilecek olumsuz durum düşünüldüğünde, ülkemizdeki mevcut yapıların deprem güvenlMerinin kısa zamanda, etkin bir şekilde belirlenmesinin önemi açıkça görülmektedir. Bu çalışmada, mevcut yapıların deprem güvenliklerinin etkin bir şekilde değerlendirilmesine yönelik, basitleştirilmiş bir yaklaşım geliştirilmiştir. Bu yaklaşımda amaç, mevcut yapıların deprem güvenlMerinin yürürlükteki yönetmelikler çerçevesinde irdelenmesidir. Çalışmada, düzlem çerçeve sistemler üzerinde sayısal uygulamalar yapılmıştır. Uygulamaların ilk adımında, eşdeğer deprem yükleri için doğrusal statik hesap yapılmaktadır. İzleyen adımlarda ise, akma koşulunun aşıldığı kesitler belirlenerek bu kesitlerde plastik mafsallar tammlanmakta ve kapasite fazlası momentlere yeniden dağılım uygulanmaktadır. Yeniden dağıhmda denge denklemlerinin tamamen, geometrik süreklilik koşullarının ise kısmen sağlatılması amaçlanmaktadır. Yeniden dağılım sonucunda elde edilen iç kuvvetler önceki adımda bulunan değerlere eklenmektedir. Ardışık yaklaşımın her adımında, herhangi bir kesitte akma koşulu aşıldığında, benzer işlemler uygulanmaktadır. Böylece, tüm kesitlerde akma koşulunun sağlandığı, dengede olan bir iç kuvvet dağılımı elde edilmesi amaçlanmaktadır. Sonuçlar doğrusal olmayan elastik ötesi hesap yapabilen EPARC bilgisayar programının sonuçları ile karşüaştırılmıştır. Karşılaşürmalar sonucunda, geHştirilen yaklaşımın iç kuvvet dağılımım, plastik şekil değiştirmeleri ve yer değiştirmeleri yeter yaklaşıklıkla verdiği belirlenmiştir. xvn
Özet (Çeviri)
A SIMPLIFIED APPROACH FOR SEISMIC SAFETY ASSESSMENT OF FRAMED STRUCTURES BUILT IN EARTHQUAKE ZONES SUMMARY Earthquake is one of the common problems of humanity which continues to keep its importance all over the world. In Türkiye, as in many countries, various analytical and experimental studies are being conducted to contribute to the solution of this problem. Keeping in mind the large amount of existing buildings exposed to seismic hazard and the situation which may occur after probable next strong earthquakes, seismic performance assessment of existing buildings in Türkiye is one of the most important subjects that should be handled quite effectively in a short time. In this study, a simplified and effective approach is developed for seismic safety assessment of existing buildings built in earthquake zones. The main objective of the study is to predict the nonlinear behavior of framed structures approximately, through linear analysis procedures. In this approach, capacity and redistribution principles are used along with the linear static analysis procedures. Numerical examples are given for the illustration of the simplified approach. These examples cover the prediction of nonlinear static analysis results of two plane framed systems. Firstly, linear static analysis procedure is applied under the equivalent seismic forces. Following steps, bending moments which exceed the cross-sectional capacity are redistributed. At the end of the analysis, internal force diagrams, plastic hinge pattern, plastic hinge rotations and plastic displacements are obtained. The results, compared with EPARC Computer program, demonstrate satisfactory approximation. xvin