Helisel çubuklarda statik ve dinamik problemlerin karışık sonlu eleman metodu ile incelenmesi
Determination of statical and dynamic behaviour of helical bars by the mixed finite element method
  1. Tez No: 152354
  2. Yazar: OLCA OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET HAKKI OMURTAG, Y.DOÇ.DR. KONURALP GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Çubuk Geometrisi Bu araştırmada ele alınacak problemler uzay çubuk ortamından oluşmaktadır. Silindirik helisel çubukta çubuk eksenine bağlı olarak hareketli (t,n,b) ile sabit takım (i,j,k) arasındaki dönüşüm bağıntıları: i = - [R(ff>) I c(q>)\ sin(ç?) t - cos(ç?) n + [p(ç>) I c(ç>)] sin(ç>) b j = + [R()n - [p(ç) I c() b k = -[p()/ c((p)] sin(p) i + [R(ç>) I c(ç>)] cos() I c(ç)] cos(ç?) j + [R(ç>) I c((i,j = t,n,b) (A.5) şeklinde hesaplanır. Kinematik denklemler, dîî“ du, _ nco = 0 ve - + txO~Y = 0 ds ds olup bünye bağıntıları, -M + Doo = 0 ve -T + Cy = 0 dır. (A. 7) de kaymaya ve dönmeye karşı gelen rijitliklerin tersi, C = k/GA 0 0 0 k'/GA 0 0 0 1/EA ve D = \IEIb 0 0 0 \IEIn 0 0 0 1/EL (A.6) (A.7) (A.8) dır. Daha sonra yukarıdaki alan denklemleri ve fonksiyonel analizi yöntemi kullanılarak karışık sonlu eleman formülasyonu için uygun yapıdaki fonksiyonel, /...> olacak biçimde doğrusal verilmiş yaklaşım fonksiyonları kullanılarak, 1 x y/x=-(L-x) ve y2=- (A.10) ile ifade edilecektir. (A.10) da L sonlu çubuk elemanının boyunu ifade eder. Böylece çubuk elemanı içinde herhangi bir noktadaki değişkenler, u=ulxı/x+u2y/2 # T = Tlı^l+T2y/2 1 Q^Qy/.+Qy/i ' M=Mxy/x+M2y/2 J biçiminde tanımlamr. Daha sonra eleman matrisi ke ile kütle matrisi me üretilir. Sistem matrisi K ve sistem kütle matrisi M de kodlama tekniği ile ke ile me den elde edilir. Dinamik Analiz Tek serbestlik dereceli sistemlerde serbest titreşim eşitliği aşağıdaki gibi yazılabilir: mx + kx = 0 (A.12) Bunun harmonik titreşimlerine ait çözümü, x = asm({it) (A. 13) şeklindedir. Şimdi (A.12) de (A. 13) yerleştirilirse, (k-{i2m)a = 0 (A.14) elde edilir. Çok serbestlikli sistemlerde (A.14) bir denklem takımı olarak, ([K]-//2[M]){w} = {0} (A.15) biçiminde karşımıza çıkar ve bir özdeğer problemine dönüşür. Denklem takımı (A.15) in bir çözümünün olabilmesi için katsayılar determinantı sıfıra eşit olmalıdır. Aksi durum trivial çözümdür. Burada ju çubuğun serbest titreşim frekansı, w (u, Q) ise yer değiştirme/dönme tipinde bir kolon vektördür. Karışık sonlu elemanlar yönteminde (A.15) in açık yazımı: xı/T \U [K”] [K12] [K21] [K22]j -M [0] [0]' [0] [m] (A.16) biçimindedir. (A.16) da {F} gerilmeler sonucu oluşan kuvvetler/momentlere ait kolon vektör olup indirgeme yöntemi kullanılarak, problemin sınır koşullarına göre indirgenmiş denklem takımı: ([K']-^H){w} = {0} (A.17) şeklinde ifade edilir. (A.17) de [K'] = [K22]-[K12f [K,,]"1^] olup, [K*] a indirgenmiş sistem matrisi denir. (A.17) denklemi bir özdeğer probleminin çözümüyle hesaplanır. Bu çalışmada, helisel çubukların statik ve dinamik analiz problemleri karışık sonlu elemanlar formülasyonu ile çözülerek, analitik çözümlerle ve diğer yöntemlerden bulunmuş sonuçlarla karşılaştmlmıştır. Bu amaçla FORTRAN-90 dilinde yazılmış bir bilgisayar programı geliştirilmiş; programın doğruluğu ve hassasiyeti bilinen sonuçlarla karşılaştmlmıştır. Elde edilen sonuçlara göre karışık sonlu elemanlar yöntemi ile kurulan model, kullanılan diğer metotlara oranla deneysel ve teorik çalışmalarla elde edilen sonuçlara daha yakın değerler vermiştir. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Rod Geometry The rod problems considered in this study are in the three dimensional space. The necessary transformations between unit vectors for Frenet (t,n,b) and Cartesian (i,j,k) system are: i = - [R()] sin(ç?) b j = + [R()n - [p() b \L = -[p() I c() I c(ç>)] cos(» j + [p((p) I c(ç)] sin() i - [p(ç>) I c((i,j = t,n,b) (A.5) (A.6) (A.7) (A.8) Afterwards, by using the field equations (A.4), (A.6), (A.7) and functional analysis method the following functional has been obtained: /(y) = - u, dT ds dM ds,« (A.9) + [txO,T]- -i[D_1M,M]-^ [c% t] -±pAju2[u,u]-±piM2[n,n] + (t-t},u\ + (m-m),q] +[«,rL+[n,Af] In equation (A.9), the subscripts e and cr represent the geometric and dynamic boundary conditions. The Finite Element Formulation: u displacement, ÎÎ rotation, M moment and T internal force vectors are described as unknowns in (A.9) and the number of unknowns is 12 at each node of the rod in three dimensional coordinate system. These 12 unknowns are represented with interpolation functions like ut=^ ı/z-y/j,...,. For the finite element formulation linear interpolation functions are used: xiv1 x y/x=-{L-x) and y/2 = - (A.10) where L is the rod finite element length. Thus, the variables at any point of the rod axis are expressed as: u = uxy/x + u2w2 # T = Txy/x + T2y/2 Q = Q\f/X + Q2\j/2 ' M = Mxy/X + M2y/2 (A.11) Afterwards, the element ke and the mass matrix me are found using (A.10) and (A.11). Global system matrix K and global mass matrix M are derived from keand me using coding technique. Dynamic Analysis Free vibration equation of a single degree of freedom system can be expressed as follows: mx + kx = 0 Assuming the following harmonic solution, x = a sin(/tf ) Eq. (A. 13) reduces to the eigenvalue problem: (k-/j.2m\a = 0 (A.12) (A.13) (A.14) For conservative multi degree of freedom systems, (A.14) can be expressed as: ([K]-//2[M]){w} = {0} (A.15) and this reduces to the general eigenvalue problem. A nontrivial solution of the set Eq. (A.15) is possible only if the determinant of the coefficient matrix vanishes. In this equation ju represents the free vibration frequency of the space rod and w (u, Q) shows the column vector that holds displacements and rotation components. In mixed finite element model, (A.15) can be written in an open as follows: [Kn] [K12]' [K21] [K22] ?M [0] [0] [0] [m] > Jy Ml.Wl (A. 16) XVIn Eq. (A. 16), {F} is the column vector that holds the force and moment components. Taking out the components of the vector {F} from Eq. (A. 16) and using the reduction technique we get: ([K']V[m]){w} = {0} (A.17) where [K*] = [K22]-[K12]7'[K1I]_1[K12] and, [K*] is represented as reduced global system matrix. Eigenvalue problem expressed in Eq. (A.17) is solved and circular frequency values of jo. are found. A computer program coded in FORTRAN-90 is developed to prove sensitivity and verification of the method. In conclusion, it is shown that the frequency values derived by mixed finite element method give more sensitive results than other methods. xvi