Mevcut betonarme yapıların performans seviyelerinin belirlenmesi için bir bilgisayar programı
A computer program for determining performance levels of existing reinforced concrete structures
  1. Tez No: 166417
  2. Yazar: YUNUS EMRE ŞAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ORAKDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
MEVCUT BETONARME YAPILARIN PERFORMANS SEVİYELERİNİN BELİRLENMESİ İÇİN BİR BİLGİSAYAR PROGRAMI ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, deprem bölgelerindeki mevcut yapıların performans seviyelerinin belirlenmesi ve deprem güvenlilerinin değerlendirilmesi amacıyla yapı sistemlerinin performans noktalarım hesaplayan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Yapı sistemlerinin deprem güvenliklerinin gerçeğe yakın bir şekilde belirlenebilmesi için, öngörülen deprem hareketi altoda performans noktaları hesaplanmalıdır. Bir yapı sisteminin performans noktasındaki deplasmanı hesap yapılan deprem hareketi altodaki deplasman talebini vermektedir. Yapının performansı hakkında karar verebilmek için, bu deplasman talebine karşı gelen noktada yapı sisteminin taşıyıcı ve taşıyıcı olmayan elemanlarındaki hasar durumları incelenmelidir. Bulunan sonuçların değerlendirilmesiyle yapının deprem güvenliği belirlenir. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm konunun tanıtıldığı ve çalışmanın amacının anlatıldığı giriş bölümüdür. İkinci bölümde yapı sistemlerinin lineer olmayan analizi ile ilgili genel bilgiler verilmiş, konu ana hatlarıyla tanıtılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, mevcut betonarme yapıların deprem güvenliklerinin belirlenmesi için yapılması gereken çalışmalar adım adım açıklanmakta ve betonarme yapıların güçlendirilmesi için bir yol haritası çizilmektedir. Dördüncü bölümde performansa dayalı tasarım ve değerlendirme kavramı açıklanmıştır. Performans tanımlan ve hedefleri anlatılarak yapıların taşıyıcı ve taşıyıcı olmayan elemanlarının performans seviyeleri ile bina performans seviyeleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde ayrıca yapı sistemlerinin performans noktalarının hesaplanmasında yaygın olarak kullanılan iki basitleştirilmiş lineer olmayan analiz yöntemi ana hatlarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde, tez çalışması kapsamında geliştirilen bilgisayar programı hakkında bilgi verilmektedir. Programın amacı, kapsamı ve algoritması açıklanmakta, kullanımı ve verdiği sonuçlar ile ilgili önemli bilgiler verilmektedir. Altıncı bölümde, geliştirilen bilgisayar programının uygulamaları için çözülen sayısal örnekler yer almaktadır. İlk iki sayısal örnek, programın verdiği sonuçları doğrulamak amacıyla çözülmüştür. Son iki örnekten ilki 1975 deprem yönetmeliğine göre boyutlandırılmış çerçeve taşıyıcı sisteme sahip bir yapı, ikincisi ise önceki ile aynı malzeme ve geometri özelliklerine sahip, yapı taşıyıcı sistemi 1998 deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilmiş perde-çerçeve taşıyıcı sisteme sahip bir yapıdır. Bu iki yapı sisteminin performans noktalan ve performans seviyeleri belirlenerek, yatay yük taşıma kapasiteleri ve deprem güvenlikleri karşılaştırılmıştır. xıYedinci bölüm sonuçlar bölümüdür. Bu bölümde çalışma kapsamında ulaşılan sonuçlar ana hatlarıyla anlatılmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
A COMPUTER PROGRAM FOR DETERMINING PERFORMANCE LEVELS OF EXISTING REINFORCED CONCRETE STRUCTURES SUMMARY In this study, presented as a master of science thesis, a computer program is developed that can calculate performance points of the structural systems in order to determine performance levels and evaluate earthquake safety of the existing structures in earthquake zones. In recent years, performance based engineering studies revealed that a structural system's performance point must be calculated for a related earthquake level to determine earthquake safety of it. The displacement value at performance point is equal to the displacement demand of the structure for a considered earthquake level. It is evident that, in order to decide performance levels, the structural and also non-structural component's damage levels must be examined at the displacement demand of the structures. The evaluation of the results indicates the earthquake safety of the structural systems. The thesis contains seven chapters. The first chapter İs the introduction part where the aim of the study is explained. In the second chapter, general informations are given for the nonlinear analysis of the structural systems. The methodology and advantages of nonlinear analysis is emphasized. Force based and displacement based analysis techniques is compared in this chapter. Third chapter indicates a destination for the seismic rehabilitation of existing buildings. The work plan that must be followed to determine earthquake safety of the existing reinforced concrete structures is explained. Performance based design and evaluation concept is explained in the forth chapter. Performance objectives and performance levels are defined, some information is given about structural and non-structural component's performance levels and also building performance levels. In this part of the study, widely used two nonlinear static analysis methods in performance based engineering ; capacity spectrum method (ATC40) and displacement coefficient method (FEMA356) is explained. The fifth chapter is the most important part of the study. The computer program that developed in order to calculate performance points of the structural systems is explained in this chapter. The computer program, SES (Seismic Evaluation of Structures), is written by using Visual Basic computer language and runs under the Microsoft Excel. The aim, coverage and algorithm of the program is given and some important features related with usage and the results of the program is emphasized. In the sixth chapter, four structural systems are solved as numerical examples of the computer program. System 1 and system 2 are solved in order to verify the results of the SES computer program. After that, system 3A which designed by using old xmTurkish earthquake code, and system 3B, that has the same material and geometrical characteristics with the previous system but designed by using new Turkish earthquake code are solved and performance levels of each system compared and interpreted. The last chapter of the study deals with the results and interpretation of the performance levels of numerical examples. In the future it is inevatable that, displacement based performance design techniques will be used not only in seismic rehabilitation of existing buildings but also in the analysis and design of new buildings. The aim of this thesis is to contribute performance based engineering studies. xiv