Ziegler Nicholas yöntemi ve MİGO yaklaşımı
Ziegler Nicholas tuning rules and MİGO approach
- Tez No: 152367
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA BİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ZIEGLER NICHOLS UYARLAMA YÖNTEMİ ve MIGO YAKLAŞIMI ÖZET Basit PI kontrolör en yaygın kontrol algoritmasıdır. Temel kontrolör uyarlama kuralları Ziegler Nichols tarafindan 1942 yılında ortaya konmuştur. Yöntem iki temele dayanır: sistem parametrelerinin deneysel olarak kolay bir şekilde elde edilmesi ve kontrol parametrelerinin sistem parametrelerinden basit bağıntılar yardımıyla elde edilmesi. Bu yöntemin baza sakıncaları olmakla beraber basitliği sayesinde yaygın kullanımı devam etmektedir. Bu çalışmada sistem kontrolünde sıkça karşılaşılan yaklaşık tekdüze sistemler için PI kontrolör uyarlama kuralları ortaya konmuştur. Yöntem sistem parametrelerini basamak yanıtı deneyinden üç parametre ile belirlemeye dayanır. Uyarlama kuralları integral kazancın en büyük duyarlık kısıtlaması altında eniyilenmesiyle elde edilmiştir. Yeni kurallar Ziegler Nichols uyarlama kuralları kadar basittir ve daha iyi sonuçlar vermektedir. x
Özet (Çeviri)
ZIEGLER NICHOLS TUNNING RULES AND MIGO APPROACH ABSTRACT The simple PI controller is most common control algorithm. Simple methods for tuning this controller were developed by Ziegler and Nichols in 1942. The methods were based on two ideas: to characterize process dynamics by two parameters, that are easily determined experimentally, and to calculate controller parameters from the process parameters by a simple formula. Ziegler Nichols metods have some drawbacks but because of their simplicity the Ziegler Nichols metods remitted very popular. In this study we presents new tuning rules for PI control of process with essentially monotone step response that are typically encountered in process control. The rules are based on characterization of process dynamics by three parameters that can be obtained from a step response experiment. The rules are obtained by maximizing integral gain subject to a constraint on the maximum sensitivity. They are almost as simple as the Ziegler Nichols tuning rules but they give substantially better performance. XI