Bakım yönetimi ve bilgisayarlı bakım yönetim sistemlerinin Türkiye'de uygulama düzeyi
Maintenance management and implemantation level of computerized maintenance management systems in Turkey
  1. Tez No: 152366
  2. Yazar: ERTUĞ ER
  3. Danışmanlar: DR. HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
BAKIM YÖNETİMİ VE BAKIM YÖNETİM SİSTEMLERİNİN TÜRKİYE'DE UYGULANMA DÜZEYİ ÖZET Bu çalışmada bakım yönetimi yaklaşımları tarihsel perspektif içerisinde değerlendirilerek bu konudaki gelişmeler ve yeni teknikler anlatılmış, devamında da Bilgisayarlı Bakım Yönetim Sistemleri ve bu sistemlerin Türkiye'de uygulanma düzeyi incelenmiştir. Geçmişte bakım,“arızalandığı zaman onar”anlayışıyla üretimin basit bir yardımcı fonksiyonu olarak ele alınıp, ürüne değer katmadığı düşünülürken bugün firmaların bakım politikası kurumsal varlık yönetimi kavramı ile beraber değerlendirilmekte, sermaye yatırımlarının korunması olarak görülmekte, firmanın toplam değerinin arttırılmasında rekabetçi fırsatlar yaratabilecek geniş kapsamlı bir faaliyetler kümesi durumuna gelmiştir. Bu çığ gibi gelen değişimle birlikte bakımın modern teknikler ve özellikle enformasyon ve iletişim teknolojileri kullanılıp örgütsel yapıda ve sorumluluklarda değişip gelişen yepyeni bir bakış açısıyla yönetilmesi dönemine girilmiştir. İşte bu tez çalışmasında da Toplam Üretken Bakım, Güvenilirlik Merkezli Bakım gibi bakım yönetiminde modern yaklaşımlar anlatılarak bu konuda gelinen son noktada Bilgisayarlı Bakım Yönetim Sistemleri'nin işletmenin bu amaçlarını gerçekleştirmede nasıl bir mükemmel araç olduğu anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışma içerisinde söz konusu sistemlerin fonksiyonları ve yararları, yapılan, uygulanma metodolojisi incelenmiştir. Tez kapsamında yapılan ve son bölümde sonuçlan sunulan anket çalışmasında Türkiye'de Bilgisayarlı Bakım Yönetim Sistemi kullanan firmalann söz konusu yazılrmlan satın alırken nelere dikkat ettikleri, yazılım implementasyonundaki basan faktörlerinin neler olduğu ve bu yazılrmlan satın alan firmalann beklentilerine ne derece karşılık bulduklannm tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Bu anket çalışmasının amacı, Türkiye'de Bilgisayarlı Bakım Yönetim Sistemleri'nin algılanışını ve nüfuz edişini araştırarak önce mevcut durumu saptamak, sonra da firmalara Bilgisayarlı Bakım Yönetim Sistemleri edinirken ve kullanırken doğru davranış biçimleri ve yeni fikirler sunmaktır. xvı
Özet (Çeviri)
MAINTENANCE MANAGEMENT AND IMPLEMANTATION LEVEL OF COMPUTERIZED MAINTENANCE MANAGEMENT SYSTEMS IN TURKEY SUMMARY This study initially examines the improvements and new techniques of the maintenance management approaches throughout the history, and then investigates the Computerized Maintenance Management Systems (CMMS) and their implementation level in Turkey. In the past, the maintenance was taken as“fix when broken”and thought it had no value for the product. Today, the maintenance strategies of the organizations are utilized in the enterprise asset management concept and believed they have a strong power in keeping the capital investment and improving the total value of the company as it moves in a competitive edge. In the face of this avalanche of changes, maintenance needs to be managed by modern techniques and information technologies. Thus this study examines the most up to date techniques and approaches in maintenance management such as Total Productive Maintenance (TPM) and Reliability Centered Maintenance (RCM). After that, the structure, functions and benefits, implementation methodologies of the CMMS, as well as the excellence of CMMS in applying maintenance strategy were studied. The purpose of the survey conducted in this study is to determine the perception and current implementation level of the CMMS in Turkey and help the companies to have new ideas on choosing, implementing and improving CMMS. xvu