Kurumsal sosyal sorumluluk ve firmaların pazarlama başarısındaki yeri
Corporate social responsibility and it's impact on the marketing success of the companies
  1. Tez No: 152369
  2. Yazar: EBRU ÖZKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEBNEM BURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri son 25 yılda -özellikle batıda olmak üzere- ivme kazanmıştır. İlk dönemlerde firmalardan beklenen sadece kanunlara uymaları iken günümüze gelindikçe bu beklentiye yenileri eklenmiştir. Günümüzde firmalardan beklenen sorumluluklar ekonomik, kanuni, etik ve hayırseverlik olmak üzere dört başlık altında incelenmektedir. Ekonomik sorumluluklar hissedarlar açısından kar sağlamak, çalışanlar açısından maaş ya da ücret ödemek ve devlet açısından da vergi ödemektir. Kanuni sorumluluklar kısaca içinde bulunulan toplumun kanunlarına uymak olarak özetlenebilir. Ekonomik ve kanuni sorumluluklar birbirleri ile yakından ilişkilidir. Dağıtılacak kar payları, çalışanlara ödenecek ücretlerin tabanı ve devlete ödenmesi gereken vergiler kanunlar ile belirlenir. Etik sorumluluklar ise, henüz kanunlaşmamış ancak toplum tarafından firmalardan beklenen davranışlardır. Etik sorumluluklar ile kanuni sorumluluklar arasındaki çizgi de bu noktada çok net değildir. Zira toplumun beklediği davranışlar bugün olmasa da bir gün kanunlarla firmalardan beklenecektir. Son sorumluluk türü sağduyudur. Bu grupta tanımlanan sorumluluklar doğrudan firmalardan beklenmemekle birlikte alındıklarında toplumu mutlu eden sorumluluklardır. Bu tür sorumluluklarını yerine getiren firmaların artması sonucu yakın zamanda toplumun bu tür davranışları tüm firmalardan beklemeye başlayacağına şüphe yoktur. Büyük olasılıkla toplumun firmalardan beklediği bu davranışlar bir süre sonra kanunlarla da desteklenecektir. Bu dört sorumluluk türü birbirinin yanında yer almaktan ziya de birbirinin üzerine inşa edilmektedir. Bugün hayırseverlik olarak değerlendirilen bir davranışın bir gün standart bir uygulama haline geleceğini öngörmek çok da yersiz olmaz. Çalışmanın uygulama kısmı Türkiye'deki KSS uygulamalarını tespit etmeye yönelik keşfedici bir araştırmadır. Bu bölüm üç kısımdan oluşmaktadır; ilk kısımda gazete taraması yapılarak konunun kamuoyundaki görüntüsü ortaya konmaya çalışılmış, ayrıca bu konuda çalışan firma ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) tespit edilmesi öngörülmüştür. İkinci kısım STK'lar ile yapılmış görüşmeler ve bu görüşmelerin değerlendirilmesine ayrılmıştır. Son kısımda görüşme yapılacak firmalar ilk iki kısımda elde edilen bulgular ışığında tespit edilmiştir. Firmalar ile yapılan derinlemesine görüşmelerde yöneltilen sorular iki ana sorunun ayrıntılı cevaplarının alınmasına yöneliktir. Bu sorulardan ilki, firmaların sivil toplum kavramı hakkındaki görüşleri, algıları Türkiye'deki sivil toplum bilinç düzey hakkındaki değerlendirmeleri; ikincisi de bu algıdan hareketle, kendi firmalarında yaptıkları uygulamalar, sonuçlar ve değerlendirmelerdir. En sonda elde edilen bulgulara bağlı olarak gelecek çalışmalar için öneriler ortaya konmuştur. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Through the recent 25 years, corporate social responsibility activities are accelerated, especially in western countries. In the early times the only expectation from the companies was obeying the rules, but in today's world they have to do more than that. Nowadays the responsibilities that the community expects the companies to show are be divided into four categories: Economic, legal, ethical and discriminatory. The economic responsibility of a company against its owner(s) is making profit, against its workers is paying the wages and against the government is paying the taxes. The legal responsibility, obviously, can be described as obeying the rules of the community that the company be established. The economic and the legal responsibilities are closely related with each other as the base dividends, base wages and tax rates are determined by the legal authorities. Ethical responsibilities are the responsibilities which are not defined trough the laws yet, but will be defined soon according to the community's common expectations. The border between legal and ethical responsibilities is not so clear, either, whereas the community's expectations are ready to be defined through the legal rules now and then. The last responsibility type is discriminatory or philanthropic responsibilities. These responsibilities are not directly expected by the community, but whenever it is showed it makes the community to be happy or satisfied. It can be easily assumed that if in case considerable amount of the companies behaves as taking that responsibility the community will start to take that behavior as ethical. Further, it can be expected that, that behavior will be defined through the laws within a short time period. The four responsibility types are not next to each other but onto each other. A behavior which is taken as philanthropic responsibility today, one day in the future, will be taken as legal responsibility. The main aim of this study is exploration the perception of corporate social responsibility concept through Turkey. The research part is designed as three subparts. In the first subpart a news search has been held to find out the main players in the ground as companies and as non-governmental organizations (NGO's). In the second subpart includes the NGO interviews and evaluation of them. The last part includes the company interviews, and a general evaluation. The interviewed companies are selected according the first two sub part researches. At last, further research suggestions are listed according to the main findings of this study. xu