Pazarlama iletişiminde etik ve kurumsal toplumsal sorumluluk
Ethic and corporate social responsibility in marketing communications
- Tez No: 217645
- Danışmanlar: DR. SEDAT ÖZKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İşletmelerin faaliyette bulunulan zaman ve toplumsal şartları dikkate almak suretiyle, pazarlama karar, eylem ve faaliyet sonuçlarını genel kabul görmüş ahlaki yargı, standart ve kurallar çerçevesinde değerlendirmesi ve tüketicileri satın alacakları ürün hakkında doğru bilgilendirmesi çok önemlidir. Ürün ve hizmetlerin çeşitlenmesi, pazarın genişlemesi, ürün kalitesi, bilginin önem kazanmasıyla beraber tüketicinin bilinçlenmesi ve tercihlerinin değişmesi gibi birçok sebep işletmeleri değişim ve rekabet ortamında bırakmıştır. Bu rekabet ortamında işletmeler, müşterilerini ellerinde tutabilmek ve yeni müşteriler edinebilmek durumundadır. Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin ürün ve/veya hizmet alırken, tercihleri üzerinde işletmelerin pazarlama iletişiminde etik ve sosyal sorumluluk sahibi olmasının etkisini ortaya koymaktır. İşletmelerin pazarlama ahlakına uygun hareket etmelerinin, müşterilerinin; yani ayrıcalıklı dış sosyal paydaşlarının tatminine katkıda bulunabilmektedir. Bu amaç doğrultusunda pazarlama iletişiminde etik ve kurumsal toplumsal sorumluluğun tüketicileri olumlu yönde etkileyip etkilemediğini, tüketicilerin etik ve kurumsal toplumsal sorumluluk sahibi olan firmaların ürünlerini kullanmayı tercih edip etmediklerini irdelenmiştir. Tüketicilerin düşünceleri açıklanmış; İstanbul Anadolu yakası, Kadıköy, İstanbul Avrupa yakası, Beşiktaş, Güneşli, Mecidiyeköy ve Kocaeli Gebze ilçesi sınırlarında çalışan tüketicilere, kurumsal toplumsal sorumluluk projeleri bulunan işletmeleri tercih edip etmediklerini öğrenebilmek amacıyla bir anket uygulanarak işletmelerin kurumsal toplumsal sorumluluk projelerinin tüketici davranışları üzerindeki etkisi incelenmiştir.Anket çalışmasında yapılan analizler sonucunda kurumsal toplumsal sorumluluk projeleri bulunan işletmelerin tüketiciler tarafından daha çok tercih edildiği sonucuna varılmıştır. Dolayısıyla pazarlama iletişiminde etik ve kurumsal toplumsal sorumluluğa gün geçtikçe tüketiciler tarafından daha çok dikkat edildiği; hizmet ve ürün satın alırken işletmeleri tercih etmesine etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very important for enterprises to take into consideration the era they live in and the social principles while they are evaluating marketing decisions, actions and results of activities in the scope of common moral standarts and rules and also informing the consumers about the goods they will consume in accurate way. Enterprises found themselves in a changing and competitive atmosphere due to several reasons like the variation of goods and services, expansion of the market, product quality and consciousness and preference differentiation of consumers in the wake of the importance of information about goods and services in the market. Enterprises have to retain their consumers and gain new consumers under these circumstances. The purpose of this study is to state that; behaving according to marketing moral will positively affect enterprises to survive longer in the market and will contribute to satisfaction of consumers, in other words previleged external social partners, and in addition enterprises which have corporate social responsibility projects are given preference more. In acordance with this purpose, it is examined whether the ethics in marketing communications and the corporate social responsibility affect the consumers in positive manner or not and whether they prefer to consume the goods of companies which behave according to corporate social responsibility and moral. Opinions of consumers are stated and a survey (whether consumers prefer enterprises which have coprporate social responsibility projects or not) is conducted on consumers working in İstanbul (Anatolian side_Kadiköy district; European side_Beşiktaş, Güneşli, Şişli) and Kocaeli (Gebze district) and the effect of the corporate social responsibility projects of enterprises on consumer preferences is investigated. When the answers of the survey is analysed, the result shows that the enterprises which have corporate social responsibility projects are preferred more by the consumers. In other words, survey stated that consumers pay more attention to ethics in marketing communication and corporate social responsibility by the day and these affect them in a way to prefer the goods and services of such companies.