Türkiye'deki imalat sanayi kuruluşlarında danışman kullanımı ve etkinliği
The usage of consulting services by industrial enterpreneurs in Turkey and its effectiveness
  1. Tez No: 152384
  2. Yazar: SEÇİL GÜVEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SITKI GÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
TÜRKİYE'DEKİ İMALAT SANAYİ KURULUŞLARINDA DANIŞMAN KULLANMI VE ETKİNLİĞİ ÖZET Bu çalışmanın ana amacı, Türkiye'deki imalat sanayi kuruluşlarının danışman kullanımını ve etkinliğini belirlemektir. Bu kapsamda çalışmada; söz konusu firmaların danışman kullanıp kullanmadıklarının, kullanmayanların kullanmama nedenlerinin, kullananların danışman kullanımında etkili olan etkenlerin, dış danışman mı yoksa iç danışman mı kullandıklarının, hangi tip firmaların danışman kullandıklarının, en çok hangi alanda danışman kullandıklarının, danışman seçerken hangi kaynaklardan faydalandıklarının, danışman başarısını etkileyen faktörlerin ve danışmanlardan şikayetlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Saha çalışması aşamasında; danışman kullanımı ve etkinliğini ölçmeye yönelik hazırlanan anket formu İstanbul Sanayi Odası'nın açıklamış olduğu 2002 yılı sonu itibari ile üretimden satışlara göre en büyük 500 sanayi firmasına gönderilmiştir ve bu firmaların 75 tanesinden cevap alınmıştır. Analizler, bahsedilen 75 firmanın yanıtlan çerçevesinde yapılmıştır. Anket, firmaların yapısal özellikleri, danışman kullanımındaki tercihler, danışman seçimi, danışman başarısının değerlendirilmesi ve danışman hizmetlerinden memnuniyetsizlik olmak üzere beş değişken grubunu içeren 22 sorudan oluşmaktadır. Analiz kolaylığının ve yanıtlarda bütünlüğün sağlanması amacıyla, anket aşamasında çalışmanın kapsamı dış danışman kullanımı olarak daraltılmıştır. Toplanan veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Analiz yöntemi olarak sıklık analizleri, çapraz çizelgeler, t testi ve faktör analizi kullanılmıştır. Danışmanlık, yöneticilerin problemleri analiz etmesine, çözmesine ve başarılı yönetim uygulamalarını bir girişimciden diğer girişimciye transfer etmesine yardım eden profesyonel bir hizmettir. Bu bağlamda danışman kullanan firmaların yeniliklere ve değişime açık, çevresine uyum göstermeye çabalayan firmalar olması beklenebilir. Danışman kullanımının yüksek olması piyasanın dinamikliğini yansıtan bir gösterge olarak düşünülebilir. Çalışmamızda bugüne kadar en az bir defa dış danışman kullanan firmaların oranı %77,5 olarak bulunmuştur. Çalışmada varılan bir diğer sonuç firmaların en çok mali işler ve hukuk alanında danışman kullanmasıdır. Rekabetin arttığı günümüz koşullarında danışman kullanımının yaygınlaşması ve sıklaşması beklenmelidir. Günümüzde özellikle internet ve bilişim alanında önemli gelişmeler göze çarpmaktadır. Önümüzdeki dönemde rekabetin internet üzerinden daha da artacağı beklendiğinden, bilişim alanında danışmanlık hizmetlerine olan talebin de artması beklenmelidir. Ne var ki yaptığımız çalışmada bilgi işlem alanında danışman kullanımı mali işler ve hukuk alanından sonra üçüncü sırada yer almaktadır. vıııDış danışman kullanmayan firmaların en önemli danışman kullanmama nedenleri iç danışman kullanmaları ve dış danışman kullanmanın maliyetinin yüksek olmasıdır. ıx
Özet (Çeviri)
THE USAGE OF CONSULTING SERVICES BY INDUSTRIAL ENTERPRENEURS IN TURKEY AND ITS EFFECTIVENESS SUMMARY The main objective of this study is to determine the usage of consulting services by industrial enterpreneurs in Turkey and its effectiveness. In this pursuit; it is aimed to find out; whether they are using consulting services, why some of the companies are not using consultants, factors affecting the usage of consultants, whether the firms using internal or external consultants, what kind of firms are using consultants, in which areas they are using consultants frequently, which resources are used while choosing the consultants, the factors affecting the success of consultants. In the field study phase; a questionare, prepared to determine the usage of consulting services and its effectiveness, is posted to the 500 major industrial enterpreneurs ranked according to their sales from production, which is issued by the Istanbul Chamber of Industry. Seventy-five out of 500 firms answered the questionare. Analysis were done by using the responses obtained from 75 firms. The questionare consists of 22 questions, which can be divided into 5 variable groups: structural characteristics of the firms, the preferences of the firms while using consultants, the selection of consultants, the evaluation of the success of consultants, and the dissatisfaction from consulting services. In order to obtain facility in doing analysis and integrity in answers, the scope of the study is narrowed to the usage of external consultants. All data have been analyzed by using the SPSS software package. Frequency analysis, cross tabulations, t-test and factor analysis are used. Consulting is a professional service that helps managers to analyse and solve practical problems and transfer successful management practices from one enterprise to another. It can be expected that firms using consultants be open to innovations, change and make effort to adapt their environment. As a result, it can be said that the high usage level of consultants indicates dynamism of the market. In this study, the proportion of the firms, which are using consultants, is %77,5. Another result obtained from the analysis is that the firms are using consultants mostly in the areas of finance and law. As the competition is increasing today, it can be expected that the usage of consultants will increase. Especially in the internet and information technologies area, we see considerable developments. In the future, it is expected that competition will increase on the internet, so that the demand for consulting services on internet and information technologies will increase. However, the usage of consultants on information technologies is the third in sequence after the areas of finance and law.For the firms, which are not using external consultants, the most important reasons for not using external consultants are usage of internal consultants and the high cost of using external consultants. XI