Prospective teachers' views on the integration of history of mathematics in mathematics courses
Aday öğretmenlerin matematik tarihinin matematik öğretiminde kullanımına yönelik görüşleri
  1. Tez No: 152407
  2. Yazar: FUNDA OPRUKÇU GÖNÜLATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK ARDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
VI ÖZET ADAY ÖĞRETMENLERİN MATEMATİK TARİHİNİN MATEMATİK ÖĞRETİMİNDE KULLANIMINA YÖNELİK GÖRÜŞLERİ Bu çalışmanın amacı aday öğretmenlerin matematik tarihinin matematik öğretiminde kullanımına ilişkin tutumlarım, farklı kullanım yöntemlerine ilişkin görüşlerini ve olası bir uygulamanın kavramsal ve güdümsel getirilerine yönelik düşüncelerini araştırmaktır. Bu çalışma aym zamanda matematik tarihinin matematik öğretiminde kullanımını örnekleyen bir uygulamanın sonucunda aday öğretmenlerin tutum ve görüşlerinde meydana gelen değişiklikleri araştırmaktadır. Bu çalışmada ön test - uygulama - son test yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Katılımcıların tutum ve bilgilerindeki değişimleri değerlendirmek amacıyla iki ölçme aracı,“Matematik Öğretiminde Matematik Tarihi Tutum Ölçeği”ve“Matematik Tarihi - Matematik Öğretim Yöntemleri Anketi”, çalışma öncesi ve sonrası uygulanmıştır. Çalışma“Matematik öğretiminde Öğretim Yöntemleri”dersine dahil edilmiştir. Uygulamalar normal ders saati sırasında yürütülmüştür. Uygulama süreci, katılımcıların matematik derslerinde matematik tarihini kullanma yetilerini geliştirmek üzere tasarlanmış etkinliklerde yer almalarım gerektiren aşamalar içermekteydi. Çalışma sonuçlan katılımcıların matematik tarihinin matematik öğretiminde kullanımına yönelik tutum ve bilgilerinde bir artış olduğunu göstermektedir. Sonuçlara göre katılımcı tutumlanndaki artış anlamlı bulunmazken, matematik tarihini matematik derslerinde kullanmaya yönelik yöntem sayısında anlamlı bir artış bulunmuştur. Ayrıca, matematik tarihinin matematik derslerinde kullanımına ilişkin yazılan örneklerin kalitesinde anlamlı bir gelişim gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PROSPECTIVE TEACHERS' VIEWS ON THE INTEGRATION OF HISTORY OF MATHEMATICS IN MATHEMATICS COURSES The purpose of this study was to investigate prospective mathematics teachers' attitudes, suggestions on possible means and methods for integrating history of mathematics in mathematics courses. The study also questioned prospective teachers' expectations about the motivational and conceptual benefits of such integration. Further analysis was carried out to identify how prospective mathematics teachers changed in terms of their content knowledge and attitudes about integrating history of mathematics in mathematics teaching following the instruction that exemplified its use in mathematics courses. The study used pretest - treatment- posttest quasi experimental design. Two measuring instruments,“History in Mathematics Teaching Attitude Scale”and“Math History with Teaching Strategies Questionnaire ”were administered prior to and following the intervention period, in order to assess changes in attitudes and content knowledge. The intervention took place during a“Teaching Methods in Mathematics”course. The treatment procedure was integrated and applied within regular course hours. It contained a number of tasks that required students to participate in activities designed to improve competencies regarding the integration of history of mathematics in mathematics courses. Results indicated an increase in participants' attitudes and content knowledge about integrating history of mathematics in mathematics teaching. Although the results did not indicate significant improvements in terms of attitudes, significant increases were observed in the number of strategies for the possible uses of history of mathematics in mathematics classrooms. Moreover, significant improvements were observed for the quality of the examples stated for the possible uses of history of mathematics in teaching mathematics.