A scorm compliant course framework for distance learning
Uzaktan eğitim için scorm uyumlu içerik sistemi
  1. Tez No: 152408
  2. Yazar: BARIŞ İBRAHİM SÖNMEZER
  3. Danışmanlar: DR. HALUK BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hazırlanan projenin amacı, CMPE 150 kodlu“Bilgiişleme Giriş”isimli ders içeriği için, bir uzaktan eğitim sistemi kurulmasıdır. Aslında, diğer bölüm derslerini de elektronik ortama aktarmak amacıyla bir model yaratılmıştır. Dersin tüm içeriği baştan oluşturulmuştur. Yedi tane konu belirlenmiş ve ders bu konular üzerine hazırlanmıştır. Konuların seçiminde amaç, yeni bilgisayar mühendisi adaylarına, bilgisayar mühendisliği ile ilgili temel kavramların anlatılmasıdır. Ders içeriğinin elektronik ortama aktarılması, gelişmiş web teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Dünya üzerinde Internet'in yaygınlığı düşünüldüğünde, hazırlanan ders içeriğinin sunumunda, World Wide Web'in araç olarak kullanılması uygundur. Eğitim için hazırlanan içeriği, etkileşimli görüntüler katarak zenginleştirmek, içeriği takip eden kişinin dikkatini arttırmaktadır. Etkileşimli görüntüler ile desteklenmiş elektronik içerik, daha anlaşılır ve dikkat çekici bir hal almaktadır. Etkileşimli görüntülerin hazırlanmasında Macromedia Flash kullanılmıştır. İçeriğin, farklı üreticiler tarafından geliştirilmiş olan Öğrenim Yönetim Sistemleri ile uyumlu çalışabilmesi, daha fazla kişiye ulaşması ve tekrar kullanılabilir olması açısından önemlidir. Farklı üreticiler tarafından hazırlanan Öğrenim Yönetim Sistemleri ile çalışabilmesini sağlamak amacıyla, hazırlanan içerik Sharable Content Object Reference Model (SCORM) ile uyumlu hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to construct a distance learning system for the educational content of the CMPE 150 course named“Introduction to Computing”. Actually, a framework has been developed to transport other departmental courses to the electronic media. The whole content is constructed from the beginning. Seven subjects are chosen for delivery, which are about the basic concepts in computer engineering. The aim is to give these basics to the new computer engineer candidates. The electronic content is prepared using advanced web technologies. As the Internet is widespread used in the World, WWW is the best method for the delivery of the electronic content. The content should be supported with visual material to attract the attention of the audience. The content, supported with interactive animations, will be more understandable and more striking. Macromedia Flash is used to construct the interactive animations for the course content. The content should also be compatible with Learning Management Systems developed by different vendors to reach more people and implement reusability. To make the content compatible with LMS software developed by different vendors, the electronic content is organized as Sharable Content Object Reference Model (SCORM) compliant.