Improvements on the DNA diagnosis of hemophilla A and hemophilla B and establishment of type 2N von Willebrand disease diagnosis in Turkish patients
Hemofili A ve hemofili B DNA tanısının geliştirilmesi ve tip 2N von Willebrand hastalığının Türk hastalarında uygulanması
  1. Tez No: 152423
  2. Yazar: İNANÇ DEĞER FİDANCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HANDE ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
vııı ÖZET HEMOFİLİ A VE HEMOFİLİ B DNA TANISININ GELİŞTİRİLMESİ VE TİP 2N VON-WILLEBRAND HASTALIĞININ TÜRK HASTALARINDA UYGULANMASI Hemofili A, hemofili B ve von Willebrand, sırasıyla 186, 34 ve 184 kb uzunluğundaki genler üzerinde görülen heterojen mutasyonlann sebep olduğu en sık rastlanan üç kalıtımsal kanama hastalıklarıdır. Bu hastalıkların moleküler patolojisi yaygın olarak çalışılmış, F8, F9 ve vWF genlerindeki mutasyonlan listeleyen veritabanlan kurulmuştur. Verilerin toplanması ve mutasyon saptama tekniklerinin gelişmesi ile bu tek fakat karmaşık gen hastalıklarının daha uygun kesin DNA tanılarının geliştirilmesi ve uygulanması gerekmektedir. Bu amaçla, Türk popülasyonunda, F8 geninde görülen intron 1 inversiyon mutasyonunun sıklığı araştırılmış ve yüzde 2 olarak bulunmuştur. F8 ve F9 genlerinin tüm kodîama yapan bölgelerinin, promotör bölgelerinin, 5' ve 3' kodlama yapmayan bölgelerinin ve ekson-intron bağlantılarının dizilenmesi kurulmuş; hemofilik baba (FIX eksikliği) ile hemofilik bir oğuldan (FVIII eksikliği) oluşan ilginç bir ailede uygulanarak, her iki hastada da hastalığa yol açan mutasyonlar saptanmıştır. Tip 2N von Willebrand tanısı konulan bir ailede de (iki kız kardeş bir erkek kardeş) vWF geninin FVIII bağlanma bölgesinin DNA analizi çalışılmıştır. Hastalarının hepsinde klinik tanıyı doğrulayan patolojik bir mutasyon (R816W) saptanmıştır. Bu aileye ek olarak, bütün DNA dizilemesi ve inversiyon testleri yapılmış fakat mutasyonlan teşhis edilememiş 3 hemofili A hastası, vWF geninin FVIII bağlanma bölgelerini kodlayan eksonlan için incelenmiştir. Bir hastada yanlış hemofili A tanısını gösteren patolojik bir mutasyon (C788R) bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışma, laboratuarımızda kesin hemofili A ve hemofili B tanısı için tüm F8 ve F9 genlerinin dizilenmesimn uygulanabilir olduğu gösterilmiş ve tip 2N von Willebrand hastalığının doğrudan DNA tanısı yaklaşımı kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT IMPROVEMENTS ON THE DNA DIAGNOSIS OF HEMOPHILIA A AND HEMOPHILIA B AND ESTABLISHMENT OF TYPE 2N VON-WILLEBRAND DISEASE DIAGNOSIS IN TURKISH PATIENTS Hemophilia A, hemophilia B and von Willebrand disease are the three most common hereditary bleeding disorders caused by heterogenous mutations in large genes 186, 34, 178 kb in length, respectively. The molecular pathology of these disorders have been extensively studied, and databases listing the mutations identified in the F8, F9 and vWF genes are established. As data accumulate and mutation detection methods improve, more feasible strategies of accurate DNA diagnosis for these single, but complex gene disorders need to be developed and implemented. For this purpose, we have investigated the frequency of intron 1 inversion mutation in the F8 gene, and found it to be 2 per cent in the Turkish population. Sequencing of the complete coding regions of F8 and F9 genes including the promoter regions, 5' and 3' untranslated regions, and exon/intron boundaries were established and implemented in an interesting family with a hemophiliac father (FIX deficiency) and a hemophiliac son (FVIII deficiency) and causative mutations were identified in both patients. The DNA analysis of FVIII binding domain of the vWF gene was also implemented in a family (two sisters and a brother) clinically diagnosed as type 2N vWD. A pathologic mutation (R816W) was identified in all patients confirming the clinical diagnosis. In addition to the vWF family, 3 hemophilia A patients whose mutations could not be identified by inversion testing, and complete DNA sequencing were analyzed for mutations in exons coding FVIII binding domain of the vWF gene. A pathologic mutation (C788R) was identified in one patient revealing misdiagnosis of hemophilia A. In conclusion, this study showed the feasibility and accuracy of complete sequencing of the F8 and F9 genes for hemophilia A and hemophilia B diagnose, and established the direct DNA diagnosis approach in type 2N vWD in our laboratory.