IL-1Ra, IL-4 VE TNF- Beta gen polimorfizmlerinin transizyonel hücreli mesane kanseri etyopatogenezi ve prognozuna etkisi
The effects of the IL-1Ra, IL-4 and TNF-beta gene polymorphisms on ethiopathogenesis and prognosis of transitional cell bladder carcinoma
  1. Tez No: 236124
  2. Yazar: SEVCAN TUĞ BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Transizyonel hücreli mesane tümörleri genellikle lokal proliferasyon ve rekürrens gösteren; invazif ve metastatik hale gelme potansiyeli olan tümörlerdir. Prognostik faktörler arasında sayılan inflamasyon ve inflamasyonda etkili olan sitokinlerin gen polimorfizmlerinin mesane kanserine etkisi konusunda yapılmış az sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızda IL-1Ra, TNF-ß, ve IL-4 gen polimorfizmlerinin mesane kanserli hastalarda, tanı anındaki klinik durumu, hastalık progresyonu ve intravezikal immünoterapiye yanıt ile olan muhtemel ilişkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Mesane kanseri tanısı almış 100 hasta ile yaş, cinsiyet ve sigara içme özellikleri açısından benzer özelliklere sahip olan ve mesane kanseri olmadığı bilinen 102 sağlıklı kontrolden kan alınarak DNA elde edilmiş ve PCR-RFLP yöntemi ile IL-1RN, IL-4 ve TNF-ß gen polimorfizmleri belirlenmiştir. Hasta ve kontrol grubu IL-1RN, IL-4 ve TNF-ß gen polimorfizmleri açısından karşılaştırılmıştır. Mesane kanserli hasta grubu; evrelerine, histopatolojik derecelerine, tümör büyüklüğü ve sayısına, ayrıca sigara içme durumuna göre IL-1RN, IL-4 ve TNF-ß gen polimorfizmleri açısından karşılaştırılmıştır. Mesane tümörü tanısı konulan hasta ve kontrol grupları arasında IL-1RN ve IL-4 gen polimorfizmleri alel dağılım sıklıkları açısından anlamlı fark saptanırken, TNF-ß geninin alel dağılımının istatistiksel olarak anlamlılık göstermediği belirlenmiştir. Evre, tümör boyutu, tümör sayısı ve sigara içme durumuna göre gruplar arasında her üç genin alel dağılımlarına göre anlamlı fark görülmemiştir. Histopatolojik dereceler arasında IL-1RN ve TNF-ß genlerinin alel dağılımlarına göre fark bulunmazken, IL-4 geni alel dağılımı anlamlı farklılık göstermiştir. İntravezikal BCG tedavisine duyarlı ve dirençli olduğu saptanan iki grup arasında, her 3 genin polimorfik alel dağılımları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı ortaya konmuştur. Gelecekte inflamasyonda etkili sitokinlerin genetik polimorfizmleri üzerine daha sensitif ve spesifik testlerin geliştirilmesi ile, mesane kanserinin tanı, tedavi ve prognozunda klinik gelişmelerin sağlanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Transitional cell bladder tumours usually show local proliferation and recurrence and have a potential to become invasive and metastatic. There are only a limited number of studies about the effect of inflammation and gene polymorphisms of cytokines which are effective on inflammation level that are counted among prognostic factors for bladder carcinoma. The aim of our study was to set forth the contingent relation between IL-1Ra, TNF-ß and IL-4 gene polymorphisms and clinical condition at the time of diagnosis, progression of illness and the respond to intravesical immunotherapy in patients with bladder carcinoma. DNA samples were obtained from 100 patients with bladder carcinoma and age, gender and smoking habits matched 102 healthy control subjects having no bladder carcinoma. Their IL-1RN, IL-4 and TNF-ß gene polymorphisms were determined by using PCR-RFLP method. Patient and control groups were compared for IL-1RN, IL-4 and TNF-ß gene polymorphisms. Bladder carcinoma patients group was compared according to stage, histopathological grade, tumour size and number, and smoking condition for IL-1RN, IL-4 and TNF-ß gene polymorphisms. While allele distribution frequency of IL-1RN and IL-4 gene polymorphisms was significantly different between patients with bladder tumour and control groups, allele distrubition of TNF-ß gene was not statistically significant. There was no significant differerence in allele distribution of the three genes in both groups regarding stage, tumour size, number of tumours and smoking condition. Although allele distribution of IL-4 gene showed significant difference considering histopatological grades, allele distribution of IL-1RN and TNF-ß were not different. Between the two groups that are sensitive or resistant to intravesical BCG treatment, it was proved that regarding polymorphic allele distributions of the three genes, there was no statistically significant difference. In the future, clinical improvements on diagnosis, treatment and prognosis of bladder carcinoma is expected owing to development of more sensitive and spesific tests for genetic polymorphisms of cytokines that are effective on inflammation.