Product line selection and pricing with availability restrictions on remanufacturing
Mevcutluk kısıtı altındaki yeniden imalatta ürün gamı seçimi ve fiyatlandırması
  1. Tez No: 152425
  2. Yazar: GÖKÇE ESENDURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBAN ALTINEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET MEVCUTLUK KISITI ALTINTAKI YENİDEN İMALATTA ÜRÜN GAMI SEÇİMİ VE FİYATLANDIRMASI Ürün gamı seçimi ve fiyatlandırması bir imalât firmasının kârlılığı açısından iki önemli karardır. Diğer taraftan, yeniden imalât kullanılmış ürünlerdeki artakalan değeri yakalayan kazançlı bir strateji olabilir. Bu çalışmanın temel konusu yeni ve daha önceden imal edilmiş ürünler kümesinden en iyi gamı ve fiyatları aynı zamanda belirleyen bir model geliştirmektir. Olasılıklı seçim çerçevesini kullanarak, kârı en büyükleyen amaç fonksiyonu ile tek kısıtlı bir karışık tam sayılı doğrusal olmayan pro gramlama modeli formüle ettik. Model, bir müşterinin bir ürünü seçme olasılığının ürünün faydasıyla doğru, fiyatıyla ters orantılı olduğunu varsaymaktadır. Modelim izde imal edilmiş ve yeniden imal edilmiş ürünler faydalan ve birim üretim maliyet leri ile ayırt edilir. Esas modelin iki eklentisi önerilir. Birinci eklentide kısıt yeniden imal edilmiş ürün miktarının mevcut toplanmış yeniden imal edilebilir ürün miktarını geçmemesini sağlar, ikinci eklenti ise kayıp müşterilerin maliyetini dikkate alır. Elde edilen eniyileme modelleri iki yan probleme parçalanabilir: Fiyatlandırma ve ürün gamı seçimi problemleri. Fiyatlandırma problemi kısıtları kontrol altında tutan değişik bir simpleks arama işlemiyle çözülmüştür. Ürün gamı seçimi probleminin çözümü için iki strateji kullanılmaktadır: Genetik algoritmalara dayanan bir arama tekniği ve küçük problemler için tam sayım yöntemi. Firma için yeniden imal edilmiş ürünleri sat manın ekonomik olarak uygun olduğu durumları belirlemek amacıyla bir dizi deney yapılmıştır. Deneysel sonuçlara dayanarak yeniden imal edilmiş ürünün fayda ve maliyet değerleri açısından firmanın toplam kârını enbüyükleyen konumu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PRODUCT LINE SELECTION AND PRICING WITH AVAILABILITY RESTRICTIONS ON REMANUFACTURING Product line selection and pricing are two crucial decisions for the profitability of a manufacturing firm. Remanufacturing, on the other hand, may be a profitable strategy that captures the remaining value in used products. The development of a model which simultaneously determines optimal lines and their prices within a set of new and already manufactured products is the main concern of this work. We formulate a single constrained mixed-integer nonlinear programming model with the objective of maximizing profit using the probabilistic choice framework. The model assumes that the probability a customer selects a product is proportional to its utility and inversely proportional to its price. In our model, manufactured and remanufactured products are discriminated by their unit production costs and utilities. Two extensions of the base model are proposed: In the first extension we ensure that the amount of remanufactured products does not exceed the available quantity of collected remanufacturable products. The second one considers the cost of lost customers. The resulting optimization models can be decomposed into two sub-problems: The pricing and product line selection problems. The pricing problem is solved by a variant of simplex search procedure which can also handle the constraints. Two strategies are used for the product line selection problem: It is solved by complete enumeration for small problems and a search procedure based on genetic algorithms. A number of experiments are performed to identify situations for which it is economically viable for the firm to sell remanufactured products. Attributes of the remanufactured product in terms of utility and cost that maximize total profit of the firm is discussed based on the experimental results.