A learning management system for universities
Üniversitelere yönelik bir eğitim yönetim sistemi
- Tez No: 152426
- Danışmanlar: DR. HALUK BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET ÜNİVERSİTELERE YÖNELİK BÎR EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ İyi bir e-eğitim alt yapısının kurulması, üniversitelerde derslerin internet tabanlı teknolojilerle daha etkin bir biçimde desteklenmesini sağlayabilir. Bu türden bir altyapı ihtiyacını, bir Eğitim Yönetim Sistemi karşılayabilir. Eğitim Yönetim Sistemi eğitsel içeriğin dağıtımı, öğrenci ilerlemesinin takibi ve raporlanması, öğrenci ve eğitim kaynakları arasındaki etkileşimin yönetimi için tasarlanmış bir yazılımdır. Günümüzde bir birinden farklı niteliklere sahip değişik Eğitim Yönetim Sistemleri vardır. Bu tez çalışmasında özellikle üniversitelerdeki eğitim ortamlarını destekleyebilecek nitelikte bir Eğitim Yönetim Sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem kendi içinde öğrenci, assistan, öğretim görevlilerinin, derslerin yanısıra bölüm, program gibi birimlerin yönetimini ve bunların birbirleriyle ilişkilendirilmesini mümkün kılmaktadır. Sistem, önemli bir uluslararası e- eğitim standartı olan SCORM standartına uygun hazırlanmış eğitsel içerikleri desteklemektedir. Sistem, dersler bazında ödev verme ve toplama, sınav yapma, öğrencileri değerlendirme olanağı sunmaktadır. Sistemde asenkron eğitim benimsenmiştir. Sistem kullanıcılar arasındaki işbirliği ve iletişimi destekleyecek asenkron bir mesaj laşma aracı da sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A LEARNING MANAGEMENT SYSTEM FOR UNIVESITIES Building a good e-learning infrastructure can serve the purpose of supporting courses at universities more effectively with Internet based technologies. The requirement for this kind of infrastructure can be fulfilled with a Learning Management System (LMS) which is the software designed to deliver learning content, track and report learner progress and manage the interaction between learners and learning resources. Today there is a variety of Learning Management Systems with different features. In the thesis, a Learning Management System that can support the education at universities is designed and implemented. The system enables the management of students, assistants, lecturers, programs, and departments within itself and enables to relate them to each other. The system supports learning content compliant with SCORM standard which is one of the important international e-learning standards. The system allows giving and collecting assignments, conduct exams, and grade students. The system implements asynchronous learning. Moreover, the system offers a messaging tool to support collaboration and communication between users.