Uluslararası standart kitap numarası (ISBN) ve yayınevlerimiz
  1. Tez No: 7711
  2. Yazar: MEHMET TAYFUN GÜLLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBÜN BAYDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) hem ya yımcılık, hem de kütüphanecilik alanında geniş kullanımı olan bir standarttır. Kuram ve uygulamasını yayımcıların 1967 yılında ge liştirdiği ISBN, ilk kez İngiltere* de, ardından Amerika Birleşik » Devletleri'nde uygulanmaya başlanmıştır. Yayımcıların kitap tica retinde karşılaştıkları sorunları çözmek amacıyla geliştirdikleri sistem daha sonra kütüphanecilik alanınada girerek, her iki mes lek dalı için bir belgeyi kodlayan standart bir numara durumunu almıştır. Bu çalışmamızın amacı; ilki genelde Türkiye'deki özel yayınevlerinin çalışma koşullarını ve sorunlarını ele almak, ikin ci olarak incelediğimiz konu olan ISBN uygulamalarında uygulayıcı olan yayımcılarımızın konuya bakış açılarını öğrenerek bunları ya yımcılık sorunlarıyla birlikte değerlendirmek, son olarak; uygula mayı olumsuz yönde etkileyen sorunların çözümü için önerilerde bu lunmaktır. Çalışmamızda önce ISBN kavramını ayrıntılı olarak ele aldık. Sistemin gelişimini, bölümlerini, uygulamasını, yönetimini ve yararlı yönlerini açıklamaya çalıştık. Daha sonra dünya ülkele rinde ISBN sistemi uygulanırken karşılaşılan sorunları ele aldık. Ardından Türkiye'de ISBN »in şimdiye kadar geçirdiği evreleri Türk yayınevlerinin temel sorunlarıyla birlikte değerlendirdik.Çalışmamızın sonucunda yayımcılara uyguladığımız ankete göre Türkiye'deki yayımcılığın, sektör olarak temel so¬ runlarını çözemediği ortaya çıkmıştır. En başta kâğıt sıkıntısı, nitelikli eleman azlığı, tanıtım eksikliği, dağıtım ve satış gibi sorunları olan yayımcılarımızın, bunların ağırlığı nede¬ niyle ISBN uygulamalarına fazla ilgi göstermedikleri anlaşıl¬ mıştır. »
Özet (Çeviri)
SUMMARY International Standard Book Number (ISBN). has large uöes -standard In- publishing- and librarianshlp as. well. As a theory and application, ISBN was developed by the publishers in England 1967. And then it was applicated in United States of America. The system was developed by publishers which in order to solve about some book trade problems. Chen ISBN system was used in librarianship and so it formated a standard coding number for the docuroens. The aim of this study are; firstly to identify working conditions and problems in Turkish special publishers in general; secondly; by learning opinion of our publishers as applicators in ISBN applications, to, determined that opinion together tfith. the publishing problems and fipally to give some recotmnentations about for solving the problems- wich are have "been effecting as- negative to ISBN applications, In our study, firstly determined the ISBN system in detail. We try to examine development, sections, application, administration and advantages of the ISBN system. Then we determined the problems which was met while system is applicating in the world countries. After then determined ISBN system's development in Turkey together with the basic problems of Turkish publisher. As the result of this study, we found that basic problems of our publishers are unsolved according to questionnaire's results. Our publishers have basic publishing problems, first of allthey have paper problems in addition quality personnel, inadequite promotion, contribution and saling problems. Because of this problems, Turkish publishers do not interested in the ISBN applications in Turkey.