Investigation of ancient metallurgy in Southeastern Turkey during fourth and third millennium B.C.
M.Ö. dördüncü ve üçüncü binyıl Türkiye Güneydoğu Anadolu metalurjisinin incelenmesi
  1. Tez No: 152434
  2. Yazar: FATMA HASKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HADİ ÖZBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET M.Ö. DÖRDÜNCÜ VE ÜÇÜNCÜ BİNYIL TÜRKİYE GÜNEYDOĞU ANADOLU METALÜRJİSİNİN İNCELENMESİ Son zamanlarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yapılan kurtarma kazılan, bu bölgede son kalkolitik ve milattan önce üçüncü bin yılın ilk dönemlerinde yoğun ve gelişmiş metalurjik faliyetlerin varlığım kanıtlamıştır. Ancak milattan önce üçüncü binyılda göçebe Kafkas kültürünün göçünden sonra bölgede ki metal üretiminde önemli bir azalma olmuştur. Şanlıurfa ilinde Fırat Irmağı boyunda yer alan Tilbeş Höyük ve Surtepe M.Ö. 4. ve 3. bin yıllarına tarihlenen kültür tabakaları içermektedir. Bu alanlardaki arkeolojik kazılarda arkaeometalurjik örnekler ele geçirildi. Bu tezin başlıca amacı bu malzemelerin Tilbeş ve Surtepenin bölgenin metal üretimininde ki rolünü bilimsel kanıtlarla belirlemektir. Sonuçlar Güneydoğu Anadolu'daki ve Yakın Doğudaki çağdaş yerleşim yerlerinden elde edilen benzer çalışmalar ile karşılaştırılacaktır. Bu çalışmada metal örnekler, cevherler, cüruflar, pota parçalan ve camlaşmış malzemelerden oluşan toplam 105 farklı arkaeometallurjik örnek inceltendi. Örneklerin kimyasal kompozisyonu Atomik Absorpsiyon Spektrometresi ile belirlendi. Bazı örneklerin mineralojik ve mikro yapılan Taramalı Electron Mikroskobu ve X-Ray diffaction ile incelendi. Tilbeş Höyük'ten ve Surtepe'den elde edilen çok sınırlı miktardaki metallurjik malzemeler ve metal buluntular bölgenin genel görünümünü ile uyumludur. Arkeologların cüruf olduğuna inandıkları camlaşmış malzemelerin yüksek ısıya maruz kalmış kil olduğu saptandı. Basit ev aletleri veya parçalar halinde ele geçen metal örneklerin saf bakır yada düşük kaliteli arsenikli bakır ve tunçtan yapılmış olduğu belirlendi. Bu yerleşim yerlerinde özellikle M.Ö. 3. binyılında metallurjinin yaygın olarak uygulanmadığı sonucuna vanldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT INVESTIGATION OF ANCIENT METALLURGY IN SOUTHEASTERN TURKEY DURING FOURTH AND THIRD MILLENNIUM B.C. Recent salvage excavations in Eastern and Southeastern Anatolia yielded extensive evidence for an intensive and highly advanced levels of metallurgical activities during the late chalcolithic and early stages of 3rd millennium B.C. There is, however, a sharp decline in metal production in the region during the later periods of the 3rd millennium BC after the migrations of Transcaucasian nomadic cultures. Tilbeş Höyük and Surtepe, situated along the Euphrates River in the Şanlıurfa province, contain major occupational levels dated to the 4 and 3rd millennium B.C. Archaeological excavations at these sites yielded archaeometallurgical samples. The main objective of this thesis was to scientifically investigate these materials to establish the metal production role of Tilbeş Höyük and Surtepe in the region. The results will be compared with metal finds from the contemporary sites both in Eastern and Southeastern Turkey as well as Near East in general. A total of 105 different archaeometallurgical samples were examined in this study including metals samples, ores, slags, crucible fragments and vitrified materials. The chemical composition of the samples was determined by using Atomic Absorption spectrometer. The mineralogical composition and microstructures of some of the materials were studied by X-ray diffraction and Scanning Electron Microscope respectively. 3rd millennium cultures of Tilbeş Höyük and Surtepe yielded very limited number of metal finds and metallurgical materials. These results are consistent with the general decline in metallurgy in the region. The vitrified material believed to be slag by the archaeologists is shown to be clay material exposed to high heat. The metal objects in general were simple domestic tools and fragments that were made out of either from pure copper or from low quality arsenical copper and bronze. It is concluded that metallurgy was not extensively practiced at these sites especially during the 3rd millennium B.C.