Synthesis of biodegradable foam from malonic acid crosslinked epoxidized soybean oil
Malonic asitin epokside soya yağı ile çapraz bağlanmasından sentezlenen biyobozulabilir köpük
- Tez No: 152441
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KÜSEFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET MALONİC ASİT'İN EPOKSİDE SOYA YAĞI İLE ÇAPRAZ BAĞLANMASINDAN SENTEZLENEN BİYOBOZULABİLİR KÖPÜK Bitkisel yağlardan yeni polimerler sentezlemek hem petrole olan bağımlılığı azaltmak hem de ucuz ve biyobozulma hızı yüksek plastikler elde etmek açısından önemlidir. Bu çalışmada, epokside soya yağının malonic asit ile reaksiyonundan biyolojik olarak bozulabilen köpük malezemeler sentezlenmiştir. Malonic asit, iki karboksil gurubunun da epoksi halkası ile reakisyona girmesi yoluyla polimerleşmeyi sağlar, bir karboksil gurubunun reaksiyona girmesi, öbürünün dekarboksile olması yoluyla da köpükleşmeyi sağlar. Malonic asit monoester'in bu iki farklı reaksiyonu eşzamanlı ve rakip reaksiyonlardır. Sentezlenen örneklerin !H-NMR analizlerinden anlaşıldığı gibi, sıcaklık artışı dekarboksilasyon reaksiyonunun hızını artırır ve polimerin çapraz bağ yoğunluğunu azaltır ve yumuşak köpükler elde edilir. Diazo (2,2,2) bicyclo octane (DABCO)'in katalist olarak kullanılmasının da dekarboksilasyon reaksiyonunun hızını artırdığı ayrıca gözlemlendi. Sentezlenen örneklerin mekanik mukavemet eğrilerinden anlaşıldığı gibi sentez sıcaklığının azalışı yada DABCO'nun kullanılması, örneklerin basma mukavemetini artırdı. Örneklerin mikroskop görüntüleri, devamlı gas salımı yüzünden, sentez reaksiyonunun çok farklı hacimlerde hücreler ürettiğini gösterdi. Sentezlenen örneğin biyolojik bozulma derecesini ölçmek için toprağa gömme testi yapıldı ve bu deneyin sonucunda örneğin doğadaki yarı ömrünün 815 gün olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SYNTHESIS OF BIODEGRADABLE FOAM FROM MALONIC ACID CROSSLINKED EPOXIDIZED SOYBEAN OIL Synthesis of new polymers from plant oils reduces the dependence on petroleum and provides cheap and biodegradable plastics. In this study, biodegradable cellular materials were synthesized from the reaction of malonic acid with epoxidized soybean oil. This reaction provides both epoxy resin curing and blowing of synthesized polymer, because of the decarboxylation capability of malonic acid monoester (MAME). Epoxide addition and decarboxylation reactions of MAME occur competitively and simultaneously and by controlling their relative rates, foams of controlled density were produced. !H-NMR spectra of the foams synthesized showed that increasing the temperature increases the rate of decarboxylation reaction of MAME and decreases crosslink density leading to softer foams. Addition of Diazo (2,2,2) bicyclo octane (DABCO) as a catalyst also increases the rate of decarboxylation. Load deflection curves of the cellular materials synthesized showed that decreasing the temperature and addition of DABCO increase compressive modulus of samples. Cell morphology was studied by microscope images of foam samples. These images showed that foam samples have wide distribution of cell volume because of continuous gas release during the reaction. Soil burial test were done to determine rate of biodegradation of foam samples. A half life of 815 days showed that foam samples are highly biodegradable.