Opposed flow flame spread over solids modeling with detailed chemistry
Karşıt hava akımlı katı yakıt yanmasının detaylı kimyasal analizle modellenmesi
- Tez No: 152444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET KARŞIT HAVA AKIMLI KATI YAKIT YANMASININ DETAYLI KİMYASAL ANALİZLE MODELLENMESi Bu çalışmada, karşıt hava akımlı katı yakıt yanmasının detaylı kimyasal analizi yapılmıştır. Katı yakıt olarak selüloz seçilmiştir. Problem çözümünde zamana bağlı olmayan, iki boyutlu hava akımı, kimyasal madde, enerji ve katı yakıt denklemleri kullanılmıştır. Yanma modellemesinde gaz fazının radyasyon etkisi ihmal edilmiştir. Ayrıca yanma modelinde 23 temel reaksiyon ve 12 kimyasal madde içeren detaylı kimyasal mekanizma kullanılmıştır. Hava akımı hız değerinin ve ortam oksijen miktarının alev üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Kimyasal maddelerin değişik hava akımı hız ve oksijen değerlerindeki kütlesel oranları ve oluşum miktarları tespit edilmiştir. Hangi reaksiyonların endotermik, hangilerinin egzotermik oldukları ve kimyasal madde oluşumunda bu reaksiyonlardan hangisinin daha büyük etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Yakıtın parçalanma reaksiyonunun en önemli endotemik reaksiyon, 18. reaksiyonun da en önemli ekzotermik reaksiyon olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT OPPOSED FLOW FLAME SPREAD OVER SOLIDS MODELING WITH DETAILED CHEMISTRY In this study, opposed flow flame spread over solid fuel with detailed chemistry is analyzed. Cellulose is selected as the fuel. Along the computation, steady, two-dimensional momentum, species, energy and solid fuel equations are used. Gas-phase radiation effect is neglected. Â detailed chemical kinetics model consisting of 23 elementary reactions and 12 chemical species is incorporated in the model. The effects of flow velocity and ambient oxygen concentration on flame structure are investigated. Mass fraction and production rate distributions for species in different free stream velocity and ambient oxygen concentration are determined. Endothermic and exothermic reactions and also the most effective reactions on the formation of species during combustion process are determined. It is seen that decomposition reaction is the most significant endothermic reaction and R18 is the most important exothermic reaction in the mechanism.