Superoxide dismutase 1 gene analysis in amyotrophic lateral sclerosis: Detection of a rare polymorphism (IVS-III-34) in two Turkish families
Amiyotrofik lateral sklerozda süperoksit dismutaz 1 gen analizi: İki Türk ailede seyrek bir polimorfizmin (IVS-III-34) tanımlanması
- Tez No: 152443
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
vıı ÖZET AMIYOTROFIK LATERAL SKLEROZ'DA SÜPEROKSİT DİSMUTAZ 1 GEN ANALİZİ: İKİ TÜRK AİLEDE SEYREK BİR POLİMORFİZMİN (IVS-III-34) TANIMLANMASI Amiyotrofîk Lateral Skleroz (ALS) ilerleyici seyir gösteren geç başlangıçlı nörodejenaratif bir hastalıktır. Hastalık, klinikte, motor korteks, beyin sapı ve omurilikteki motor nöronların selektif ölümü ile tanımlanır. ALS, 100 000'de iki-altı kişide gözlenir. ALS olgularının yaklaşık yüzde onu ailesel (FALS) iken, sporadik ALS (SALS) tüm olguların yüzde 90'ını oluşturur. Klinik özellikleri açısından, FALS ve SALS birbirinden ayırt edilemeyecek kadar benzer. Tüm FALS olgularının yüzde 20 'sini oluşturan başlıca lokus, kromozom 21 'in uzun kolunun 22.1 bölgesine lokalize edilmiştir. Küçük bir sitozolik protein olan Süperoksit Dismutaz 1 (SODİ), birçok hücrede üretilir. SODİ geni DNA üzerinde 12 kb'lik bir bölgeyi kapsar; beş ekzonu ve dört intronu vardır. FALS ve SALS olguları benzer klinik ve patolojik özellikler gösterdiği için, bugüne kadar, hastalıktan büyük oranda sorumlu olduğu düşünülen SODİ geni ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu çalışma çerçevesinde, ALS'nin moleküler analizi laboratuarımızda ilk defa kurulmuş ve toplam 41 ALS hastasına uygulanmıştır. Tüm SODİ geninin PCR'a dayalı SSCP analizi, iki hastada intron 3'te değişiklik göstermiştir. DNA dizi analizi, bunu intron 3 pozisyon 34'te A- >C mutasyonu olarak tanımlamıştır. 14 aile bireyine ve 109 sağlıklı bireye restriksiyon enzim analizi uygulandığında, bu değişikliğin daha önce tanımlanmış bir polimorfizm olduğu anlaşılmıştır. ALS'nin etyolojisi çok faktörlüdür; patolojik ve genetik faktörler arasında karmaşık bir etkileşim vardır. ALS patogenezinin“gizemini”çözmek için, sorumlu olabilecek genlerin araştırılması gerekmektedir. Bu, sadece hastaların ve risk altındaki bireylerin taranması değil, mekanizmaların da araştırılmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT SUPEROXIDE DISMUTASE 1 GENE ANALYSIS IN AMYOTROPHIC LATERAL SCLEROSIS: DETECTION OF A RARE POLYMORPHISM (IVS-III-34) IN TWO TURKISH FAMILIES Amyotrophic Lateral Sclerosis (ALS) is a progressive late-onset neurodegenerative disease. It is clinically characterized by the selective death of motor neurons in the motor cortex, brainstem and spinal cord. ALS is observed with a prevalence of two-six per 1 00 000 people. Approximately, 1 0 per cent of ALS cases are familial (FALS), whereas sporadic ALS (SALS) comprises 90 per cent of all ALS patients. However, in terms of clinical features, FALS and SALS are almost indistinguishable. The major locus, comprising 20 per cent of all FALS cases, was localized to chromosome 21q22.1. Superoxide Dismutase 1 (SOD1), a small cytosolic protein, is ubiquitously expressed in most cells. It spans 12 kb of DNA and has five exons and four introns. Since both FALS and SALS cases show similar clinical and pathological features, SOD1, which seems to be the predominant protein responsible for ALS, has been investigated thoroughly. In the framework of this thesis, the molecular analysis of the SOD1 gene has been established and applied on a group of 41 Turkish ALS patients. PCR-based SSCP studies of the complete SOD1 gene indicated a migration shift in intron 3 in two patients. The DNA sequencing results defined the nucleotide change as A- >C transversion in intron 3, position 34. A restriction enzyme assay was applied to 14 family members and 109 healthy controls, and it was found that the IVS-III-34 (A- *C) is a previously-defined polymorphism The aetiology of ALS is multifactorial; there is a complex interplay between many pathological and genetic factors. To solve the 'mystery' of pathogenesis of ALS, search for additional causative genes is required. This should not only include the screening of patients or individuals at risk, but also investigation of mechanisms.