Dynamic integrated waste utilization model: Implementation in Turkey for fly ash
Dinamik entegre atık kullanım modeli: Uçucu kül için Türkiye uygulaması
- Tez No: 152451
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
VI ÖZET DİNAMİK ENTEGRE ATIK KULLANIM MODELİ: UÇUCU KÜL İÇİN TÜRKİYE UYGULAMASI Atık depolamasında, ulusal ve uluslararası yönetmeliklerin katı olması nedeniyle artan maliyetler ve çevresel problemlerden dolayı atık malzeme kullanımı önem kazanmaya başlamıştır. Ülke veya bölge bazında atıkları sosyal fayda ve maliyetlerini de dikkate alarak en verimli şekilde dağılımının yapılabilmesi ve atıkların yeniden kullanım projelerinin ekonomik olarak verimliliğini değerlendirilebilmesi için, yerçekimi modelinden yararlanılarak, dinamik entegre atık kullanım modeli (DIWUM) olarak adlandırılan yeni bir ekonomik model geliştirilmiştir. Tüm taşıma yöntemlerini ve sosyal fayda ve maliyetleri dikkate alabilmek için atık kullanım faktörü olarak adlandırılan yeni bir faktör tanımlanmıştır. Atık kullanım faktörü, her güzergahın sağladığı net faydanın optimum ulaşım maliyetine bölünmesi ile elde edilmiştir. Hesaplamalarda, atık kullanım faktörünün bir'den küçük olduğu güzergahlar dikkate alınmamaktadır. Model, atık dağıtım hesaplamalarında tüm taşıma imkanlarının ve sosyal fayda ve maliyetlerinin de dikkate alınmasına imkan vermektedir. Modelin kalibrasyona ihtiyaç duymadan güvenilir sonuçlar vermesi diğer avantajıdır. Bu durum ise cari dönem atık dağılımına DIWUM'da ihtiyaç olmadığını göstermektedir. Bir çok atık için henüz kullanım olmaması nedeni ile cari dönem atık kullanımı olmadığı için, bu nokta atık kullanım projeleri için önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, geliştirlen model Türkiye'deki uçucu küle uygulanmıştır. Kullanım alanlarının yıllık potansiyel talebi 23.0 milyon ton olarak belirlenmiştir. On yıllık süreç içinde, ekonomik kullanım potansiyeli 101.6 milyon ton ve atık kullanımı 97.8 milyon ton olarak hesaplanmıştır. Türkiye'de uçucu külün kullanımının net bugünkü faydası 2.62 milyar ABD dolan olarak hesaplanmıştır. Aynı süreçte en yüksek net bugünkü faydayı sağlamak için gerekli sübvansiyon miktarı ton başına 2.85 ABD doları olarak bulunmuştur. Ekonomik kullanım potansiyeli 141.7 milyon tona, atık kullanımı ise 128.8 milyon tona yükselmiştir. Sübvansiyon verilmesine rağmen, net bugünkü fayda 2.83 milyar ABD dolarına yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DYNAMIC INTEGRATED WASTE UTILIZATION MODEL: IMPLEMENTATION IN TURKEY FOR FLY ASH Because of the environmental problems and increasing storage cost in relation with the strict regulations in waste disposal, waste material utilization has gained importance. In order to distribute wastes from sources to usage areas in the most economically efficient way throughout an area or the country and evaluate the waste utilization projects in terms of economic feasibility regarding social costs and benefits, a new economic model, which is named as Dynamic Integrated Waste Utilization Model (DIWUM), has been generated by utilizing the gravity model. A new factor, which is named as Waste Utilization Factor, has introduced in order to consider all transportation modes and social costs and benefits. In order to calculate waste utilization factor, net benefit of each route is divided by optimal transportation cost of the route. The routes, of which waste utilization factors are smaller than one, are not considered in the calculation stage. Another advantage of the model is that it gives reliable outcomes without calibration. It implies the fact that current waste flow is not required. Because, in general, there is no current waste flow in the most of the wastes, this is an important point for waste utilization projects. In this thesis, the developed model was implemented to fly ash in Turkey. Total potential demands from attraction zones were calculated as 23.0 million tons annually. In ten years period, feasible attraction amount and distribution amount were calculated as 101.6 million tons and 97.8 million tons, respectively. Net present benefit of fly ash usage in Turkey was calculated as USD 2.62 billion. In order to reach the maximum fly ash usage in terms of maximum net benefit, optimal incentive amount was calculated as USD 2.85 for ten years period. Feasible attraction and distribution were increased to 141.7 million tons and 128.8 million tons, respectively. Although, monetary incentives were given to fly ash usage, net present benefit from fly ash usage in ten years period was calculated as USD 2.83 billion.