Problem solving performance as a function of working memory and prior knowledge
Problem çözme becerisinin çalışma belleği ve önbilgi ile ilişkisi
  1. Tez No: 152461
  2. Yazar: EMRE GÖNÜLATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ARDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
VI ÖZET PROBLEM ÇÖZME BECERİSİNİN ÇALIŞMA BELLEĞİ VE ÖNBİLGİ İLE İLİŞKİSİ Bu çalışmanın amacı seçilmiş bilişsel değişkenlerle (çalışma belleği, kavramsal bilgi düzeyi ve basit aritmetik bilgisi) kesir problemleri performansı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu ilişlileri ölçmek için Figürsel Kesişim Testi, Basit Aritmetik Bilgi Testi, Kesirler Kavramsal Bilgi Testi ve Kesir Problemleri testi kullanılmıştır ve analizlerde Pearson korrelasyonu kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi 114 dokuzuncu sınıf öğrencisini kapsamaktadır. Sonuçlar çalışma belleği, basit aritmetik bilgi ve kavramsal bilgi düzeyi arasında anlamlı bir ilişinin bulunduğunu göstermiştir. Basit aritmetik bilgisinin ve kavramsal bilgi düzeyinin kesir problemlerindeki performanstaki değişkenlikle ilişkili olduğu bulunmuştur. Basit aritmetik bilgisinin ve kavramsal bilgi düzeyinin kesir problemlerindeki değişkenliğin önemli bir kaynağı olduğu sonucu bu çalışmanın literatüre bir katkısı olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PROBLEM SOLVING PERFORMANCE AS A FUNCTION OF WORKING MEMORY AND PRIOR KNOWLEDGE The purpose of this study was to provide evidence for the relations between selected cognitive variables (working memory, conceptual knowledge and simple arithmetic knowledge) and fraction word problem performance. To determine these relationships the test scores of students in Figural Intersections Test, Simple Arithmetic Knowledge Test, Fraction Conceptual Knowledge Test and Fraction Word Problem Performance Test were taken and for this analysis Pearson Product Moment correlation were used. The sample of the study consisted of 1 14 ninth grade students. The results indicated that there was a significant relationship between working memory, simple arithmetic knowledge and conceptual knowledge. Simple arithmetic knowledge and conceptual knowledge were related variability in fraction word problem solving skills. This study contribute the literature that simple arithmetic knowledge and conceptual understanding about fractions is an important source of variability in fraction word problem solving skills.