Modeling of rehabilitation of unregulated solid waste landfills
Düzensiz katı atık depolama sahalarının ıslahının modellenmesi
  1. Tez No: 152481
  2. Yazar: CEM ALTINEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL, YRD. DOÇ. DR. AYŞE EDİNÇLİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET düzensiz kati atik depolama sahalarinin islahinin modellenmesi Düzensiz katı atık depolama sahaları hem çevre hem de insan sağlığı için çok tehlikelidir. Bu alanlarda karşılaşılabilecek tipik problemler, görsel kirlilik, hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, çöp yayılması, hastalık yayılması, çöpte meydana gelen oturmalar ve kokudur. Atık döküm sahaları için en büyük tehlike patlamalardır ve maalesef, dünyamız ve Türkiye böyle felaketleri birçok kez yaşamıştır. Bu nedenle yüksek risk arzeden alanlar yönetmeliklere uygun olarak rehabilite edilmelidir. Gelişmiş ülkelerin çoğunda düzenli katı atık depolama metodu çok uzun zamandan beri uygulanmaktadır. Ancak Türkiye'de hala en yaygın metod düzensiz katı atık depolanmasıdır ki bu da tez konusunu bizim için daha önemli hale getirmektedir. Bu çalışmada, düzensiz katı atık depolama sahalarının rehabilite edilmesini ve kullanım süreleri sonunda sahada oluşan gaz ve sızıntı suyu emisyonunun en etkin biçimde minimize edilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm düzensiz katı atık depolama sahalarının rehabilitasyonunun nümerik modellenmesinden oluşmaktadır, ikinci bölüm ise sonlu elemanlar metodunu kullanan Plaxis modelleme programından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MODELING OF REHABILITATION OF UNREGULATED SOLD) WASTE LANDFILLS Unregulated solid waste landfills are very dangerous both for environment and human health. Common problems that usually be faced with these sites are visual pollution, air pollution, water pollution, soil contamination, spreading of waste, spreading of diseases, subsidence and odor. The most probable danger for waste disposal sites is explosion and unfortunately, the world and also Turkey have experienced such disasters many times before. Therefore, these“very risky class”sites should be rehabilitated according to regulations. In most of the developed countries, landfilling method was started to be used for waste disposal for a very long time ago. However, common method in Turkey is still dumping for waste disposal which makes this study's subject more important for us. In this study, it is aimed to promote the rehabilitation of unregulated solid waste landfills and to provide guidance on how to effectively rehabilitate these sites at the end of their useful life so that off-site emissions from.leachate and landfill gases are minimized. This study consists of two parts: The first part covers the numerical modeling of the rehabilitation of unregulated solid waste landfills, whereas the second part covers the Plaxis modeling program which uses finite element method.