An analysis of the application of actuarial science methodology to financial risk solving
Aktuarya bilim metodolojisinin mali risk çözümlerine uygulanma analizi
  1. Tez No: 152492
  2. Yazar: AYŞE DOKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ AKYILDIZ, DOÇ. DR. İRİNİ DİMİTRİYADİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
V ÖZET. » » AKTUARYA BİLİM METODOLOJİSİNİN MALI RİSK ÇÖZÜMLERİNE UYGULANMA ANALİZİ Bu tez sigorta ve Anansın temel teorik yapılarının birleştirilmesini ve sigorta ve finans üzerine en yeni araştırmaların sunulmasını amaçlamaktadır. Bu konular yıllarca ayrı ayrı ele alınmış, ama son zamanlarda özellikle de beklenilenin ötesinde gelişen ekonomik ve demografik şartların sonucu piyasalarda görülen yeni yatırım ve sigorta ürünleri ile birlikte ortak fiyatlama metodolojilerinin geliştirilmesine başlanmıştır. Finans sektöründeki kredi türevlerinin, hava ve afete bağlı bonoların ve sigorta sektöründeki öz sermayeye bağlı ve garantili ürünlerin evrimi yeni fiyatlama mekanizmalarının geliştirilmesine neden olmuş ve dolayısıyla ortak bir literatür gelişmeye başlamıştır. Bu tezde amaç literatüre yeni bir şey katmaktan çok yeni gelişmekte olan bir konuya dikkat çekmek olmuştur. Hedef, finans ve aktuarya bilimlerinin teorik temellerini mümkün olduğunca özlü olarak sunmaya çalışmak, iki alan arasındaki sembollerdeki bağı sağlamak, literatürde ispatsız sunulmuş bazı teoremlerin ispatlarım doldurmaya çalışmak, konu ile ilgili en güncel referansları vermek ve bu şekilde ileriki çalışmalar için bir altyapı oluşturmaktı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN ANALYSIS OF THE APPLICATION OF ACTUARIAL SCIENCE METHODOLOGY TO FINANCIAL RISK SOLVING This thesis aims at presenting a unification of the basic theoretical background and the most current research on insurance and finance. These subjects have been treated separately for years but recently with the development of new products in both the financial as well as the insurance markets especially following unexpected demographic and economic changes common pricing methodologies have started to be developed. The evolution of credit derivatives, weather and catastrophe linked bonds on the finance sector and equity linked and guaranteed products on the insurance sector has given rise to the development of new pricing mechanisms and hence a common literature has evolved. This thesis does not claim to introduce anything new to the literature. The only objective has been to try to point out at the importance of the subject and try to present the background literature in the two fields as compactly as possible, unifying the symbolism and filling in some proofs, giving the major up to date references, in hope of creating a starting point for increasing the interest in this developing area.