A self-regulation model to explain quantitative achievement in a high-stakes testing situation
Öğrenci seçme sınavında sayısal başarısını açıklayıcı bir özdenetim modeli
  1. Tez No: 152493
  2. Yazar: ENGİN ADER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ERKTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
VI ÖZET OGRENCI SEÇME SINAVINDA SAYISAL BAŞARISINI AÇIKLAYICI BİR ÖZDENETİM MODELİ Bu çalışmanın temel amacı bilişsel ve duyuşsal değişkenlerin öğrenci seçme smavmda matematik başarısına olan etkilerini bir özdenetim modeli çerçevesinde incelenmesidir. Matematik altyapısı, bilişüstü beceriler, matematik kaygısı, sınav kaygısı, motivasyon, özyetki ve başetme yöntemleri bu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada, modellemenin yam sıra, değişkenler arasındaki etkileşimler, cinsiyete göre değişkenlerdeki farklılıklar, ve cinsiyetlere göre modeldeki farklılıklar da araştırılmıştır. Örneklem bir üniversite hazırlık kursuna devam eden 751 öğrenciden oluşmuştur. Bulgular, matematik altyapısı, matematik kaygısı, sınav kaygısı, özyetki ve iki başetme yöntemi, duygusal, kaçınma odaklı başetme ve problem odaklı başetme yöntemlerinin matematik başarısında anlamlı bir etkisi bulunduğuna işaret etmiştir. Matematik başarısındaki en güçlü etkenin matematik altyapısı olduğu görülmüştür. Kaygının, özellikle de matematik kaygısının yarattığı olumsuz sonuçlarla duyuşsal değişkenler arasında matematik başarısını en çok etkileyen değişken olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuçlar duyuşsal özdenetim olan başetme yöntemlerinin matematik başarısına anlamlı bir etkisi olduğu, bilişsel özdenetim olan bilişüstü becerilerinin ise matematik başarısında anlamlı bir etkisi olmadığı yönündedir. Matematik başarısını arttırmada ve kaygıyı azaltmada duygusal, sorunu çözmek yerine kaçınmayı yeğleyen başetme yönterninin daha işlevsel olduğu görülmüştür. Başarıyı açıklamada, kız ve erkek öğrenciler için farklı modeller ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A SELF-REGULATION MODEL TO EXPLAIN QUANTITATIVE ACHIEVEMENT IN A HIGH-STAKES TESTING SITUATION The main focus of this study was to investigate the impacts of cognitive and affective variables on mathematics achievement on the university entrance examination within a self- regulation framework. Mathematical background, metacognition, math anxiety, test anxiety, motivation, self-efficacy and coping were included in the structural equation modeling that was used. Interactions between various variables and gender differences in the variables as well as gender differences in the model were examined. The sample consisted of 751 students from a university preparatory institution. The results indicated that mathematical background, math anxiety, test anxiety, self-efficacy and two coping styles, non-productive coping and coping focused on solving the problem had significant impacts on mathematics achievement. Mathematical background was the most dominant predictor of mathematics achievement. Anxiety, mainly math anxiety, with its debilitating effect, was found to have the strongest impact among the affective variables. Coping, as affective self-regulation, had significant impact on mathematics achievement, whereas the impact of metacognition as cognitive self-regulation was non-significant. Non-productive coping consisting of emotional, avoidance-based coping strategies appeared as the operational coping style with its positive impact on mathematics achievement and buffering effect on anxiety. Differences were observed in the models for two gender groups.