Modeling the dynamics global sustainability, based on developed-developing nations distinction
Küresel sürdürülebilirlik dinamiği modellemesi ve gelişmiş-gelişmekte olan ülkeler farklılaşması
- Tez No: 152491
- Danışmanlar: PROF.DR. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
ÖZET KÜRESEL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK DİNAMİĞİ MODELLEMESI VE GELİŞMİŞ-GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER FARKLILAŞMASI Küresel sürdürebilirlik ile ilgili modellerin çoğu dünyayı homojen ve tek ülkeli bir sistem gibi incelemişlerdir. Ancak ülkelerin gelişmişlik düzeylerinde gözlemlenen gruplaşma, ortaya demografik ve ekonomik yapıları birbirinden çok farklı iki ülke bloğu çıkartmıştır; gelişmiş (Kuzey) ve gelişmekte olan (Güney). Bu iki ülke bloğu kapalı bir sistem olan dünyada iki baş aktör olduklarından, blokların birbirleri ile ilişkileri ve yerel davranışları küresel sürdürebilirliği doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada nüfus, ekonomik büyüme, bloklar arası refah uçurumu, enerji tedariği ve çevre kirliliği, küresel sürdürülebilirlik açısından kilit konular olarak belirlenmiştir. Sistemik bir yaklaşımla ele alman bu konularla ilgili temel değişkenlerin uzun dönemli dmamiklerini incelemek üzere bir dinamik benzetim modeli kurulmuştur. Modelin geçerliliğinin sınanması aşamasında ilk olarak modelin yapısı test edilmiş, daha sonra ise modelin davranışları gerçek veriler kullanılarak kalibre ve test edilmiştir. Model, çeşitli senaryo ve politikaların benzetim deneyleri yardımıyla incelenmesi için kullanışlı bir platform oluşturmaktadır. Deneyler sonucunda görülmüştür ki Güney' deki nüfus artışının denetim altma alınması bloklar arası refah uçurumunun kapanması için yaşamsal öneme sahiptir. Güney, toplam ekonomik çıktı seviyesinde Kuzey'i yakalasa da, kişi basma düşen ekonomik çıktı düzeyleri arasındaki uçurum varlığım sürdürecektir. Kuzey ve Güney'in toplam enerji talebinin küresel kapasiteyi aştığı ve yenilenemeyen doğal kaynaklara bağımlı -yani bugün hakim olan- bir ekonomik büyümenin küresel boyutta olanaksızlığı saptanmıştır. Bu nedenle alternatif, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş küresel sürdürülebilirlik açısından hayati önem taşımaktadır. Güney için olası bir enerji krizinin etkileri Kuzey' e göre daha ciddi ve geridönüşsüz olacaktır. Yenilenemeyen kaynakların tükenmesine bağlı bir enerji krizinden Güney'in makul bir sürede kurtulabilmesi, ancak Kuzey'in alternatif yenilenebilir enerji kapasitesi oluşturma alanında vereceği yatırım desteği ile mümkün görünmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MODELING THE DYNAMICS OF GLOBAL SUSTAINABILITY, BASED ON DEVELOPED-DEVELOPING NATIONS DISTINCTION Most models about global sustainability treat the world as if it were a homogeneous, single-nation system. However, the clustering observed among nations with respect to their economic development levels results in two distinct blocks with significantly different internal economic and demographic dynamics; developed (North) and developing (South) blocks. Interaction of these blocks and their local actions affect the global sustainability, as they are two interrelated actors in a closed system, namely the world. In this study, population, economic growth, welfare gap, energy supply and related pollution are identified as the key issues related to both global sustainability and the development discrepancy between North and South blocks. These issues are analyzed in a 'systems' perspective, focusing on their systemic, inseparable nature. A dynamic feedback model is constructed in order to simulate the long-term dynamics for key variables related to the above issues. The model is tested through well-defined validation procedures. First, its structure is tested, and then the model behavior is calibrated and tested with respect to the available data. Through these tests, the model is shown to be a useful platform to study alternative scenarios and policies through simulation experiments. Results from the simulation experiments reveal that stabilizing the population growth in South is vital for closing the welfare gap between blocks. Although South can reach North in terms of gross output, the gap between the output per capita levels prevails. A“non-renewable-resource- dependent”economic growth -currently prevailing system- does not seem viable globally, as cumulative energy load of South and North seems to overshoot global capacity. Hence, transition to alternative energy resources is vital for attaining global sustainability. Future energy crisis will have more serious and irreversible effects on South, as compared to North. Recovery of South from a non-renewable energy crisis can take place in a reasonable time period only with the investment support of North needed for building alternative renewable energy capacity.