Location area management for mobile networks with evolutionary algorithms
Evrimsel yöntemlerle haraketli ağlarda yerleşim planı
  1. Tez No: 152494
  2. Yazar: BAHAR KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÜRGEN, DOÇ. DR. HALUK TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yerleşim planlama hareketli ağlarda çok önemli bir problemdir. Genelde, kayıt ve arama maliyetleri gezgin bir kullanıcının şu anki konumunun takip edilmesi ile bağlantılıdır. Tüm ağı tek bir yerleşim alanı olarak kabul etmek arama maliyetini maksimize ederken ağda tek bir yerleşim alam bulunduğundan kayıt olma maliyeti sıfır olacaktır. Öte yandan, ağdaki her hücrenin bir yerleşim alanı olarak kabul edilmesi her yerleşim alanında sadece bir hücre bulunacağından arama maliyetini sıfırlarken kayıt maliyeti maksimize olacaktır. Tüm ağı yerleşim ağlarına bölmek ve her baz istasyonunu bu yerleşim ağlarına atamak toplam kayıt ve arama maliyetini minimize edebilir. Bu çalışmada, optimal ağ yapısını bularak gezgin bir kullanıcıyı takip etmenin maliyetini optimize etmek için üç evrimsel yöntem ve bu yöntemlerin birbirleri ile kıyaslanmaları sunuldu. Verilen bir ağı optimal yerleşim alanlarına ayırmak için Genetik Algoritmalar, Çoklu-Hedefli Genetik Algoritmalar ve Memetic Algoritmalar kullanıldı. Optimal ağ yapısını bulmak NP-Complete olduğu bilinen bir problemdir. Evrimsel algoritmalar normal arama algoritmalarının yetersiz kaldığı problemler için uygundur. Bu çalışma üç algoritmanın gerçekleştirilmesi ile ilgili detaylı bilgi vermesinin yanında bu algoritmaların sözkonusu problem üzerindeki performanslarının kıyaslamasını da sunar.
Özet (Çeviri)
Location management is a very important problem in mobile networks. In general, registration and paging costs are associated with tracking the current location of a mobile user. Considering the whole network as a single location area (LA) maximizes the paging cost and minimizes the registration cost. On the other hand considering each cell as a separate LA maximizes the registration cost and minimizes the paging cost. Partitioning the whole network into location areas and assigning base stations to these location areas can minimize the total cost of registration and paging. In this work, three evolutionary methods for optimizing the tracking cost of a mobile user by finding an optimal network structure are given and their results are compared. Genetic Algorithms, Multi-Objective Genetic Algorithms and Memetic Algorithms are used to partition a given network into optimal location areas. Finding optimal network structure is known to be NP-Complete. Evolutionary algorithms are suitable for optimizations when normal search algorithms are inefficient. This work gives detailed explanation of implementation details for each algorithm and a comparative study about the performances of algorithms on this particular problem is given.