Parallel heuristics for location management in mobile networks
Mobil ağlarda yerleşim yönetimi problemi için paralel yöntemler
- Tez No: 198274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yerleşim Planlama mobil iletişim kullanımının artışıyla önemli bir problemhaline geldi. Mobil iletişimlerde bir kullanıcıya arama geldiğinde sistem kullanıcıyıbir yerleşim alanı içerisindeki baz istasyonlarında arar. Kullanıcılar da bir yerleşimalanını terkettiklerinde yerleşim yönetimi veritabanlarını güncellemek için kayıtsinyali gönderirler. Yerleşim Yönetimindeki amaç toplam kayıt ve aramamaliyetlerini azaltmaktır.Bu problem baz istasyonlarının yerleşim alanlarına ve anahtar noktalaraatanmasını içeren NP-hard bir problemdir. Problem NP-hard olduğu için ve birçoksınırlamayı yerine getirebilmek için dört farklı keşfe dayalı algoritma önerdik:Genetik Algoritma, Paralel Genetik Algoritma, Memetik Algoritma ve ParalelMemetik Algoritma. Bu çalışmada biz maliyeti düşürmek (programın çalışma zamanı)ve performansı artırmak (toplam ağ maliyeti) için bu metodların paralelleştirilmesiüzerinde durduk. Buna ek olarak, bu çalışma genetic çaprazlama ve mutasyonişlemlerinden sonra oluşan sonuçlar için modeldeki bütün kısıtlamaları gözönündebulunduran detaylı bir geçerli hale getirme operasyonu içerir. Deney aşamasında,önerilen bütün yöntemler hem büyük boyutlu hem küçük boyutlu farklı ağ özellikleriiçin test edildi. Test sonuçlarına göre, Paralel Memetik Algoritma ağ maliyeti çözümüaçısından en iyi sonucu verirken Paralel Genetik Algoritma da zaman açısından en iyialgoritma olarak tespit edildi.Ekim 2005 Fatma CORUT ERGİN
Özet (Çeviri)
Location management has become an important problem with the increasingusage of mobile communication. In mobile communication when a call arrives to amobile terminal, the system pages the mobile terminal among a set of Base Stations(BS) in a Location Area (LA). Also, when a mobile terminal leaves a LA, it sends aregistration signaling to update its location management databases. The target inlocation management is to minimize the total of paging and registration costs.The problem is an NP-hard problem, which requires cell-to-LA (i.e. BS-to-LA)and cell-to-switch assignments. Due to its NP-hardness and to satisfy a large set ofconstraints, we propose four heuristics for the problem which are: Genetic Algorithms(GA), Memetic Algorithms (MA), Parallel Genetic Algorithms (PGA) and ParallelMemetic Algorithms (PMA). Our main emphasis is the parallel evolutionaryalgorithms due to their significant decreases in cost (i.e. the running time) forgenerating solutions and promising improvements in solution quality (i.e. the totalnetwork cost). Additionally, this study includes complete validation phases aftercrossover and mutation operators by considering all constraints given in the systemmodel. In our experimental study, the proposed heuristics were tested with respect tovarious network characteristics for both small-size and large- size networks. Based onthe experiments, the PMA provides the highest quality solutions with respect to thetotal network cost, while the PGA requires the lowest running time to generate thesolutions.October 2005 Fatma CORUT ERGİN